Asumme vanhempieni omakotitalossa vuokralla ja olen pyytänyt laajaa kotivakuutusta johon kuuluu henkilön vastuu, kiinteistönomistajan vastuu ja oikeusturva. En ole vielä hyväksynyt tarjousta. Mutta jäimme miettimään sellaista, että sovimme vanhempieni kanssa maksavamme kaikki tarvittavat vakuutukset (jolloin se ei näy meidän vuokrassa kun heidän ei tarvitse maksaa kiinteistön vakuutusta esim.) Talo on vanhempien omistuksessa ja vakuutuksen tarjoaja sanoi, että jos jokin vahinko sattuu talolle tai kiinteistölle niin he ovat edunsaajia, eli he saavat korvaukset, koska he omistavat talon? Mikä pointti siinä on? Yksi tapaus jonka isäni kertoi oli sellainen, että rivitalo paloi ja yhdellä vuokralaisista ei ollut kotivakuutusta ja vuokranantajalla oli, mutta hän ei saanut korvauksia, koska vuokralaisella ei ollut. Mikä pointti tässä on ollut?
Vuokranantaja saa korvaukset?!
3
250
Vastaukset
- WhatThe?
pitäisikö minun erotella kaikki irtaimisto mikä on meidän ja mikä on vanhempieni omaisuutta? Eivät he kuitenkaan meidän omaisuutta omista.
- jdhg
Jos tekee noin tiukkaa, otatte kaksi eri vakuutusta: omistaja kiinteistön perusvakuutukset, ja teille normaali vuokralaisen kotivakuutus, joka ei koske kiinteistöä.
Tai vaihtoehtoisesti laitatte sen yhden vakuutuksen, ja katsotte tarkkaan mikä kuuluu vuokranantajalle ja mikä vuokralaiselle. Vaikka sukulaisuussuhde sotkee teidän kannalta asiaa, vakuutusyhtiö on asiassa tarkempi. Ja totta kai vakuutuskorvaus maksetaan vahingonkärsijälle, eikä jollekin muulle.
Mainitsemassasi esimerkissä vuokranantaja ei saanut korvauksia, koska hän ei itse suoraan menettänyt (paljonkaan) mitään. Tulipalossa tuhoutui vuokralaisen taloyhtiön omaisuutta. Taloyhtiö oletettavasti (toivottavasti) oli vakuuttanut kiinteistön tulipalon varalta. Periaatteessa vuokranantajalla voisi olla vielä oma vakuutuksensa, joka kattaisi ne asiat, jotka jäävät taloyhtiön vakuutuksen ja vuokralaisen vakuutuksen väliin. Mutta joka tapauksessa tuo eroaa teidän tapauksesta, koska teillä ei ole taloyhtiötä mukana sopassa. - Vikaa tulostimessa
Ajattelepa sellainen tilanne, että tönö palaa. Tietenkin korvaus tulee maksaa sille, kenen tönö on kyseessä. Olisihan se hullua, jos teille maksettaisiin se 380 000, kun vanhempiesi talo palaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2129180
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k265928- 1024838
- 584823
- 833914
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.743453- 573425
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262916Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv502812- 432681