Nykyisin terrorismista on tullut uhka ja siitä puhutaan jatkuvasti mutta miten esimerkiksi aseistamaton ja armeijankäymätön Ahvenanmaalainen puolustautuu kun terroristit hyökkäävät ja tulevat kotiovelle ? Tarkennettuna paikka jossa ei ole armeijaa on helppo kohde rikollisille ja erityisesti terroristeille. Ahvenanmaan poliisi on aika avuton vahvasti aseitetuille ja koulutetuille ammattisotilaille joita esimerkiksi on muuttanut laumoittain ruotsiin sotiakäyvistä muslimimaista. Moni tulee ajatelleeksi miten nämä pääsisivät aseineen laivoihin? Lauttoihin pääsee melko helposti koska eihän matkustajia ollenkaan tarkasteta ja miksei he voi tulla omilla veneilläänkin.
Suomi olisi apuna mutta eihän saarelle saa tulla sotakalustoa suomesta ja siinä sitä sitten on saarelaiset terroristien panttivankeina koko väestö?
Terrorismi saattaa olla uhkana aseistamattomalle Ålannille
22
168
Vastaukset
- Totuus on tuossa
Ahvenanmaalainen pitää varmaan selvänä, että Ruotsi auttaa ja on salamana auttamassa jos jotain tuommoista tapahtuisi?
Ensinnäkin on melkovarmaa, että Ruotsi itse on terroristien majapaikkana ja odottaa saattaa että siellä tulee ongelmia terrorismista.
Ihmetellä täytyy miten Ruotsi toimii vapaana maahanmuuton suhteen ja sinne tulee väkeä sotaakäyvistä islamimaista ja vihamieliset osapuolet kohtaavat toisensa ja selvä vihatilanne on silloin siinä. - Pelastaja taivaasta
RKP:n pikkuhiirulainen sotaministeri C. Haglund tulee haulikkonsa kansa ja sillä sipuli.
- Sotaministeri ampuu
Sotaministeri Haglund puolustaa Ålandia haulikkonsa kanssa ja silloin ei merimetsoilla ole tulemista sinne rannoille.
- uilhjhblb
Neste Oil on juuri tiedottanut STT,lle jotta somaalit eivät kelpaa biokaasu tuotantoon, niistä tulee kuulemma ihan liikaa paskalle haisevaa sakkaa, joka tukkii jopa suihkumoottoreiden polttioaine suodattimet!
- Odottakaa se tulee
Ruotsissa huivipäät ja somalit polttelee autoja ja kohta ovat myös Ahvenanmaalla sama touhu. Ruotsissa ei edes uskalleta ottaa näitä merirosvojen jälkeläisiä kiinni koska pelkäävät silloin tulossa olevan suurempia tihutöitä rosvoilta.
- Pelko on valttia
Isis saapuu Ålandiin tai on jo siellä.
- Ammatti pakolaisilla
Onko Ahvenanmaa järjestänyt töitä somalimerirosvoille sillä sehän on heidän ammattinsa jo kotimaassakin?
- Ei turhaa pelkoa
Isis sotilaat ovat jo levittäytyneet ympäristöönne ja ruotsissa toimii heidän harjoitusleirinsä. Ajatelkaa miten ruotsi ottaa terroristeja vastaan ilman että heidän taustojaan tutkittaisiin ja mitä tapahtuu kun isis helvetti pääsee valloileen?
- Kukkahattuisille
Isis on uhka Pohjoismaissa sillä täällä ovat isisin reservien lepovuoroparatiisit.
Nämä terroristit jaksavat tappaa kun saavat nostaa sosiaaliavustuksensa ja levätä välillä pohjoismaisissa lepokodeissa ja kaikki veronmaksajien kustannuksella.
Pitää vain ihmetellä sitä miten välinpitämättömiä poliitikot ovat kun kyseessä on kansalaistemme turvallisuus sillä tuo isis terroristijärjestö ei ole mikään leikkikerholaisten joukkio. - Suomenalue
Ahvenanmaa kuuluu Suomelle ja Suomi vastaa sen puolustuksesta.
- Ihmettelee vain
Salliiko Ahvenanmaa suomalaisia saarelleen?
- Jos piru on irti
Saattaa olla vaikea torjua jos isis terroristit saavat panttivankeja ja esimerkiksi kohteena voisi olla poliisit ?
- Tämäkö on hyvää
- Herätys nyt
Kukkahatuille terveisiä nyt kannattaisi jo vaihtaa silmälasinsa, että maailma näyttäisi siltä mitä se on?
- Isis on täällä
Ruotsissa isis kokoaa joukkojaan ja harjoittelee terrorismiaan saa nähdä milloin räjähtää operaatiot käyntiin?
- Hölmöily maksaa
Miten varustamot ovat satsanneet matkustajien turvallisuuteen kun terroristit asuvat melkein terminaaleissa? Laivat ovat huippuhelppoja kohteita terroristien toiminnalle ja mitä tapahtuu varustamoille jos matkustajien tarkastukset menevät yhtätarkoiksi mitä lentokentillä on? Koko pakolaispolitiikka ilman hekilöitten maahantulotarkastuksia ja rikosrekisterien selvityksiä on huippuunsa hölmöilyä ja se kostauttuu ikävällä tavalla tulevaisuudessa tai jopa huomenna?
- Krimin
malliin tulee Putinin joukot huolehtimaan omaisuutensa puolustamista. Jos nyt samalla vähän laajentavat reviiriänsä, paneeko urheat armeijan käymättömät ahvenanmaalaiset kovastikin hanttiin.
Varmaan maakuntapäivät hylkäisivät taas demilitarisoinnista luopumisen kuten tekivät ennen talvisotaa. Kovan paikan tullen Ruotsikin jänisti Ahvenanmaan suojelusta.
Hoitakaa oma soppanne, jos alkaa kiehua yli. - Isis on jo täällä
Aloitus on isis terroristit kynnyksillämme.
- Isis on jo täälläkin
Isis rantautunut saarille.
- Ahvenanmaalainen
Missäs se luuraa? Taisi tulla hieman virhearvio koska miltei jokaisessa ahvenamaalaisessa perheessä harrastetaan ammuntaa tai metsästystä. Täällä on myös paljon ISIS-turhakkeille vihaisia kurdeja jotka eivät kaihtaisi keinoja ajaa rikollisjoukko pois saarilta.
- Onko ne sotilaita
Onko ruotsi jo vallattu?
Ruotsalaiset paniikissa !
Ruotsalaiset sotilaat sonnat kintuissa. - Ruotsi on mennyttä
Viimeksi kuulin uutisissa että ruotsi on miehitetty ja on nyt somalialaisten merirosvojen alaisuudessa. Toivotaan Kustaalle kaikkea hyvää sinne tukkisaareen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä962005Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2861827Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3201644Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1971520Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931081- 291036
- 511027
- 57994
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56988- 67964