"Puolen hinnan maanantait" Dubai Outlet Mall'issa ???

Kiitos vastauksista!

http://dubaioutletmall.com/Half-Price-Monday

Onko kokemuksia tuosta, onko tuo tosi ? ja jos on millä tavalla ?

Miten pääsee parhaiten Dubai Outlet Mall'iin keskustasta, Deirasta ?

Taksi vai joku muu ?



Olemme menossa Dubaihin lokakuun alussa.

17

957

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lokakuussa kuumaa

      Tosihan tuo on, voi saada hyvinkin edullisesti jos löytyy oikeaa kokoa / mallia tms.
      Aina ei löydä mitään eivätkä lähtöhinnatkaan välttämättä ole halpoja.

      Samaiselta linkkisivulta löydät tiedon, miten sinne pääsee. Ilmaisella shuttle bussilla (selvitettävä mistä kulkee) tai busseilla 66 ja 67, joiden kyytiin pääset parhaiten menemällä Bur Jumanin metroaseman bussipysäkille, josta ko. numeroiset bussit kulkee. Bussi maksaa Aed 5,80/suunta/hlö.

      Taxihan on yksinkertaisin keino päästä Outlet Malliin, joka on aavikolla kaukana Al Ainin tien varrella.

      • Thanks !

        sattupa hyvin, meillä on hotelli Bur Jumanin metroaseman vieressä :) Juuripa sen vuoksi että päästään helposti metrolla sinne minne se menee.

        Onks tietoa, missäpäin tuossa kaupungissa olisi elektroniikkaa enemmän, lähinnä kameroita ja puhelimia, mahdollisesti ostan molempia yhdet jos löydän hakemani ja hinta on kohdallaan !


      • Dubaihin ihastunut
        Thanks ! kirjoitti:

        sattupa hyvin, meillä on hotelli Bur Jumanin metroaseman vieressä :) Juuripa sen vuoksi että päästään helposti metrolla sinne minne se menee.

        Onks tietoa, missäpäin tuossa kaupungissa olisi elektroniikkaa enemmän, lähinnä kameroita ja puhelimia, mahdollisesti ostan molempia yhdet jos löydän hakemani ja hinta on kohdallaan !

        Voi kaikkialla. Tarjonta on suurta. Jos et Dubaista löydä, niin mistä sitten!


      • Thanks !
        Dubaihin ihastunut kirjoitti:

        Voi kaikkialla. Tarjonta on suurta. Jos et Dubaista löydä, niin mistä sitten!

        Olemme käyneet Duibaissa, mutta emme muista paikkoja/kauppoja jotka erityisesti olisivat erikoistuneet elektroniikkaan ja jossa olisi paljon tai suuria elektoroniikkaliikkeitä ? Yksikin iso kauppa käy, kunhan on iso.


    • takuut ei voimassa

      Dubain museon lähellä on elektroniikka katu, joissa pieniä kauppoja todella paljon.

      Mutta jos haluat ostaa varman päälle niin elektroniikka myyviä:
      mm. Carrefour tavaratalo ("Citymarket") http://www.carrefouruae.com
      Jumbo on iso ja luotettava liike: http://www.jumbocorp.com/ sekä
      Sharaf DC http://www.sharafdg.com/

      Ellei ole tarjousta, niin hinnat melkein Suomen hinnoissa, mutta tutustu noiden tarjontaa jo etukäteen netissä.

      • Thanks!

        Kiitos, tarttee tutkia ennen lähtöä löytyykö laitteita, missä hinnassa ja miten toimii Suomessa !
        Hyvä tuuri, hotelli keskellä palveluita, ja metrolla loput....
        Hotelli Bur Jumanin metroaseman vieressä näkyy oleva hyvä paikka...


    • Aikoinaan mentiin Outlet Malliin metrolla ja taxilla. Metrolla Etisalatin pääteasemalle ja siitä lennosta taksi. Nykyisin sinne pääsee kätevimmin julkisilla ja Outlet Mallin omalla bussilla. Toki taksit kulkee, mutta jos on tarkoitus tehdä edullisia/halpoja ostoksia, miksi sinne pitäisi tehdä julkisia selvästi kalliimpi taksimatka?!

      Elektroniikkatavara on keskimäärin saman hintaista kuin Suomessakin. Joskus isoilla kauppaketjuilla (Carrefour jne.) ja mallien elektroniikkaliikkeillä on hyviä tarjouksia. Viimeksi mukaan tarttui muistaakseni jonkun Mallin Sharaf DG:stä Fujifilmin digipokkari, maksoi jotain 45 eur tasoa, Suomessa 100 eur.

      • ap...

        Tavara tosiaan taitaa olla samanhintaista paljon... Mutta jos olen huomannut oikein, joitain tuotteita, mm puhelimia (mm.dual sim) on reilusti enemmän tarjolla.. kuin myös kameroita....


      • milla 61

        Bussilla on hyvä mennä Outlet malliin. Aikataulut kannattaa kädyä katsomassa bussipysäkiltä tai selvittää ennen matkaa vaikka netistä. Paluumatkaa varten aikataulun näkee Outlemallin pysäkiltä.(siis kaupunkiin menevältä puolen) Kannattaa huomioida ettei lähde ruuhka-aikana, sillä silloin bussit ovat todella täynnä. Myös huomioitavaa että kulkevat n. tunnin välein vuorotellen aiemmin mainitut numerot.


    • tsirppis

      olisko jollain esimerkkejä tekemistään ostoksista? Onko oikeasti käymisen arvoinen vai onko monta vuotta vanhaa krääsää joka jäänyt myymättä? Guess esim. kiinnostaa!! Mitäs taksi maksaa tuonne kaupungista?

    • Jokkeri21

      Käytiin eräänä maanantaina maaliskuussa 2015. Tuli todettua, että "puolen hinnan" takia ei maanantaina kannata Outlet Malliin mennä. Tarjouksia oli nimittäin todella vähän. Joidenkin liikkeiden ulkopuolella pieniä pöytiä ja niillä muutama hassu tuote puoleen hintaan. Kaikki liikkeet eivät siis tähän kampanjointiin osallistu.

      Muuten ihan kiva ostoskeskus. Merkkiliikkeiden lisäki myös n.s tavallisia kauppoja. Vähän jäi sellainen maku, että ei siellä ihan viimeistä muotia myyty, mutta outlet mallistahan onkin kysymys.
      Kannattaa toki käydä, mutta päivällä ei väliä.

    • parinen

      Viime vuoden tammikuussa kävimme ja täytyy todeta, että kallista oli! Prosentteja oli, mutta lähtöhinnat aivan hurjat. Se oli eka ja viimeinen kerta.
      Muista kaupoista saa halvemmalla tinkimällä.

      • dubai3x

        Ei se mikään Karaman kaltainen rätti- ja roinabasaari olekaan.


      • parinen
        dubai3x kirjoitti:

        Ei se mikään Karaman kaltainen rätti- ja roinabasaari olekaan.

        En koskaan osta mitään rättibasaareista. Kaupunki on pullollaan laatutavaraa halvemmalla kuin outletissä.


      • dindelingeli

        Outlet Mall ei ole rättibasaari, siellä myydään edelliskauden yms merkkituotteita, jotka lähtöhinnaltaan ovat kalliita mutta alennuksen kera voi saada tsägällä edullisesti. Karama taas on rättibasaari, jossa myydään piraattituotteita edullisesti. Mutta piraattien ostaminen on laitonta. Ja kuka menee Dubaihin ostamaan rättejä??? Jos on varaa matkustaa Dubain, kannattaa tehdä ostokset merkkiliikkeissä.


    • joo-käytiin--

      toista kertaa ei tartte mennä...

    • soukkix

      Itsellä on positiiviset kokemukset, ehkä sattui jotkut alennuspäivät kohdalle tammikuussa -14, olihan tuolloin Dubain shoppingfestivaalit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1501
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe