Vauva on nyt 4 kk. Ensimmäiset kuukautiseni. Onko normaalia, että ovat hyvin runsaat? Vuodan lähestulkoon kuin synnytyksen jälkeen :(. Tasoittuvatkohan ne myöhemmin. En minä näin kauheilla kuukautisilla voi töihin jatkossa mennä :(. Olen yli 40 v.
ensimmäiset kuukautiset
normaaliako?
1
128
Vastaukset
- nou hätä
Kyllä se on ihan normaalia, elimistö joutuu synnytyksen jälkeen normalisoitumaan, ja siihen voi mennä aikaa, Kohtuun on ehtinyt kertymään enemmän limakalvoa nyt 4kk aikana, kun normaalikierrossa, niin tottakai on enemmän sitten tulossa poiskin.
Jos pysyvät jatkossakin yhtä runsaina, niin kyllä siihenkin on apua saatavissa, hormonikierukalla tai e-pillereillä saadaan vuotoa vähentymään, kierukalla jopa jäämään kokonaan pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain30611848Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14411034Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2456358Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2225189Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1653658- 1743538
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502483Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291980Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111817Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171705