Koh Chang - kokemuksia

joulukuussa matkaan

Edellinen Koh chang ketju oli jo niin vanha, joten josko tähän saisi kokemuksia ja vinkkejä niiltä, jotka siellä hiljattain käyneet? :)
Millainen paikka? Onko rannalla mitään "yöelämää" eli näitä rentoja beach bareja mitä ainakin Koh lantalla on? Ravintoloita mitä suosittelette? Skootterin vuokraus helpoin ja edullisin mistä? Millaisia retkiä on tarjolla ja mitä suosittelette? Kaikkea saa kertoa mikä mieleen tulee :)

5

1024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missä vaan

      Skootterin vuokraus helpoin ja edullisin tapa päästä hengestään

    • panen kun panettaa

      Koh Changilla on monta rantaa White Beach, Pearl Beach,Bailan Beach vain muutama mainitakseen. Skootterin vuorausta suosittelen. Koh Changilla ei ole ruuhkaa ja siellä voi huoletta ajaa skootterilla. Keskellä Koh Changia on korkea vuori, lähes 700 m ja tie kiertää koko saaren ympäri. Retkistä en osaa kertoa koska skoottereilla kuljimme. kävimme katsomassa paria vesiputousta Klong Plu(?) ja Klong Nung taisivat olla nimiltään.Loistava kohde, hieman hankala sinne oli mennä mutta kyllä kannatti. Olimme vain viikon siellä Pattayan kuukauden loman välissä. Ensi vuonna maaliskuussa menen taatusti uudelleen piipahtamaan. Hotellin varasimme muuten vasta lauttarannasta Bailan beachiltä.

    • joulukuussa matkaan

      Kahdesti Thaimaassa aiemmin käyneenä ja skootterin vuokranneenna tiedostamme kyllä siellä skootterilla liikkumisen vaarat ja paikallisen liikennekulttuurin. Hieman eri asia kuitenkin ajella skodella siellä kuin jossain Phuketissa/Bangkokissa.
      Retkillä meinasin siis näitä snorklausretkiä, retkiä lähisaarille yms. Omatoimisesti kyllä tosiaan retkeillään sillä skodella saaren ympäri :)

    • kovia kokemuksia
    • sporttis

      täältä tullaan kohtapuoleen ja itseäkin kiinnostaa aktiviteetit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      185
      11127
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      92
      10582
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6020
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      181
      4830
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3316
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3305
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2133
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      299
      1693
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1540
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1464
    Aihe