Is:Lidl takoo hurjia lukuja Suomessa - 25 prosenttia ja 23 milj. euroa
Näin se homma etenee :D
Näin se homma etenee :D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Minäkin olen säästänyt 1600 tänä vuonna Lidlissä käymällä. Hienoa että on halpa vaihtoehto!
Ennenkuin revit risaset verkkarit niin kerrotaan lisää.
Osuudet ruokakaupasta edellinen vuosineljännes. sok n.46% k-ryhmä 35% lidl 6,6%. Siinä niitä tako,tako markkinarako.
Mutta onhan köyhilläkin oltava kauppansa.
Terve K-kaupan Väkke! Alkaako tilipussi ohenemaan??? Ruahhahhahahhahhahhaa!!!
Tarkoittaa tulevaisuudessa enemmän työttömiä kaupan alalta, kun isot ketjut alkavat tervehdyttämään toimintaansa.
Asioilla on aina kääntöpuolensakin...
Jaa, siksikö minun pitäisi käydä kalliimmassa kaupassa? No kiitos mutta ei kiitos.
Jotkut ovat niin bonusten ja plussien perään etteivät tajua, että maksavat ne itse itselleen tuotteiden hinnoissa. Itse olen käynyt lidissä jo vuosia ja säästänyt paljon.
meillä on S-kauppa.
Runsas valikoima ja hintahaitari.
On mistä ottaa.
Lidl:ssa vain yhtä kokoa ja yhtä laatua.
Esim. Sämpyläjauhot, rypsiöljy ja ruisjauhot ylisuurina tyrkkyannoksina yhdessä koossa.
En katso säästäväni ostaessani liian suuria pakkopakkauksia omaan käyttöön.
Useinkaan Lidl:ssa ei edes ole haluamaani tuotetta.
S-kaupasta olen tähän mennessä saanut kaiken haluamani kulloisenkin käyntikertani aikana.
Ei tarvitse lähteä toiseen kauppaan tuotetta haeskelemaan, kuten usein on tapahtunut erehdyttyäni Lidl´iin.
Vakioisesti kuukausittain hankkimani tuotteet Lidl´ssa kutakuinkin samanhintaisia kuin S-kaupan Rainbow-tuotteet.
Siis ne tuotteet mitä siellä nyt kulloinkin sattuu olemaan.
Minulle S-kauppa on parempi vaihtoehto.
Ihmettelen näitä Lidl-ylistäjiä ja epäilenkin asialla olevan kaupan oman propagandaosaston.
Eivät maksa paljon ja maistuvat hyviltä.
Ja.
On bonus-kortti, enkä siitä luovu.
Maksanut jo moneen kertaa itsensä takaisin.
korjaus edelliseen.
S-ruokakaupan tuotteet eivät maksa paljon ja maistuvat hyviltä.
Ja
On mistä ottaa ja valita myös hinnan suhteen.
Kummaa osuuskuntatoimintaa S:llä? Eikös kyseisessä systeemissä pitäisi voitot/ylijäämä palauttaa osuuskuntalaisille eikä rakentaa r yssiin kymmeniä super/hypermarketteja. Hullut juoksee bonuksen kuvat silmissä ja saa hiluja joskus tilille! Sitten viedään tukiais safkaa r yssille ja myydään puoleen hintaan vs. Suomen hinnat.
Jotkut jotka ovat Lidilin perässä eivät tajua että paskasta ei kannata maksaa mitään. He eivät tajua myöskään sitä että suhatessaan sillä Taunuksellaan kaupungin laidalle jompaan kumpaan lidliin he menettävät sen lopunkin säästön jonka paskaa ostamalla saavat. Olen ollut käymättä Lidlissä jo vuosia ja säästänyt paljon.
68 euroo tuli s-bonusta heinäkuulta. Täytyykin mennä liideriin ostoksille niillä.
Kahden vuoden bonuksilla olen käyny yleensä etelän lämmössä.
Minä olen saanut jo tänä vuonna melkein etelänmatkan säästettyä Lidlissä käymällä.
Aina näitä vedätettäviä löytyy :D
Kuka vedättää ketä!
Mielikuvamainos on kova sana myös hintakilpailussa.
Ostoksesi suuruus viittaa siihen että ei ole enää ruokaostoksista puhe. Vertailu ja vertailu. Boonuksiahan kertyy, jos ostat tuhansilla. 1000 euron ostokset on 4% boonoksia. 40 eur. Bensarahaa kuluu, kun ajat kaupungin toiselta laidalta boonusasemalle. ABC, kissa kävelee.
Sitten mennään seuraavaan luokkaan 1250 euroo, boonuksia 4.5 %.. Siis näin ässät.
Lidlistä saan kyllä paitaa, sukkaa, pöksyä ainakin kolmet sillä rahalla mitä maksaisin boonuskaupassa. Kuinkas paljon se olisi " voittoa" Että näin, miten sitä lasketaankaan. Tilastot on miten ne lasketaan ja kuka haluaa tuloksen. Mutta se valinta ässä, lidl, k, tarjousten mukaan, niin omat boonukset omassa pussissa varmimmin. Uskollinen tälle ajatukselle olla voi.
Ei ole montaa metriä eroa ajanko Prismaan vai Lidliin... ja lähin huoltoasemakin on ABC. Tosin nyt on kuukauden kannattanut ajaa Turengin kautta motarille tankkauspäivinä.
Ja Lidlin vaatteista..., siellä loppuu koot kesken useimmissa tuotteissa esim. kengät 44, jos jalkaani suostuisin moisia laittamaan.
Ostan ruokaa, enkä bonuksia ja ostan sitä s-marketista, missä parhaat valikoimat tällä hetkellä.
S-marketissa on turhan kallista. Myös leivät ovat aika usein vanhoja jo kauppaan saapuessaan ja vihannekset kolhuisia. Lidlin paistopisteestä saa tuoretta ja maistuvaa halvalla, nams!
kaupassa yhtaikaa laatua tarkkailemassa.
S-kaupan vihannekset ovat hyviä ja tuoreita.
Ei todellakaan valittamista.
Lidl ei nyt vaan kertakaikkiaan sytytä,ei niin millään, vaikka kuinka mainostaisitte.
"Myös leivät ovat aika usein vanhoja jo kauppaan saapuessaan..." meinaat että leipomo tuo sinne vanhaa ja Lidlin esikypsennetyt pakasteesta pikana uunissa käyneinä on sitten sitä tuoretta...
1500 tulee helposti täyteen 4 lapsisella perheellä. Toiseksi, Lidlistä joo saa paitoja ja sukkia. Kaksi kertaa vuodessa, jos olet aamulla 8:lta oven takana jonottamassa. Paska mikä paska!
Pohjanmaan s maksaa 900€ ostoksilla 5%, joten kpo muutat systeemin niin pelittää.
Hämeenmaa 1500€ ja saat 5%
Vain Lidlissä käymällä todellakin säästää! Varjopuolena on hirveä nälkä ja lisäksi joutuu kulkemaan alasti. Mutta rahaa sinne ei kulu oikeastaan yhtään. Saman verran löytyy ostettavaa kun torin ärrältä.
Ostin maksalaatikon Lidlistä normalihinalla n. 0,8 eur/400 g. Ostin K-kaupasta 30% Alella, hintaa jäi veiläkin yli euron. Hau-hau !!
tehdä itse maksalaatikkoa suurempi erä kerralla.
On edullisempaa ja maukkaampaa, eikä tarvitse joka päivä haukun annoksen kanssa stressata.
Saakos Lidl:sta maksaa?
Ja mitä maksaa?
Kusi haisoo, kun sitä itse tekee ja maksalaatikkoa ei pitäisi syödä kuin harvakseltaan A-vitamiinin vuoksi.
Lidlissä ei liene kuin yhden tyyppistä maksalaatikkoa..., kun sitä meille ostetaan joudutaan ostamaan kolmea eri tuotetta, koska jokainen pitää erilaisesta.
Lidlin omistaja on todellinen rahamies eikä mikään osuuskaupan renkipomo.
Näin käy kun myy laatua sopuhintaan.
Hyvä että on halvempi kauppa tullut. Muutenhan nämä köyhät kuluttaa yhteiskunnan sossurahoja. Lidln.eteen voisi laittaa soppatykin josta saisivat hernekeittoa ostosten lisäksi.Köuhienkin on syötävä.
S-marketissa on myös hyvä hintahaitari tuotteelle kuin tuotteelle.
Köyhä? Mikä se on Suomessa?
Apua saa, vaikka valitettavasti tällä foorumilla julkisuudessa esiintyvien väitteiden mukaan kestääkin liian kauan.
Kysy Laura Rädyltä, mikä on köyhä Suomessa :)
Liiteristä saa lähes samat peruspöperöt kuin muualtakin. Ei niitä kaurahiutaleitaan ihan kauheen montaa vaihtoehtoa tarvitse olla. Maku on kuitenkin sama Osa jää kuitenkin siellä S/K-kaupassakin hyllyyn ja kuluttaja maksaa hävikin. Eikä Liiteristä tarvitse ostaa enää pelkkää ulkomaista, ydinsodankin kestävää sotkua. Vaan ihan kotimaista löytyy ja monessa artikkelissa. Kahvikin (Juhlamokka) maksaa normaalihintaisena sen mitä S/K-kaupat mainostavat tarjouksena (3,29e).
Paljon tulee säästöä Liiterissä käymällä ainakin isolla perheellä.
Mutta niitä rättejähän sieltä ei voi ostaa, mutta ei voi S/K-kaupoistakaan. Ihan shittiä kaikki...mutta tuulipukujunteille sopivia varmaan.
Eikä toi tuleva katekaan kyllä rättivalikoimia paranna. Sinnehän tulee ne kaikki tanskalaisen Bestseller-ketjun puodit, mitkä jo muillakin ostareilla (Pieces, Only, Vero Moda, Name It, Jack&Jones, Vila...samaa ketjua kaikki)...samaa aasialaisten askartelemaa kaikki..
Tyyppi puhuu "tuulipukujunteista" ja käy Lidlissä kaupassa! Melko koomista :)
Työllä itsensä elättävän perusduunarin kannattaa ostaa kotimaista Liiteristä, mutta huonot, Kiinassa tehdyt rätit tulee aina kalliiksi! Siinä se koomisuus!
Kaurahiutaleilla ei olekkaan väliä, kun en niitä osta.
Sanokaas mistä nyt saa vaatteita. Kaikki on made in Intia, made in thai, ja mitä vielä. Kunnon vaatetta et mistään saa. Hihat kinnaa, helmat lainehtii, T-paidat saumoista kierot. Tankotolkulla jaskaa. Ei ne ole ammattitaitoista ompelijaa nähneetkään. että kehdataankin sellaista suoltaa Sokokseen ym ns hienoihin kauppoihinkin. Ja sitten ALE,ALE hutaa joka luukusta 50-70 % . En maksaisi Ihan saama sitten mikä kaupan nimi on sama jaska, mutta kassi eri tekstillä. Kenen kassia kannat - oli aikoinaan maisnoskin. Onko luonnolla vara tällaiseen.
Saako sieltä edes muuta? Jaa niin saa. Hienostonutta (peltikpurkille maistuvaa) Saksalaisolutta tietenkin. Kaljaa voisin muuten ostaa, mutta kun on perkele kalliiimpaa kuin Prismassa. Täytyy jatkossakin käydä siellä...