Denguekuumeesta

Liikunnalliset

Onko tullut uusia tapauksia nyt lähikuukausina, mikä on ylipäätänsä tilanne?
Riski lienee pienempi viileämpinä, tuulisempina ja sateisempina talvikuukausina? Sanotaanko karkeasti vaikka marraskuu-helmikuu välillä. Riskiryhmiin kuuluvat haluavat pelata varmemman päälle, nuoremmille ja vahvemmille kysymys voi olla lähes samantekevä.

6

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tenkue
    • Riski ei ole jatkuva eikä epidemioita todennäköisesti puhkea joka vuosi, ei edes lämpiminä vuodenaikoina. Portugalin tiedotusvälineissä ei ole kerrottu denguekuumetapauksista sitten viime epidemian, joka oli lajissaan ensimmäinen Madeiralla.

      • Keski-ikäinen

        On viisasta olla hiljaa, ettei turistit karkaa muualle.


      • Mä kans
        Keski-ikäinen kirjoitti:

        On viisasta olla hiljaa, ettei turistit karkaa muualle.

        Jos se kiinnostaa, niin kannattaa stressata enemmän aasiassa käyvien osastolla, siellä on kaikkea muutakin tarjolla.


    • Tenkue
    • Talviasukas

      Madeiran terveysviranomaisten tiedotteen mukaan, joka on annettu 11.7.2014, viimeisen 17 kuukauden aikana ei ole havaittu yhtään sairastumista kotoperäisistä hyttysistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe