Opintotuki on aivan paska

trolli1

Nykyisellä opintotuella ei elä. Taitaa olla kaikkein pienin tuki opiskelijoilla. Kysyisin mielipiteitä asiasta.

4

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgfdswq

      Ei ole tarkoituskaan, että pelkällä opintotuella eletään ja opiskellaan. Opintotuki on nimensä mukaisesti tukea opiskeluun, ei koko rahoitus.

      Jotkut kyllä onnistuvat elämään ja opiskelemaan pelkän opintorahan, asumislisän ja opintolainan turvin vuosikausia. Mikset sinä?

    • trolli1

      Niin nykyinen yliopisto-koulutus Suomessa alkaa olla melkeen vitsi. Tunteja ei ole kuin nimeksi, lähes kaikki halukkaat pääsee ainakin johonkin akateemiseen kouluun haluttaessa. Lisäksi on useita aloja, mihinkä riittäisi lyhempikin koulutus. Ehkä olisi järkevämpi vähentää koulupaikkoja ns turhista korkeakouluista ja nostaa tukea niiden opiskelijoiden osalta, minkä akateeminen koulutus on kansantaloudellisesti järkevää.

      Itse kyllä sinnittelen opintotuella, mutta eihän pääkaupunkiseudulla esimerkiksi voi mitenkään keskittyä kokopäiväiseen opiskeluun. Voin omalta kohdalta sanoa, että saisin enemmän rahaa makoilemalla, kuin mitä yrittäessa opiskella. Nykyinen kehitys tekee sen, että korkeakoulutuksella ei ole enää samanlaista arvoa työtehtäviin haettaessa. Esimerkiksi insinööri ennen vanhaan vastaisi nykyään diplomi-insinööriä arvoltaan työmarkkinoilla. Ota huomioon myös ne opiskelijat joilla ei ole tukiverkostoa, tiedän että moni opiskelija joutuu hakemaan ylimääräisiä sosiaalitukia, kun rahat ei yksinkertaisesti riitä. Valtio on ajanut koulutuspolitiikaan päin mäntyjä. Ikävä kyllä siitä kärsitään ja tullaan kärsimään.

    • Töihin mene!

      No mee sitten makoilemaan. Mikä ihme tässä nyt oli se ongelma???

      Jumala auta mua ymmärtämään!

    • fjeoiafpjepofiajeopi

      Mikset asu vanhempies luona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      104
      2210
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2201
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2053
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1376
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1151
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1056
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1026
    Aihe