Hei,
Olen uusi teknologiapalstalla ja tulin tänne lähinnä koska olen nyt ihan neuvoton tuon ask.comin kanssa. Se asentui koneelle jonkin lataamani ohjelman mukana jo kuukausia sitten, ja olen siitä lähtien yrittänyt useampaan otteeseen tapella sen poistamisen kanssa, tuloksetta.
Olen siis lukenut jo ne googlella löytyvät englanninkieliset vinkit (useammankin) sen poistamiseen, mutta ongelma on siinä että vaikka sain ohjelman poistettua Firefoxista, Internet Explorerista se ei vaan poistu (vaikka kuinka tekisin "miten ask.com poistetaan INTERNET EXPLORERISTA ohjeen vaihe vaiheelta...).
Ongelma ei olisi niin vakava jos käyttäisin nykyisin pelkästään Firefoxia, mutta kun Flasplayer ei syystä tai toisesta toimi Firefoxilla ollenkaan (tulee joka kerta "kaatumisilmoitus" jos yritän Firefoxilla vaikka musiikkia kuunnella tai jotain online-peliä pelata), joten joudun käyttämään mm. musiikinkuunteluun Youtubesta Internet Exploreria kuitenkin suht usein.
Ja siis, poistaessani ask.comia IE-selaimesta ohjelma kyllä ensin "poistuu" lisäosien hallinta -luettelosta siinä vaiheessa kun klikkaan ask.comin kohdalla "ota pois käytöstä" ja asetan sen jälkeen oletushakukoneeksi jonkin muun (yleensä Yahoo), ja sitten vielä varmuuden vuoksi poistan ask.comin koko listalta. Ja kun sen jälkeen menen internet-asetuksiin ja muutan vielä aloitussivuksi jonkun muun ask.comin tilalle, niin sekin näyttäisi vielä siinä vaiheessa muka "vaihtavan" aloitussivun listalla ihan normaalisti haluamaani.
Mutta, iänikuinen ongelma onkin että vaikka kaikkien ohjeiden mukaan ask.comin pitäisi tuon jälkeen olla poissa koneelta, IE ohjautuu heti taas sinne kun selaimen välillä sulkee ja seuraavan kerran taas avaa! "Lisää tai poista ohjelma" -luettelosta koko ask.comin lisäosat ovat kyllä sen sijaan pysyneet pois siitä asti kun ne sillon ekalla poistoyrityksellä sieltä poistin, mutta siitä huolimatta aloitussivuna se vaan jatkaa sitkeästi keikkumista vaikka minkä tekisi ja samaten ilmestyy aina vaan uudelleen siihen hakukoneiden luetteloon ja kaiken kukkuraksi aina automaattisesti yhä vaan uudelleen OLETUShakukoneeksi....
Äsken yritin vielä viimeisenä keinona sitä, että lisäisin noiden muiden vaiheiden jälkeen vielä ask.comin internetasetuksissa haitallisten sivujen listalle. Ei vaikuttanut mitenkään, eli ohjasi edelleen senkin jälkeen kotisivuksi automaattisesti sen ask.comin (tosin siihen tuli sitten ikkuna että kyseessä on haitallisella listalla oleva sivusto, mutta silti)!
Joten googlella haetuista ohjeista ei ainakaan täällä ole mitään apua... Alkaa todellakin pikkuhiljaa hermostuttaa! Toivottavasti täällä joku tietokoneiden kanssa enemmän tekemisissä oleva ihminen osaisi tarjota asiaan lopullista ratkaisua?
ask.com
mahdoton poistaa!
1
143
Vastaukset
- 5vQDYT9z
Luitko nämä ohjeet?
http://virukset.fi/ask
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376289Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665211Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213260Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1082396Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161193- 771131