...toimii???
miten yliäänipanta...
jassfu
1308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Elikkäs meidän ajokilla oli joskus yliäänipanta ns. haukunrajoittimena, koska se ei osannut olla tarhassa yksin (erittäin hankala tilanne lähiössä, kun lähtee toisen kanssa lenkille ja toinen jää tarhaan ulvomaan...)
Panta toimi niin, että kun koira haukkui/ulisi jne... pannasta kuuluu korkea ääni (väitetään, ettei ihminen kuule sitä, mutta kyllä mä sen ainakin kuulin) joten koira hiljenee.
Jos yliäänipantaa käytetään "aitauksena", pihan ympärille maahan upotetaan rajat ja koiran ylittäessä ne panta kaulassaan pannasta kuuluu jälleen korkea ääni, joka on merkki koiralle, ettei tästä pitemmälle saa mennä.
Tässä pari esimerkkiä. Voi olla toimiva ratkaisu, mutta meillä koira valitettavasti tottui ääneen eikä enää välittänyt siitä.