Uskonvanhurskaus

Kyselijä

Onko tosiaan niin, että tässä meidän rakkaassa vanh.lestadiolaisessa herätysliikkeessämme ollaan vieraantumassa uskon vanhurskaudesta ja ollaan yhä enemmän korostamassa vaan "isien perinnäissäännöksiä" joilla ei ole mitään tekemistä uskon vanhurskauden kanssa. Emme kai voi autuuttamme saavuttaa tekojemme ja perinnäissääntöjen kautta? Eikö tälläinen ajatus lakivanhurskaudesta ja kaiken maailman säännöistä ole kristillisyydelle vieras?

4

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larssi

      Tai enneminkin, olisitko sinä vieraantumassa uskovaisista?

      • -Maria-

        Älä Larssi viitsi viljellä tuollaista ynseän ylimielistä dialogia. Se ei aikaansaa mitään hyvää.


    • Karu

      on, että kautta aikojen minkään nimen alla kulkeva ryhmittymä ei ole pystynyt säilyttämään uskoa puhtaana laajenevan joukkonsa keskellä.

      Ajattele, kristityt olivat aliksi elävän uskon tunnustajia ja sen mukaan eläjiä, ja kristitty-nimi tänä päivänä pitää sisällään vaikka mitä. Samoin luterilaisuus Lutherin toiminnan aikoihin.

      Molemmat ovat laajenneet yleishengellisiksi opeiksi, joissa Raamatun mukaisella yhdenmukaisella uskolla ei enää ole merkitystä.

      Käykö Lestaadiolaisuudelle samoin?

    • -Maria-

      Minusta noin on juuri meille käymässä. Ja on kyllä kristillisyydelle vieras siinä merkityksessä, että elämäntapaa vaaditaan osana uskoa.

      Toisaalta yhä enemmän kuulee tuota huolta ääneen ilmaistavan, eli eiköhän tässä johdatus kuitenkin ole mukana. Itse ainakin sitä rukoilen.

      Yhä useammasta sydämestä nouseva huoli lakihenkisestä tapaorjuudesta on minusta selvä Pyhän Hengen varoittava ääni keskuudessamme. Minua lohduttaa suuresti, kun niin monet kuitenkin valvovat tässä kysymyksessä.

      Tarvitsemme rohkeutta ja viisautta näinä aikoina, sitä rukoilkaamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7847
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2127
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      2020
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1611
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1174
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1039
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      823
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      701
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      672
    Aihe