Moi!
Tein joskus lapsena nettisivut, jonne laitoin jonkin (muistaakseni monimutkaisen) koodin, jolla teksti nettisivulla (taisivat olla runoja minulla silloin) vaihtui aina, kun sivun päivitti. Muistaakseni koodissa määriteltiin aina teksti 1. teksti 2. teksti 3. jne. En ole vuosikausiin yrittänyt tehdä minkäänlaisia netisivuja, mutta nyt pitkästä aikaa tarvitsisin näitä ruostuneita taitoja. Osaisiko joku neuvoa, millä koodilla tekstin saisi sivulla vaihtumaan näin? Kiitos paljon avusta!
Vaihtuva teksti nettisivuille / APUA
6
1523
Vastaukset
- Super Major
Google-haku: javascript vaihtuva teksti. Alkuun tuli jonkun Webbipankin sivut, jossa koodeja mm. vaihtuville teksteille ja kuville. Taustaksi tarvitaan alkeistiedot sivun rakenteesta, siis ainakin head- ja body-tagien aloitus ja lopetus. Javascrpthän toimii selaimessa, eli voit tallentaa sivun omalle koneelle (html- tai htm-pääte tiedostoon) ja kokeilla sivun toimivuttaa. Ja kai siellä sivulla muutakin on kuin vaihtuva teksti.
- JS-ES-6
JavaSciptillä. Tein siitä esimerkin tänne: http://codepen.io/anon/pen/orBaI
- Fernanni
Mikähän vikana, kun en millään saa Html- koodia näkyville selaimessa... Siis ei vielä netissä vaan koneella (browse) komennolla:näkyy vain kirjoittamani alkukoodi eikä esim. Otsikkoa. Title tagien välissä... Yrittänyt kaiken? Apuraha??,Hermot riekaleina. Onkohan vika sit jossain tiedoston löytämisessä eli file3 tai kansipolku? En osaa!!
Ps. Epätoivoinen jo! Fernanni kirjoitti:
Mikähän vikana, kun en millään saa Html- koodia näkyville selaimessa... Siis ei vielä netissä vaan koneella (browse) komennolla:näkyy vain kirjoittamani alkukoodi eikä esim. Otsikkoa. Title tagien välissä... Yrittänyt kaiken? Apuraha??,Hermot riekaleina. Onkohan vika sit jossain tiedoston löytämisessä eli file3 tai kansipolku? En osaa!!
Ps. Epätoivoinen jo!Selaimet eivät oletusarvoisesti esitä kaikkien HTML-elementtien sisältöä, kuten esim. TITLE-elementtiä, joka edustaa dokumentin (Web-sivun) ulkoista otsikkoa. Ks.:
http://weppipakki.com/html/1strict/title.htm- Turbo-Urpo1
0sm0 kirjoitti:
Selaimet eivät oletusarvoisesti esitä kaikkien HTML-elementtien sisältöä, kuten esim. TITLE-elementtiä, joka edustaa dokumentin (Web-sivun) ulkoista otsikkoa. Ks.:
http://weppipakki.com/html/1strict/title.htmTulitko itse katsoneeksi antamasi linkin sivua. Joka ikinen selain esittää TITLE -takin sisällön.
Tämä kuva auttaa ymmärtämään asian paremmin:
https://s33.postimg.cc/swks1uocd/T_M_ON_TITLE_-_Google_Chrome_062.png?dl=1
- epätoivoiselle
<head>
<title>Vaihtuva teksti nettisivuille </title>
</head>
Tämä tulee selaimen tab otsikoksi.
--------------------------------------------------
<body>
<h1> OTSIKKO 1</h1>
</body>
tämä tulee näkyviin siivulle. (body:n sisällä)
--------------------------------------------------
https://www.w3schools.com/tags/tag_title.asp
Paina "Try it yourself".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t475306Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo753190Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel203038HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432901Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L312163Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi441726Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962281649Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911605Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4151369Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2581284