Afarak Group.
Morgan Stanley viskasi yli 300 000 lappua laitaan ja osake rojahti lähes 10%. P/B-arvo firmalla noin 0,4 ja pääomanpalautusta viime vuonna ilmeisesti maksanut. Pa*ska firmahan tämäkin on mutta keinottelijoille ehkä tuottoisa.
Morgan Stanley viskasi yli 300 000 lappua laitaan ja osake rojahti lähes 10%. P/B-arvo firmalla noin 0,4 ja pääomanpalautusta viime vuonna ilmeisesti maksanut. Pa*ska firmahan tämäkin on mutta keinottelijoille ehkä tuottoisa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Fafarakki pörssin kirkkain nousija tänään.. tunnustakaa kuka teki voittoa tällä sijoitusvinkilläni?
Tuskin monikaan. Vinkkipäivänä 3. syyskuuta osaketta sai 28 sentillä. Tänään kurssi on ollut 26 ja 30 sentin välillä.
Sen sijaan tuossa välissä on ollut mainio tilaisuus tehdä tappiota, sillä lokakuun puolenvälin tienoilla kurssi putosi 22 sentin tasolle. Kahdenkymmenen prosentin tappio laukaisee monella jo stop-lossit, joten tuloksena "asiantuntijan" vinkistä on vain mahtava turska.
Eipä sitä välttämättä olisi tarvinnut ostaa 28 sentillä. Kyse oli siitä että tällä firmalla pystyi tekemään voittoa lyhyessä ajassa. Tarkemmat ostoajankohdat/myyntiajankohdat jää toki jokaisen sijoittajan vastuulle.
Fafarakki tämänkin päivän suurin nousija, nyt kurssi jo 32 senttiä. Loistavaa noin 30%:n tulosta olisi tehnyt, jos osti lähellä pohjia kuukausi sitten.
Nyt on aika pistää 'rakit myyntiin, tästä ei nimittäin enää nousta.
joo ei paljoa enää nouse :-) ... no nyt on aika kyllä laitata myyntyyn ... nyt ei enään nouse.
Hjoo, taisi nousta vähän ennakoitua enemmän.. syynä lähinnä tuo euron devalvoituminen, joka tapahtui myöhemmin myyntisuositukseni jälkeen.
No nyt ei enää nouse (toistanko itteäni)
Aika näyttää, onko Afarak uusi Elektrobit vai uusi Benefon.
Pelureiden osake se ainakin näyttää olevan.
... ja tokihan vanhat Ruukin aikaiset kummitukset (=pääomistajat) ovat edelleen voimissaan.
Loppuvuoden aikana saadaan kohtalaisen mukavia lukemia ja kurssi voi nousta reilustikin :D Kiinan hidastelu voi heikentää tunnelmia vielä hetken aikaa, mutta se on jo nähty ja kuultu monta kertaa. Ei sieltä maailmanloppua tule. Aasian kasvu ja kehittyminen jatkuu vaikkakin takavuosia hitaampana. Kasvava Intia alkaa kuroa umpeen Kiinan etumatkaa.
Jasser Mahafattia salkkuun.
Kai te olette myyneet jo osakkeenne pois? Nimittäin tässä tullaan mahalaskua alas kohta taas. Ei tämä pitkäaikaiseksi sijoitukseksi kelpaa, kuten alussa tein selväksi.