onkohan kellään tietoa mistä sais 540 -94 automaatin räjäytyskuvia tai omaa tietoa vaihteiston solenoideista? mikä noista 8:sta ohjaa peruutusvaihdetta? onpahan sittenniin koko ajan pakki samaan aikaan päällä vaikka valitsin olisi missä asennossa tahansa.jos jollain on muutenkin hyviä ideoita niin kaikki kelpaa. valitsimen päästä on sähkökytkin uusittu eikä ollut mitään vaikutusta.
540automaattivaihteisto
tosiperuuttaja
41035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuolta:http://www.erikssonindustries.com/bmw.htm
Käy kysymässä tuolta:
http://www.bmwtuningclub.net/index.php
Ylhäältä foorumi.
joo, eli tuo on justiisa sen 'lifetime fill' uskottelun tulosta. Kun BMW:llä ja myös VAG konsernissa harrastetaan tämmöstä että saahaan huoltokulut näyttämään halvoilta kun ei muka tarte vaihtaa oljyjä automaattilaatikkoihin.
vaihoin ite öljyt ja suodattimen omasta 540:stä ja oli mustaa, ja laatikon pohja täynnä rautaliejua.
Todennäkösesti sulla on nyt tosiaan jääny se pakin venttiili jumiin..ehkä. että eikun venttiilipöytä irti ja osiksi, jotta saat kaikki karat puhistettua. Rupee muutkin vaihteet pelaamaan paremmin. ja lopuksi loota 'täyteen' uutta öljyä. Tuohonhan ei BMW lupaa panna mitään muuta kuin heidän varaosaöljyään. Ite laitoin dexronIII öljyä Mobil 1 syntetic ATF :ää ja hyvin on toiminu ainakin tuon 3000km mitä on öljynvaihon jälkeen tullu. Meinaan laittaa kohta vielä RVS:ät laatikkoon, jotta putoo kitkavastuskin planeettapyörästöistä minimiinsä, ja loppuu kuluminenkin siihen paikkaan. Tuon pitäs auttaa niihin kitkapakkoihinkin siten, jotta pito paranee pinnan tasoittumisen, eli pinta alan lisääntymisen kautta. Kuulostaa uskomattomalta, mutta RVS:ällä oli saatu luistava linja-auton automaattilaatikkokin kuntoon ja takaisin ajoon.
Onnea mukaan jotta saat kuntoon...
Kerro mulle mitä on RVS