lupa-asiaa

K. ala

KauppaSuomilehdessä oli juttua jigikalastuksesta ja siinä mainittiin että kyseinen homma ei vaadi kalastuslupia.. onko noin ?

3

160

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1567g

      Riippuu millä ja missä kalastat. Jos kalastat virvelillä niin kyllä, jos kalastat pilkillä niin ei. Jos heität virvelillä jigiä vesialueella johon sinulla on vesialueen omistajan lupa kalastaa, et tarvitse kalastuslupia, vaan kalastusluvan eli läänikohtaisen vieheluvan.

    • kalkukko

      Jos käytät kalastuvälinettä jossa on kela,minkälainen vain,tarvitset ainakin valtakunnallisen luvan.

      Tietääkseni vain mato-onki on vapaa luvista vai olenko väärässä??

      Virvelinomaiseen välineeseen tarvittaneen aina valtakunnallinen lupa ja alueellinen lupa??
      Ei kait lupaa voi antaa kuka vaan...

    • Laskee,

      Valtakunnallinen kalastuksenhoitomaksu on aina suoritettava luvanvaraista pyyntiä harjoitettaessa (18-64 vuotiaana).

      >Jos käytät kalastuvälinettä jossa on kela,minkälainen vain,tarvitset ainakin >valtakunnallisen luvan

      Tarkemmin: uisteluluvan tarvitsee jos kela on heittokelpoinen. Pilkkiongessakin on usein kela, mutta se ei tarvitse läänikohtaista lupaa. Pilkintä ja onginta eivät tarvitse läänilupaa.

      >Jos heität virvelillä jigiä vesialueella johon sinulla on vesialueen omistajan lupa kalastaa...

      Vesialueen osakas voi vuokrata kalastusoikeutensa, mutta menettää sen tällöin itse - tästä pitää tehdä selvät paperit. Ei riitä että saat suullisen tai kirjallisen luvan.
      Luvan voi myöntää (=myydä) järjestäytynyt kalastuskunta, johon tyypillisesti kuuluuvat kaikki k.o. vesialueen osakkaat. Lupa on usein merkittävästi halvempi kuin läänilupa, mutta rajoittuu kalastuskunnan vesiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      917
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      65
      676
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      660
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      47
      632
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      538
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      536
    8. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      48
      478
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      467
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe