pelokas...:'(

kamalaa....

Pelkään järkyttävästi, että suomeenkin sota syttyy. Mietin sitä asiaa joka päivä. Ajatus sodasta pelottaa varmaan eniten siksi, koska pelkään menettäväni pienen 7kk tyttöni ja mieheni.

6

206

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomalainen työläine

      Suomella ei ole mitään hätää, niin kauan kun jonkun vieraan maan kansalaisista ei muodostu niin isoa ryhmää Suomeen, että kyseisen maan päättäjät haluavat tulla puolustamaan heidän oikeuksiaan Suomessa.

    • On ollut mullakin

      Tuore äitiys on herkistänyt mielesi. Se on aika tavallista. Varmasti sinulle ikävä kokea. Kun voimistut ja lapsesi rupeaa enemmän puuhaamaan ja puhumaan, niin saat muuta ajateltavaa.

      • yks äitee

        Eipä niinkään epärealistinen mahdollisuus, että sota syttyisi täällä kotimaassamme. Tällä asialla ei ole välttämättä hirveästi tekemistä äitiydestä johtuvan herkistymisen kanssa. Omat lapseni ovat jo maailmalla, mutta kyllä minäkin pelkään, että sota tulee. Venäjä miehittäisi siis Suomen ja koska se on varoittanut meitä jo Naton kanssa veljeilemisestä, niin ei olisi suuri ihme, jos ei enää pitkään varoittelisi vaan rupeaisi toimimaan.

        Mitä sitten voisi tehdä, jos sota tulisi? Ei paljon muuta kuin rukoilla, että pysytään hengissä.


    • ei kai se nyt hyökkää
    • ???

      Mitä aijotte tehdä ihmiset, jos sota syttyykin? Minuakin huolettaa perheeni, sekä äiti, isä jne.

    • Sotahullut suohon

      Vaikka en oikeasti pelkääkään Suomen joutuvan sotaan, niin olen ajatellut asiaa, koska minulla on poika enkä minä ole tehnyt häntä pyssyn ruuaksi.

      Ärsyttää ajatus, että nykyaikana joku voi tehdä sellaisia temppuja kuin esim. Putler ja moni muukin, jotka tuottavat tavallisille ihmisille kaikenlaista hätää ja kärsimystä, niin hengen (pelko) kuin ruumiin (nälkä ja vilu).

      Miten hemmetissä sota ja kaikenkarvaiset konfliktit voivat olla mahdollisia kun päättäjäihmiset ja valtionmiehet pitävät itseään viisaina ja fiksuina, sivistyneinä nykyihmisinä. Vai? Ketä sota hyödyttää, kun se on kaikilla mahdollisilla tavoilla ajateltuna rikos ihmisyyttä vastaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe