Asumme vanhempieni omakotitalossa vuokralla ja olen pyytänyt laajaa kotivakuutusta johon kuuluu henkilön vastuu, kiinteistönomistajan vastuu ja oikeusturva. En ole vielä hyväksynyt tarjousta. Mutta jäimme miettimään sellaista, että sovimme vanhempieni kanssa maksavamme kaikki tarvittavat vakuutukset (jolloin se ei näy meidän vuokrassa kun heidän ei tarvitse maksaa kiinteistön vakuutusta esim.) Talo on vanhempien omistuksessa ja vakuutuksen tarjoaja sanoi, että jos jokin vahinko sattuu talolle tai kiinteistölle niin he ovat edunsaajia, eli he saavat korvaukset, koska he omistavat talon? Mikä pointti siinä on? Yksi tapaus jonka isäni kertoi oli sellainen, että rivitalo paloi ja yhdellä vuokralaisista ei ollut kotivakuutusta ja vuokranantajalla oli, mutta hän ei saanut korvauksia, koska vuokralaisella ei ollut. Mikä pointti tässä on ollut?
Vuokranantaja saa korvaukset?!
3
324
Vastaukset
- WhatThe?
pitäisikö minun erotella kaikki irtaimisto mikä on meidän ja mikä on vanhempieni omaisuutta? Eivät he kuitenkaan meidän omaisuutta omista.
- jdhg
Jos tekee noin tiukkaa, otatte kaksi eri vakuutusta: omistaja kiinteistön perusvakuutukset, ja teille normaali vuokralaisen kotivakuutus, joka ei koske kiinteistöä.
Tai vaihtoehtoisesti laitatte sen yhden vakuutuksen, ja katsotte tarkkaan mikä kuuluu vuokranantajalle ja mikä vuokralaiselle. Vaikka sukulaisuussuhde sotkee teidän kannalta asiaa, vakuutusyhtiö on asiassa tarkempi. Ja totta kai vakuutuskorvaus maksetaan vahingonkärsijälle, eikä jollekin muulle.
Mainitsemassasi esimerkissä vuokranantaja ei saanut korvauksia, koska hän ei itse suoraan menettänyt (paljonkaan) mitään. Tulipalossa tuhoutui vuokralaisen taloyhtiön omaisuutta. Taloyhtiö oletettavasti (toivottavasti) oli vakuuttanut kiinteistön tulipalon varalta. Periaatteessa vuokranantajalla voisi olla vielä oma vakuutuksensa, joka kattaisi ne asiat, jotka jäävät taloyhtiön vakuutuksen ja vuokralaisen vakuutuksen väliin. Mutta joka tapauksessa tuo eroaa teidän tapauksesta, koska teillä ei ole taloyhtiötä mukana sopassa. - Vikaa tulostimessa
Ajattelepa sellainen tilanne, että tönö palaa. Tietenkin korvaus tulee maksaa sille, kenen tönö on kyseessä. Olisihan se hullua, jos teille maksettaisiin se 380 000, kun vanhempiesi talo palaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128049Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4047237Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804514Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294259Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032679- 1062435
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332425Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02390Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202089Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11957