uskallanko kertoa terapeutille raiskauksesta?

snow white

Olen nyt kaksikymppinen nuori nainen. Olen käynyt terapiassa vuosia, mutten ole puhunut juuri sanallakaan siitä, että kun olin juuri täyttänyt 15, minut raiskattiin juhlissa. Itse en olisi juonut mitään vapaaehtoisesti, mutta n. 30-vuotiaat miehet pakottivat juomaan viinaa ja olin aika huonossa kunnossa. En ole kertonut tästä kellekkään, olen joillekkin ystäville puhunut vain hyväksikäytöstä, mutten uskalla kertoa mitä todella tapahtui. Nyt viiden vuoden jälkeenkin asia painaa lähes joka päivä mieltäni, joten olen alkanut harkita terapeutille puhumista. MUTTA. En halua että asiasta tehdään rikosilmoitusta. Onko niin, että kun teon tapahtuessa olin kuitenkin alaikäinen ja vaikka nykyään olen yli 18, niin voidaanko minun puolesta silti tehdä rikosilmoitus vaikken sitä itse haluaisikaan?

Tekohan ei ole vanhentunut koska ei ole kulunut 10 vuotta. Pelkään juuri tätä kaikista eniten kertomisessa, että asia tuodaan julki ja joudun juttelemaan poliisien kanssa yms. Ja lisäksi kun tässä ei ole muuta todistusaineistoa kuin sana sanaa vastaan, niin ei tuomiota edes tulisi kyseiselle herralle. Se olisi siis aivan turhaa tehdä rikosilmoitus, minulle tärkeämpää olisi vain päästä käymään läpi tapahtunutta ilman sitä pelkoaa että ilmoitus tehdään vastentahtoani.

Kiitos jos joku osaa auttaa!

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raiskattu16v

      Heippa, itse kerroin omasta raiskaus kokomuksestani 14 vuotiaana ja silloin siitä tietysti tehtiin rikos- ja lastensuojluilmotus koska oon alaikänen mutta koska sä oot yli 18 ni saat ite päättää teetkö rikosilmotuksen. Kukaan ei tee sitä vasten sun tahtoasi.

      Munkaan raiskauksesta ei ollu mitään todisteita, koska se tapahtu ollessani 12 vuotias. Mutta tiesitkö että sun täytyy vaan kertoa tapahtunut poliisilla ilman et valehtelet mitään ja sit sen sun raiskaajan pitää todistaa et se ei oo raiskannut sua. Jos hän/he ei pysty todistaa syyttömyttään ni heidät tuomitaan

      • 4rteegf

        Näinkö se todella menee? Eli syyllinen, kunnes toisin todistat? Pitääkö tässä alkaa videoimaan jok ikiset naisen kanssa vietetyt hetket yms?


    • erwewr

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9430
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      151
      5338
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5301
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      69
      3471
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2851
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      45
      2804
    Aihe