Moi!
Tein joskus lapsena nettisivut, jonne laitoin jonkin (muistaakseni monimutkaisen) koodin, jolla teksti nettisivulla (taisivat olla runoja minulla silloin) vaihtui aina, kun sivun päivitti. Muistaakseni koodissa määriteltiin aina teksti 1. teksti 2. teksti 3. jne. En ole vuosikausiin yrittänyt tehdä minkäänlaisia netisivuja, mutta nyt pitkästä aikaa tarvitsisin näitä ruostuneita taitoja. Osaisiko joku neuvoa, millä koodilla tekstin saisi sivulla vaihtumaan näin? Kiitos paljon avusta!
Vaihtuva teksti nettisivuille / APUA
6
1562
Vastaukset
- Super Major
Google-haku: javascript vaihtuva teksti. Alkuun tuli jonkun Webbipankin sivut, jossa koodeja mm. vaihtuville teksteille ja kuville. Taustaksi tarvitaan alkeistiedot sivun rakenteesta, siis ainakin head- ja body-tagien aloitus ja lopetus. Javascrpthän toimii selaimessa, eli voit tallentaa sivun omalle koneelle (html- tai htm-pääte tiedostoon) ja kokeilla sivun toimivuttaa. Ja kai siellä sivulla muutakin on kuin vaihtuva teksti.
- JS-ES-6
JavaSciptillä. Tein siitä esimerkin tänne: http://codepen.io/anon/pen/orBaI
- Fernanni
Mikähän vikana, kun en millään saa Html- koodia näkyville selaimessa... Siis ei vielä netissä vaan koneella (browse) komennolla:näkyy vain kirjoittamani alkukoodi eikä esim. Otsikkoa. Title tagien välissä... Yrittänyt kaiken? Apuraha??,Hermot riekaleina. Onkohan vika sit jossain tiedoston löytämisessä eli file3 tai kansipolku? En osaa!!
Ps. Epätoivoinen jo! Fernanni kirjoitti:
Mikähän vikana, kun en millään saa Html- koodia näkyville selaimessa... Siis ei vielä netissä vaan koneella (browse) komennolla:näkyy vain kirjoittamani alkukoodi eikä esim. Otsikkoa. Title tagien välissä... Yrittänyt kaiken? Apuraha??,Hermot riekaleina. Onkohan vika sit jossain tiedoston löytämisessä eli file3 tai kansipolku? En osaa!!
Ps. Epätoivoinen jo!Selaimet eivät oletusarvoisesti esitä kaikkien HTML-elementtien sisältöä, kuten esim. TITLE-elementtiä, joka edustaa dokumentin (Web-sivun) ulkoista otsikkoa. Ks.:
http://weppipakki.com/html/1strict/title.htm- Turbo-Urpo1
0sm0 kirjoitti:
Selaimet eivät oletusarvoisesti esitä kaikkien HTML-elementtien sisältöä, kuten esim. TITLE-elementtiä, joka edustaa dokumentin (Web-sivun) ulkoista otsikkoa. Ks.:
http://weppipakki.com/html/1strict/title.htmTulitko itse katsoneeksi antamasi linkin sivua. Joka ikinen selain esittää TITLE -takin sisällön.
Tämä kuva auttaa ymmärtämään asian paremmin:
https://s33.postimg.cc/swks1uocd/T_M_ON_TITLE_-_Google_Chrome_062.png?dl=1
- epätoivoiselle
<head>
<title>Vaihtuva teksti nettisivuille </title>
</head>
Tämä tulee selaimen tab otsikoksi.
--------------------------------------------------
<body>
<h1> OTSIKKO 1</h1>
</body>
tämä tulee näkyviin siivulle. (body:n sisällä)
--------------------------------------------------
https://www.w3schools.com/tags/tag_title.asp
Paina "Try it yourself".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874078Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10899
- 131875
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750