C5 jousitus

Missä vaihessa Hydractive 3 jousitus vaatii remonttia ja paljonko maksaa? Olisi C5 kiikarissa mutta jousitus arveluttaa.
10376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei kannata hankkia kulkupeliä joka on jo nyt valmis paalattavaksi !

Äänestä

Niissä ei ole mitään vikaa jos huoltoja ei ole laiminlöyty. Kallein osa on pumppu (muutamia satasia). Näiden lisäksi ei ole muuta kuin säiliö, ohjain ja pallot (parikymppiä kappale). Muut ongelmat voivat alkaa yli 15 vuotta vanhoissa malleissa (paineletkut vuotaa).

Äänestä
  • Vähän alakanttiin vetäisit nyt kyllä hinnat (tai kerro ihmeessä minullekin, mistä tuohon hintaan saa mainitsemiasi osia! )

    Pumpun ei yleensä pitäisi kovin pienillä kilometreillä prakata, mutta jos prakaa, niin hinta ei ole muutamia satasia, vaan lähemmäs tonnin. Jousipalloja saa suurinpiirtein 60-80 €:n hintaan kipale.

    Jousitus on kyllä ihan omaa luokkaansa. Jos alla on vielä pehmeät comfort-pallot, niin autolla ajaa vaikka Helsingistä Rovaniemelle yhdeltä istumalta. :)

    Äänestä

  • Eipä näy viellä vuotoja. Auto 16 vuotta vanha XM, kilometrejä tosin vasta satatuhatta.

    Äänestä

170tkm / 6 vuotta mennyt kaasunestejousitus C5 III-koppaisessa ilman huolia.

Äänestä

180 000km on muistaakseni se raja, että silloin menee se tonni noihin reparaatioihin. Tai, jos ei tonnia niin kuitenkin sellainen kalliimpi huolto asian tiimoilta.

Äänestä

Niin mikä korimalli kyseessä? Omalla 2003 sitikalla ajettu yli 360 000 km 3 jousituksella ja juuri jousitus on ainoa asia mikä on alkuperäisessä kunnossa, vaikkakin kivikova jo, mutta toimii.. Kaikki muu autosta onkin käyty läpi jo moneen kertaan. Joku öljyuoto joskus paikattiin, mutta siinä kaikki. Jousitus toimii, kaikki muu hajoaa.

Äänestä

Omani meni vaihtoon 260 tkm ajettuna eikä tarvinnut palloja vaihtaa. Eikä ollut muitakaan ongelmia, ne ovat palstan provojen keksintöjä lähinnä.

Äänestä
  • Pallot tulisi vaihtaa tai ainakin paineistaa 5 vuoden välein. Muutoin voivat mennä rikki ja sitä myötä rikko pumpunkin.

    Äänestä

  • :Citroen kirjoitti:

    Pallot tulisi vaihtaa tai ainakin paineistaa 5 vuoden välein. Muutoin voivat mennä rikki ja sitä myötä rikko pumpunkin.

    Tuo oli silloin Xantian aikaan. Nykyisin nämä "tuplakalvopallot" kestävät aivan eri tavalla. Nopeammin tarvitsee vaihtaa rautajousia ja iskareita, kuin C5:n palloja, tai muutakaan jousituksen osaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskaltaako? kirjoitti:

Missä vaihessa Hydractive 3 jousitus vaatii remonttia ja paljonko maksaa? Olisi C5 kiikarissa mutta jousitus arveluttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu