Olen niin sairas ja raihnainen, mutta pelottaa miten pärjään pienellä eläkkeelläni ja millä maksan sairauskuluni. Pelkään sairastuvani vielä masennukseenkin, koska kaikki tuo ahdistaa niin paljon ja en saa rauhaa pelolta.
Menetän loputkin sosiaaliset suhteeni( työtoverit ), kun en ole pystynyt sairauteni vuoksi työpäivän jälkeen pitämään yllä suhteita ystäviini ja sukulaisiini.
En ole vielä jättänyt pelkoni vuoksi eläkehakemusta, mutta se tulee olemaan väistämätön edessä oleva asia.
Kysynkin hyvät kohtalotoverit miten olette pärjänneet taloudellisesti ja sosiaalisesti, oletteko syrjäytyneet ja masentuneet?
Pelkään jäädä eläkkeelle, mutta en kykene töihinkään
6
370
Vastaukset
- uupunut
Mutta miten ne työkaverit on suhtautuneet jos olet jatkuvasti pois töistä? Kun meillä työkaverit katsoo pahasti jos olet kerran kolmessa kuukaudessa sairaana niin saa kuulla et "aina se on saikulla". Ei tulisi ikävä sellaisia työkavereita.
- Eläkkeelle MARS!!!
Turhia murehdit, suomessa ei kuole nälkään! Ja eikä niitä kavereita tai ystäviä tartte edes olla yhtä enempää, muuten niistä tule jo rasite. Kyllä pienellä eläkkeellä tulee toimeen jos saa siihen vielä sossusta säännöllisesti rahaa laskuihin ja ruokaan. Käyt vaan yksinkertaisesti leipäjonoissa ja diakonista haet jos vaan mahdollista niin apua. Eli ihan turhaa murehdit pärjäämistä, itse sinnittelen pienillä tuloilla ja saan tarkalla talouskuurilla säästöön lomarahaakin :) Se on vaan itsestä kiinni kuinka osaa rahaa käyttää ja pitää karsia kaikki turhat ostokset ja unohtaa kermaperseiden elämäntyyli kokonaan.
- Vertaistukea vailla
Kiitoksia tuesta ja hyvistä kannustuksista.
Työkaverit ovat olleet närkästyneitä kun en kykene kunnolla töihini ja he joutuvat uurastamaan minunkin puolestani, mutta ymmärrän heitä. Kyllä hekin sen näkevät että lintsari en ole, mutta ikävä asia kun omat työni kasautuu muiden niskaan.
En ole paljoakaan ollut töistä pois, mutta saavutukseni töissä on heikkoa. - kusetusta
Soskusta et saa mitään jos omaisuutta tai omistat jotain.
- hyvää eläkettä
hah hah huono vitsi, kukaan täysjärkinen ei voi kieltäytyä eläkkeestä, nyt eläkkeellä parasta aikaa elämässä.
- Ei sossuun
Edelliselle !
Oletko tietoinen, että on isompia ja pienempiä eläkkeitä. Itse olen tehnyt ikäni raskasta ja vastuullista, mutta huonosti palkattua työtä, niin eläke tulee olemaan noin 900 euroa brutto. Arveluttaa eläkeen riittävyys ja sossuun en mene, kun katson että ikänsä työtä tehneellä tulisi olla kunnon eläke jolla tulla toimeen.
Jos rahat ei riitä, niin kaurapuuroa ja hernekeittoa jokapäivä, säästän sähkössä olemalla pimeässä , katsomatta telkkaria, jne. kurjaa tulee olemaan ja se ei ole oikein, mutta minkäs teet.
En katso ylen niitä jotka saavat sossusta apua ja se on hyvä niin ja se on ansaittua rahaa joka kuulunee köyhille. Mutta minulla on pienen pieni peritty rämä kuivamaan mökki, mutta olen aikoinaan luvannut olla myymättä sitä, eikä se varmasti kenellekkään kelpaisikaan huonon kuntonsa ja syrjäisen paikkansa vuoksi, paitsi ehkä "sossulle"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400