Paineentunnetta, päänsärkyä ymym

Sirdalungisti

Tervehdys!

Ensiksi hieman taustaa, eli olen suht normaalit elämäntavat omaava 25-vuotias mies. Olen kärsinyt noin 4 vuotta erilaisista oireista, ja saanut mm. paniikkihäiriö, masennus ja tension neck cum vertigo diagnoosit, myös lievää asentohuimausta havaittu. Elämäni on suht kiireistä työni takia, ja joudunkin olemaan n. 60% ajasta muualla kuin kotipaikkakunnalla (myös yöt), ja olenkin huomannut hieman uupumuksen merkkejä (en ole kerennyt edes lomia pitämään) ja pieni stressi päällä kokoajan, koska perheenlisäystä on luvassa 2kk päästä =)

Minulla alkoi tuossa muutama viikko sitten tuntumaan molemmilla ohimoilla outoa paineentunnetta, sekä jatkuvaa kipua ja polttelua lapojen seuduilla, myös jonkinverran tuikkivaa päänsärkyä havaittu, joka tuntuu yleensä samoilla kohdilla, mm. päälaella oikealla puolella.

Kävin myöskin pariviikkoa sitten terveystarkastuksessa, jonka työnantajani vaati joka 5. vuosi. Siellä ei ollut mitään vikaa missään, kuulo, näkö, paineet ja verikokeet kaikki kunnossa. Edellisen kerran käynyt reilu vuosi sitten, jossa otettiin myös kilpirauhaskokeet, ja nekin olivat ok.

Eilen kuitenkin oli todella surkea olo joka johtui luultavasti itseaiheutetusta ahdistuskohtauksesta, ja sainkin varattua ajan lääkärille, jolle kerroin hartioista, paineentunnusta, päänsärystä ym. jonka perusteella lääkäri teki erinäisiä kokeita, mm. katsoi silmien reagoinnin valoon, tasapainon, näkökentän, kasvojen tuntemukset sekä koordinaatiokyvyn. Nämäkin olivat kaikki kunnossa, ja lääkäri totesi että "ei sinussa mitään lääketieteellisesti ole vialla, joten uskoisin niskojen olevan pääsyy", ja sainkin lähetteen OMT fysioterapeutille.

Jotenkin tuntuu uskomattomalta, että tällaiset oireet johtuisivat niskoista!? Mitäs mieltä kotilääkärit ovat, tai onko kohtalotovereita joilla samankaltaista?

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirdalungisti

      Lisäyksenä vielä, että aika useasti tuntuu myös että leuan lihakset olisi jotenkin jumissa, ja puhuminen on hankalaa. Kuulemma narskuttelen öisin hampaita, joten johtuisiko siitä?

    • Vaihtoehtoja

      Miehelläni todettiin yliopistollisessa sairaalassa MRI-kuvauksessa kallonsisäinen paine verenpainetaudin lisäksi. Veikkaan, että sinulta puuttuu MRI-kuvaus. Hänellä oli ensin voimakas päänsärky, vuorotellen vasemmalla ja oikealla ohimolla. MRI:n mukaan vasemman amygdalan vierestä oli verisuoni katkennut. Toinen vaihtoehto saattaisi olla kasvain, mutta tarvitaan ensin KNF:n ja/tai KF:n kuvauksia.

      Tensiossa on kipua mm. niskassa, mutta siihen kuuluu myös päänsärkyä. Pelkkä niskanpuutuminen ei siis ole kyseessä. Saat tarkemman kuvauksen Migreeniyhdistyksen julkaisuista.

      Varmin asiantuntija tapauksessasi olisi tohtori.fi-sivujen päänsärkyklinikan neurologit, mieluiten Kuopion, Helsingin ja/tai Turun neurologit listalta. Sen ulkopuolelta ylivoimainen ykkönen on Kuopion Mehiläisen Sivenius, kokemuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      298
      14699
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      184
      4338
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      140
      3931
    4. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      459
      1933
    5. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1928
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1796
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      52
      1405
    8. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      153
      1267
    9. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      35
      1241
    10. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      67
      1190
    Aihe