keskusautohalli

kusetusta

Huollatin -97 - mallisen 850 farmarini Keskusautohallilla ja pyysin että ottavat yhteyttä, mikäli jotain muuta laitettavaa löytyy normaalien huoltotoimenpiteiden lisäksi. Soittoa ei tullut. Autoa noutaessani olikin yllätys melkoinen, kun eteen tuotiin lähes 500EUR huoltolasku! Olivat vaihtaneet takajarrulevyt, koska olivat "hieman rapean oloiset" kaikki jarrupalat. Koska he eivät toimineet sovitusti, pyysin periaatteen nimissä vaihtamaan vanhat osat tilalle tai tuntuvan hinnanalennuksen.....Osat olivat jo kuulemma roskiksessa.

Kaiken huippu ko. prosessissa oli, kun laskuttivat pissapojan täytöstä. Olin kuitenkin sen edeltävänä iltana ladannut piripintaan, enkä tippaakaan sitä käyttänyt huoltoa ennen. Siinä se nyt kuitenkin kuitissa oli. Nostin asiasta haloon, ja homma ratkesi puolen tunnin väännön jälkeen siihen, että huoltopäällikkö totesi, että "no menkööt tämän kerran, olkoon vaikka ennenaikainen joululahja"....voi V****!


Eli summa summarum, kyseenalaista palvelua. Valitus kuluttajansuojaan on jo lähtenyt, katsotaan kuin käy....

12

7104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v70

      Missä keskusautohallissa, tämä onnellinen tapahtuma sai alkunsa

      • kusetettu

        ...Keskusautohalli Turun kupeessa. En viitsi tarkemmin herjata, niin kauan kuin prosessi on kesken.


    • Reka

      Joku vastuu merkkiliikkeelläkin on siitä, että sinne viedyt autot lähtevät liikenneturvallisessa kunnossa. Jarrut jos mitkä ovat turvallisuustekijä. Jos jarrulevyt olivat jo vaihtokunnossa niin ei se puhelinsoitoilla siitä muuksi muutu. Ja jarrulevyjen mukana kuuluu vaihtaa jarrupalat.

      Sitä varten autot huoltoon viedään, että ne laitetaan siellä kuntoon. Saisit olla tyytyväinen sen sijaan että kiukuttelet täällä.

      • skodaman

        Taidat olla huoltoporukkata?
        Oli vastuu liikenneturvasta tai ei, niin on myös sääntö (vai suositus?), että hinta-arvion ylittyessä 15% pitää ilmoittaa asiakkaalle.

        Muutenkin on niin törkeää tuo autohuoltojen toiminta. Positiivisia poikkeuksiakin varmaan on, mutta itse en ole kertaakaan lähtenyt huollosta tyytyväisenä pois.

        Minä haluan itse päättää kuka korjaa autoani. Esim. jos vien auton hihnanvaihtohuoltoon, silloin vaihdetaan vain hihna.


    • volvo_puranen

      Olisivat tietysti voineet soittaa jos kustannusarvio heittää .

      Varmaan puhelin numero annettu huoltoon .

      Jarrut on turvallisuus tekijä kuka ottaa vastuun jos auto tullut huollosta ja ajat pitämättömien jarrujen vuoksi jonkun jalankulkijan päälle .

      Tee kuin minä huolla itse autosi .
      Ei koskaan tule mitään riita tilanteita .
      850 on maailman yksikertaisin huoltaa .
      Jarruissa yksikertaitainen rakenne .
      Osat aukeaa helposti .
      Sekä pääset n 80 euron tuntipalkoille nettona .

      Suosittelen kaikille tekemään huoltotyönsä itse .

      Ainakin vanhoissa autoissa .

      • pii

        Volvo Purasen periaate vanhojen Volvojen omatoimisesta korjauksesta on kannatettava ajatus.

        Toisaalta, jos kuulut siihen porukkaan joka ei halua liata käsiään tai keräät uudehkoon Volvoosi leimoja huoltokirjaan, niin Turun seudulta löytyy vaihtoehtoinen merkkihuolto (Jokinen, Raisiosta), joka tekee perushuollot kohtuullisempaan hintaan kuin se virallisempi "keskusautopaja".


      • kusetettu

        Periaatehan oli se, että he soittavat mikäli huolto-ohjelmasta pitää poiketa. Olen luonnollisesti samaa mieltä, että jarrujen tulee olla kunnossa. Tuskinpa ne jarrut nyt niin huonot olivat, koska auto oli katsastettu 1500km aikaisemmin. Ja ihan hyvillä jarruarvoilla!!!!Tämä onkin se suuri ongelmakohta. Olen myös sitä mieltä, että auton voisi jatkossa itsekin huoltaa, mutta ei ole paikkaa siihen eikä kaluja ja lisäksi peukalo keskellä kämmentä. Tässä mielessä ostan mielelläni palvelun.

        Sain tänään postia kuluttaja-asiamieheltä, näyttääpi siltä että volvo-auto joutuu maksumieheksi...jotain iloa tähän maanantaihin!


    • skodaman

      Kannattanee kirjoittaa tämä juttu myös "Autoliikkeet ja auton ostaminen" -palstalle.

      Todella törkeää toimintaa, mutta ah-niin-normaalia autohuolloissa, ikävä kyllä! Omakohtaista kokemustakin löytyy, mutta ei ihan noin surullista (pissanesteita lisätty yms.).

      En käsitä, miksi eivät voi kohtuu hyvän palvelun taatakseen täyttää lupaustaan ja soittaa ennen kuin alkavat tuollaisen jarruremontin. Totta kai jarrut pitää olla kunnossa, mutta onhan jokaisella oikeus päättää itse, kuka ne korjaa.

      Hieno homma, jos kuluttajansuoja toteutuu kohtaamassasi väärydessä!

      • kusetettu

        Niin ja lisäyksenä vielä, että ei se ole huoltoliikkeen päätettävänä, missä kunnossa jarruni ovat. Huoltoliike tekee juuri sen mitä haluan, viranomaiset valvovat. Ymmärrän, että mikäli kriittisiä ongelmia havaitaan, niin niihin puututaan. Silloinkin terve yrittäjä ottaa ensin yhteyttä työn tilaajaan. Minä päätän asiasta sitten....Rahan teostahan firmojen toiminnassa on kyse. Nyt sitä häviää ainakin yksi firma, törttöilynsä takia!


      • Anonyymi

        TÄMÄ LOISTOLIIKE MYY NYÖS AUTOJA HUUTOKAUPAT.COM SIVUSTOILLA.
        EI NIIN KIVAA ASIAKAS PALAUTETTA.HUUTOKAUPAT.COM TEHDYT KAUPAT
        117 KPL MYYTYJÄ AUTOJA,NIISTÄ POSITIIVISIA 0 % NEUTRAALEJA 67% NEGATIIVISIA
        33%


    • v 70

      Kuulosti vain niin tutulta asialta kun itse olen myös saman paikan asiakkaana ollut hieman niin kuin pakosta kun auto ostettiin sieltä ja takuuna piti asioita tehdä mutta jne ... eipä tehtykään kuin vasta monen kerran jälkeen ja silloinkin näin naisasiakkaana tuli hieman sellainen olo että pikkaisen blondina pidetään ja kaikkea voidaan hetken pompotella mutta eivätpä aivan tienneet alussa miten asia oli. Kyllä kaikkea yritettiin selitellä ja muuta mutta kun en periksi antanut niin. Minä olin autolla ajanut 10tkm ja tasan 10 kertaa se oli ollut keskusautohallissa ja vieläkään se ei kunnossa ollut jarrut ynnä muuta vaihdettiin vaikka ne piti olla kunnossa tai oli muka vaihdettu ennen ostoa okei takuuna lopulta menivät mutta laskua kyllä tyrkyttivät ja saman tekivät jotta eivät soittaneet vaikka piti jos muuta tehdään kuin sovitut. Ja varsinkin työhönvastaanotossa nuoremmat miehet luulevat tosissaan eteei kaikki naiset ymmärrä muuta kuin että autossa on ratti jne..(jotkut jopa osaavat vaihtaa renkaat, öljyt yms.) Mutta nyt kun odottaa taas määräaikaishuolto en kyllä sinne vie vaan raisioon vastaavaan puljuun. Kerran jopa olin auton kanssa ja odottelin että tulee kuntoon ja yleensä että työ tehdään (Oli se tietenkin inhoittava temppu mutta en nyt joka kertaa viitsinyt lähteä ja ajaa edestakaisin 80km heidän mokan takia mutta työ tuli kyllä tehtyä ja varmasti paremmin kuin jos olisin istunut kahvilla ja odotellut kuten ehdotettiin tosin sanottiin että aikaa menee n.1/2 tuntia ja todellisuudessa sitä meni 1 1/2 t. kun haettiin sitä ja tätä osaa varastosta.

    • Turkulainen20177

      Mikä kestää??!?!?!? Olen kysellyt kolmelta eri henkilöltä s60 uutta stiletti avainta kauko-ohjaimella noin 1kk sit jo .Vieläkään ei ole tullut vastausta :D ihme palvelu :D soittoihin ei vastata edes :D ja nimenomaan TURUN keskari. Luulen et hankin sen jostain muualta ja ohjelmoin sen jossain muual firmas :D jos vaan joku tekee niitä muutaku keskari. *Onko vinkkejä jos joku firma tai liike tekisi näitä.
      Kiitos etukäteen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe