Eli kun sovittu urakasta ja tekee pitempää päivää, pitääkö myös urakkapalkkalaiselle maksaa ylityökorvaukset. Miten lasketaan ?
Ylityöt rakennustyössä ?
urakkamies
64590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Urakka on tietty, sovittu työsuoritus jonka tekohinta sovitaan etukäteen. On sitten urakkamiehen oma asia tekeekö pitkää päivää vai makaako rokulissa, hinta ei siitä nouse eikä laske.
Jos työnantaja/teettäjä teettää muita, urakkaan kuulumattomia töitä virallisen työajan jälkeen, ovat ne ylitöitä ja lasketaan sovitun tuntipalkkasi mukaan.
Kyseessä lienee ns. kussut urakka, eli olet laskenut väärin sekä hinnan että työhön kuluvan ajan ja ajattelit kompensoida heikkoa tienestiäsi ylitykorvauksilla? Se ei ole urakan hengen mukaista vaan jos lasket väärin ja laiskottelet niin että urakkasumma ei enää riitä ja urakan valmistuminen myöhästyy sovitusta niin ole mies ja kärsi nahoissasi sekä ota opiksi seuraavaa urakkaa laskiessasi.
Vaikka urakalla tehdessäsi määräätkin itse työtahtisi ei urakan tarkoitus ole se, että työ tehdään hitaammin kuin tuntitöissä vaan päivastoin. Rakennuksilla on tiukat aikataulut ja myös urakkamiehen on pysyttävä aikataulussa vaikka sitten ylitöitä tehden jos ei muuten ehdi.
Ei oo urakka kussut kun en ole vielä urakkaa ottanutkaan. Luin Tessin läpi eikä siellä mainittu asiasta. Puhuttiin vaan +30% tavoteansiosta urakan yhteydessä. Meillä on työmaalla ollut käytäntö että saa tehdä ylitöitä jos huvittaa ja prosentit maksetaan. On kumminkin semmoinen kutina että jos sattuis mielekäs urakka vois tehdä pitempää päivää. Täytyy sitten pyrkiä hinnottelemaan urakka niin että peittää kadotetut ylityökorvauksetkin tai ylitöiden mielekkyys katoaa. Esim. Jos tekee 12h tuntityönä on palkka likimain sama kuin urakalla jonka KTA on +30% peruspalkkaan nähden. Ja jos KTA jää alle +30% ollaankin jo pakkasella.
saa prosenteilla tehdä ylitöitä niin paljon kun haluaa??
Njaa, no teillä on kovasti papereihin ja paragrafeihin nojaavat systeemit siellä. En ole itse koskaan ollut moisella työmaalla jossa urakallekin on kirjalliset tavoitehinnat ja että niihin vedotaan tai nojataan.
Joskus tosin epämääräisen urakan kohdalla voidaan sopia jostain tietystä prosentista tuntihinnan yli vaikka urakka kusisikin. Tuntuu kummalliselta työmaalta. Liekkö kyseessä ollenkaan rakennustyömaa?
Itse olen tehnyt pelkästään könttä/neliöhinta-urakoita joissa tienesti määräytyy neuvotellun hinnan/kuluneen työ-ajan/valmistuneiden neliöiden akselilla. En ole koskaan mieltänyt ylitöiksi niitä tunteja joita olen joskus tehnyt 8 tunnin jälkeen vaan olen nähnyt ne urakkaa edistävänä työnä, esim siten, että seuraavana päivänä homma pääsee ylituntien ansiosta jatkumaan täydellä höyryllä.
urakassa ei kannata tehdä pidempää päivää,ellei ylityötunteja makseta urakan ulkopuolelta.kannattaa sopia että urakkaa on 8 h päivässä ja jos aikataulujen takia tarvitaan ylitöitä, niin se on sitten ulosmaksu ylityö prosentit.jos tästä ei erikseen sovita ei ylityö prosentteja tarvitse maksaa.
voitko tarkentaa vastausta, eli onko tosi ettei urakkapalkkauksessa ylitöitä joudu maksamaan, jos ei ole sovittu ? Mitäs tähän sanoo työaikalaki ?