6 v chiultani poistettiin hammaskiveä. Samalla jouduttiin poistamaan useita hampaita koska koiralla hammastukikudostulehdus. Edelliselläkin kerralla joutuivat poistamaan hampaita :( Koirani saa dentastixejä ym, silti hampaat ihan kuvottavan huonossa kunnossa. Oikein hävettää...Harjailen silloin tällöin. Kaipa pitäisi päivittäin tehdä sitä. Voiko koira elää hampaattomana :( :( ?
Chihun hammasongelma
3
451
Vastaukset
- Ikenillä pärjää
Tottakai voi elää ilman hampaita. Kiinnitä huomiota ruuan koostumukseen. Eihän pienillä pennuillakaan ole hampaita syntyessään ja hyvin vaan tullaan toimeen.
- rakas4
Olen samaa mieltä ,että ikenillä pärjää ! Eihän lapsellakaan ole hampaita syntyessään :) Mulla oli Chihu eli, kunnioittavat 17v. Ei ollut kun kuusi hammasta suussa, loppu vuosina. Ruoka pitää vaan laittaa siihen ns. muotoon, että sitä on helppo syödä, Hassultahan se tuntuu, mutta syödään me ihmisetkin velliä :))
- Myöhäinenvastaus
Kyllähän koira PÄRJÄÄ pelkillä ikenillä, mutta pitäisin silti viimeiseen asti huolta koiran omista hampaista. Pentu- ja ihmisargumentit ovat ala-arvoisia, kun kyse on kuitenkin aikuisesta koirasta, jolla on aivan erilaiset tarpeet ravinnon suhteen kuin sillä hampaattomalla pennulla... saati ihmisellä.
Kannattaa tosiaan aloittaa päivittäinen, huolellinen hampaiden harjaus. Jos suussa on tosiaan jatkuva tulehdustila, niin siitä täytyy päästä eroon! Koirille tuskin on suuvettä, mutta hammastahnaa kuitenkin. Jos mitenkään viitsit, niin lankaa hampaanvälit! Tulehduksesta pitää ehdottomasti päästä eroon!
Hampaat ovat oikeasti tärkeitä koirille. Ne ovat osa koiran elekieltä, niillä pidetään huolta omasta hygieniasta (kirputus, takkujen setviminen) ja ilman hampaita koira menettää hyvin, hyvin tärkeän asian eli mahdollisuuden kalvamiseen/jäystämiseen!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835