Antakaa vinkkejä Inglesiin menijälle (yht.5 henkilöö), mikä on paras liikkumisväline
kyseisessä paikassa ja ennenkaikkea koko saarella.
Vuokratako auto, bussilla vai taksilla ?
hintataso ym ? Onko helpompaa kuin
Kyproksen vääränkätinen liikenne ?!
Ja tietysti missä kantsii käydä perheen kanssa?
kiitos ja paljon.
kyseisessä paikassa ja ennenkaikkea koko saarella.
Vuokratako auto, bussilla vai taksilla ?
hintataso ym ? Onko helpompaa kuin
Kyproksen vääränkätinen liikenne ?!
Ja tietysti missä kantsii käydä perheen kanssa?
kiitos ja paljon.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei. Jos olet reipas autoilija (ja halukas ajelemaan) , Gran Canarialla on suht edullista vuokrata auto ja aika helppo ajella . Autoilutapa on nopeaa, mutta turistia huomioivaa. Pohjoispuolen vuoristotiet ovat kyllä aika hurjia.
Bussiliikenne toimii hyvin ja vuoroja on usein; hintataso kohtuullinen. Pohjoispuolelle saarta Las Palmasin kautta . Las Palmasiin menee directo-vuoroja myös (eli pika -sellaisia).
Inglesistä saattaisi olla kohtuullista (ainakin helppoa) ,ottaa taksi koko päiväksi: myyvät tiettyjä reittejä (vuoristo kaikenlaista matkan varrella olevaa nähtävää) , hinta vaikutti minusta kohtuulliselta ,jos on koko autollinen joukkoa.Jo lentokentällä jakelevat mainoksia käteen nipun ja oppaatkin varmaan tietävät neuvoa.
Saarella on sekä maisemallista nähtävää, että paljon turisteille rakennettuja aktiviteetteja. Lapset tykännevät vesipuistoista ja meriretkistä.Palmitos Park -puisto on ehdoton, myös aikuiseen makuun: lintuja,perhosia ,kasveja yms. Sinne bussivuorojakin. Samoin crokopuistoon, joka minusta oli ihan mukava paikka käydä. Aidompaa kanariaa löytyy Terorista, Arucasista jne. Ei muuta kuin kartta mainokset materiaaliksi ja hyvää lomaa.
Tietty valmiit retketkin ovat vaihtoehto, mutta isolla joukolla esim. Palmitos tai Las Palmas -retki tulee hintavammaksi kuin se, että toimeaatte sinne itsenne omatoimisesti.