Ahtiala-ketjussa keskusteltiin sakramenttipäätöksestä ja pohdittiin sen Raamatullisuutta. Sain nimimerkki vapaampi ajattelijalta tällaisen vastauksen:
"varpunen pienoinen. Kirjoitat nyt tietämättömyyden suomalla rohkeudella, kaikki nämä päätökset ovat vahvasti perusteltavissa juuri nimenomaan raamatulla."
On hienoa kuulla, että vahvat Raamatulliset perusteet löytyvät. Mutta kuulen myös perusteet erittäin mielelläni, etten olisi enää niin tietämätön kuin nyt olen.
"varpunen pienoinen. Kirjoitat nyt tietämättömyyden suomalla rohkeudella, kaikki nämä päätökset ovat vahvasti perusteltavissa juuri nimenomaan raamatulla."
On hienoa kuulla, että vahvat Raamatulliset perusteet löytyvät. Mutta kuulen myös perusteet erittäin mielelläni, etten olisi enää niin tietämätön kuin nyt olen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nyt kuuluu yljän huuto! Viisaat ja tyhmät neitseet ovat nukkuneet samalla hetkellä. Nyt katsotaan, kenellä on todellinen luottamus esikoisten seurakuntaan ja sen johtoon. Nyt on riihenperkauksen aika; uskolliset erotetaan Korahin joukosta, jotka maa nielaisi!
Tämä on sallittu Herralta, että ne, jotka koetellut ovat, ilmi tulisivat.
Olkaa Valmiit! 4.9.2014 20:50
Perusteluja kaivataan, jos et sattunut huomaamaan. Pelkkä luottamus seurakuntaan ja sen johtoon ei ole raamatullinen perusta.
Joo ei omasta mielestään paraskaan seurakunta pelasta ketään kasdotuksesta.
Fraasia fraasin perään vaan lykkää ensimmäinen varpuselle vastaava henkilö.
Viisaat neitseet eivät todellakaan turvaa ihmisiin ja lihansa käsivarteen, kuten
esikoislestadiolaisuudessa on nyt tapahtumassa. Ainoa motiivi on säilyttää
kaikkivaltius Jellivaarassa, mitään muuta motiivia toiminnalle ei ole.
TIedämme että kyseisessä maassa on noin tuhat liikkeeseen kuuluvaa.
Sama tavoite on ilmeisesti kaikissa pohjoiskalotin maissa. Ei lapsin opeilla seurakuntaa kyllä hallittaisikaan, niin kauaksi se on kristinuskosta jo mennyt.
Parahin "OLKAA VALMIIT": Mitään "Esikoisten seurakuntaa" ei Suomen ev. lut. kirkossa ole. Seurakunnat kirkossamme ovat parokiaalisia eli pääsääntöisesti alueellisia yksiköitä. Ev. lut. kirkon sivuilta pääsee täydelliseen listaan Suomen ev. lut. kirkon seurakunnista. Niissä ei esiinny "esikoisten seurakuntaa". Ja sitäpaitsi kuka tällaisen "seurakunnan" kirkkoherra on. Onko esim. EL-kristittyjen lapset kastettu jonkun mystisen "esikoisten seurakunnan" jäseniksi? Tähän asti lapset on aina kastettu jonkun ev. lut. paikallisseurakunnan jäseniksi. Kirkonkirjoistakaan ei löydy tukea milekään "esikoisten seurakunnalle". Olen sukututkimusta harrastanut myös Päijät-Hämeessä. Uskonnollisia yhdyskuntia Suomessa ovat mm. Ortodoksit, Ev. lut. kirkko, Suomen tunnustuksellinen luterilainen kirkko jne. Listassa ei ole EL mitenkään mukana. Toki ensi vuonna tilanne muuttu EL-tahon osalta.
Jyvät on erottunu akanoista sillä nimellä tuskinpa on väliä vain sydämen Kristillisyys kelpaa jumalalle kun on synnit anteeksi saanut niin on ihana jättää miekka ja sauva ja siirtyä iankaikkiseen iloon... mitä itkemistä on sillä kirkolla on kukaan ei oo sanonut että Kristillisyys on pakkolaitos.
Jyvät erotetaan aikanaan akanoista, mutta sitä ei minun Raamatun tulkintani mukaan ole vielä tehty.
Onko sinulla muita Raaamatun perusteita?
Kristillisyys ainakin on sinulle tärkeä, koska olet ylentänyt sen isolla alkukirjaimella kirjoitettavaksi.
lUULE3N ETTÄ JOS SINUN TAHTOOSI SAA TOTEUTUA , SE ON SITÄ
TAVALLE TAI TOISELLA , KUITENKIN EL ON MUKANA VAIKKA ET SITÄ
NIIN VALTAVASTI TOTEUTAKKAAN TAI VÄKISIN , NIMITTÄIN JOTENKIN
TUNTUU SILTA ETTÄ , OIKEA LISTAUS ON ETTET TOTEUTA RUOTSIN
KÄSKYJA LIIKAA , NEHÄN ON AKITAATTOREITA JA VIERAAN VALLAN
KANSALAISIA . KUN NUT LÄHTIVÄT POIS , TOIVON ETTÄ PYSYVÄT
AIKAPITKÄÄN ..
""PARAS JOKI ""
TÄMÄN PERÄÄN ..
"" VAROHAN HEIKKI ""
ETTEKÖ OLE VIELÄ LUKENUT , KUKA PELASTAA , EI SE OLE KUKAAN
IHM,INEN EIKÄ SEURA KUNTA , EIKÄ KRISTILLISYYS . SE ON JEESUS
SIIS SINÄ USKOT JEESUKSEEN , JA HÄN PELASTAA SINUT ..
EIKÄ OLE YKSINKERTAISTA , SIIS ASIA EI OLE NIIN KUN LAPIN VEIKOT
SANOO , TÄMÄ ON AINOA OIKEA TIETO , JA MUUT ON VÄÄRÄSSÄ SEN
RAAMATTU TODISTAA . SIITÄ VOIN KIRJOITTAA ENEMMÄNKIN ..
Voihan se olla että sinutkin on kuopattu ennen kuin tulevat nääs kuoleman herra voi katkaista elämän langan vaikka huomenna
Niin on ilman en tule toimeen
Varpuselle vain yksi peruste miksi olisi jo syytäkin jättää tuo hengellisten ilveilijöiden pesäpaikka.
Tampereella Aamulehti kuuluu kirjoittavan että Tuomiokirkossa vietettiin Hengellistä Juise rock-tilaisuutta salin täydellä n.1500 kuulijaa siellä laulettiin hengellistä Juisea ???.. En tosin ole koskaan kuullut että ateisti olisi sanoittanut hengellisiä lauluja. Yksi taisi olla Marilyn Marilyn koska riisut jumpperin hänen tuotannostaan. Tuskin edes tiulaisuus oli ilmainen, kyllä varmaan ohjelma wc-paperille oli lyöty hintaa.
""He tekevät minun huoneestani ryövärien luolan"". Voi maailmaa pahennusten tähden"" puolustakaa tätä raamatulla jos pystytte evankeeliset.
Me emme puolusta juice-messuja, vaan pidämme sellaiset kauhistuksena. Me emme puolusta langenneita piispoja, pride-marsseja, homojen vihkimisiä, tansseja kirkossa, emmekä mitään muutakaan rienausta. Haluamme pysyä kirkossa vastustaaksemme sellaista! pysy Menisikö tämä vihdoin paksuun kalloosi?!?
Yhtä vähän me puolustamme essujen röyhkeyttä ja luuloteltua pyhyyttä, joka tulee uskosta saarnaajiin!
Me puolustamme Jumalan sanan!
SINUN PYHYYTESI EI PARANE TOISTEN LANKEEMUKSISTA, EI EDES KIRKON. Ymmärtäisit edes tämän.
Ei todellakaan ole; nimittäin Esikoislestadiolaiset ry:tä ja sentähden vouhotus siitä, että esikoiset eroaa ev.lut.-kirkosta saisi jo loppua. Emme todellakaan ole yhdistyksenä kirkon jäsenenä, vaan jokainen henkilökohtaisesti on kirkon jäsen ( pappien näkemyksen mukaan kasteessa liitetty kirkon jäseneksi ) ja ratkaisee suhteensa valtiokirkkoomme omalta osaltaan!
On myös aiheellista jokaisen syvällisesti miettiä, millaista kirkkoa on / tai ei kannattamassa! Kirkon nykytilaa ja sen toiminnan painopistettä kuvaa hyvin eilen Tampereella Tuomiokirkossa järjestetty Juice-konsertti, jossa esitettiin kirkon alttarilla mm. sellaisia Juicen kappaleita kuin "Ekumeeninen jenkka"; rienalaulu, joka sai osan kuulijoista hyppimään ja tanssimaan kirkossa! Ja kaikki tämä piispojen siunauksen alla. Raamatun kehoitus on: "Lähtekää ulos (pakanain) leiristä"!
Lähinnä haluaisin perusteita niihin kuuteen esitettyyn kohtaan, jotka ovat tulleet esiin saarnaajien toimesta.
Tämä sinun sanomasi tuli jo selväksi, ja sinulle on jopa vastattu.
Voi maailmaa 5.9.2014 12:23
Minkä verran mahtaa olla ikäsi?
Ei mitään uutta tämän auringon alla, mutta menneestä voi ottaa joskus oppia.
Amerikkalaiset nuoret kristityt, jotka ovat tottuneet yksinkertaiseen
jumalanpalvelusmuotoon omassa vapaassa Apostolis-Luterilaisessa kirkossaan,
ovat kokeneet eurooppalaisen valtionkirkon jumalanpalveluksen
järkytyksenä.
Maallikkosaarnaajat ovat kastaneet heidät, rippikoulun
he ovat käyneet lapsena oman saarnaajansa johdatuksella, maallikot
ovat kaikessa yksinkertaisuudessa suorittaneet ehtoollisen jakamisen
heille aivan apostoolisen esikuvan mukaan, koskaan he eivät ole
kuulleet kuolleitten soittimien ääntä omassa kirkossaan, liturgia on
ollut heille vierasta, oma saarnaaja, joka tuntee heidät sydämestä, on
vihkinyt heidät avioliittoon ja he ovat saattaneet vainajansa kirkonmaalle,
missä tuttu saarnaaja on siunannut vainajan viimeiseen lepoonsa
.
Niitten jäykkien ja kylmien muodollisuuksien aikana, mitkä tapahtuivat
kirkossamme, istui muutama amerikkalainen nuorukainen ehtoollisen
aikana pää painoksissa itkien kaikessa hiljaisuudessa: »Miksi
elävien kristittyjen Euroopassa pitää olla tällaisessa kirkossa?»30
Niin, miksi ja kuinka kauan? Siihen vastattiin: Niin kauan kuin luterilainen
kirkko on olemassa, olkootpa sen palvelijat kuinka turmeltuneita
ja ilkeitä tahansa, kunhan he vain välittävät armon välikappaleet
oikein. On suuri Jumalan armo, että armonvälikappaleet ovat kristityitten
käytettävissä sekä omalla paikkakunnalla että muissakin paikoissa.
Kehittämällä jumalanpalvelusmuotoa ja kirkon toimintaa alinomaa
väärään suuntaan, sekä pakanallisen elämän kautta, pelottavat papit
autuutta kaipaavat sielut kirkonyhteydestä pois vapaisiin uskonyhteisöihin,
joissa on enemmin lämpöä ja elämää kuin kirkossa. Nämä puolestaan
tekevät sen vakavan virheen, että he pitävät valtiokirkon rappeutumista
ja kylmyyttä seurauksena Lutherin opista, mikä on aivan
väärin tehty, sillä jos Lutherin oppi olisi jäljellä kirkossa sekä kirjaimessa
että hengessä, niin olisivat kirkko ja yhteiskunta toisen näköisiä.
Silloin kirkko olisi kaikkien autuutta kaipaavien sielujen hengellinen
koti. Mutta nyt nämä ihmiset eroavat kirkosta ottaen lapsensa mukanaan.
Heillä on halu repiä kirkko riekaleiksi lopullisesti. He eivät
käsitä, että heidän nykyinen ja tulevainen uskonnonvapautensa riippuu
pelkästään luterilaisesta kirkosta, jota maan hallitsija suojelee.
Heränneitten ja autuutta kaipaavaisten sielujen pitäisi jäädä kirkon yhteyteen
eikä erota siitä, vaan heidän pitäisi tutkia Lutherin alkuperäistä
oppia hakeutuen niiden luokse, jotka vielä seuraavat sitä oppia
kaikissa paikoissa — silloin he löytäisivät Kristuksen kirkon yleisen
kirkon sisällä.
Jos tiettyä oppia saa lapsuudestaan saakka, ja sen on sisäistänyt, eikä muuta ole lupaa kuunnellakkaan ilman että uhkaillaan kadotustuomiolla, niin tottakai sellainen ihminen järkyttyy erilaisuudesta. Kysymys on tämän ihmisen omasta ongelmasta, ei Suomen luterilaisen kirkon.
Jeesus lähetti omansa kaikkeen maailmaan, siis keskelle maailmaa viemään ilosanomaa Jeesuksesta. Esikoislestadiolaiset tekevät päinvastoin. He erottautuvat
maailmasta judaistiseen rituaalipuhtauteen, joka estää heitä viemästä evankeliumia
maailman keskelle. Tuttujen muodostama keskinäsen kehumisen seura vain vahvistaa heitä tässä muista erottautuvassa omavanhurskaudessaan.
"vain sydämen Kristillisyys kelpaa jumalalle"
Aivan väärää tietoa ja harhaoppia. JUmalalle ei kelpaa mikään muu kuin Kristuksen teko, ja tuon teon perusteella meillä on syntien anteeksiantamuskin, uskon kautta Jeesuksen nimeen.
Syntien anteeksiantamus ei ole missään "sydämen kristillisyydessä".
Ei sellaisen ihmisen synnit ole anteeksi, joka vielä toisia Jeesuksen verellä puhtaaksi pestyjä syntisiä tuomitsee.
Rukoile siis että saisit parannuksen armon tuosta "sydämesi kristillisyydestä", että saisit armon aikanansa, uskon kautta Jeesukseen Kristukseen.
varpunen..4.9.2014 22:53
Vastaukset kysymyksiisi osoittaa vainkuinka surkeassa tilassa monien
esikoislestadiolaisten Raamatun tuntemus on. "Puhdaskätisten" tunnejohteista
vouhotusta on tällä palstalla ollut jo pidempään.
Eihän siitä näitäkään voi syyttää kun opetus on väärää on tuloksenakin väärää.
Jos siemenessä on paljon rikkaruohoja, kyllä sen kasvustosta erottaa lopulta.
"Sydämen kristillisyys" tarkoittaa käytännössä hurskasta elämää, eli teoilla ollaan kuin ollaankin ansaitsemassa autuutta.
"SYDÄMEN KRISTILLISYS "" NIIN MIN KÄ SYDÄMEN , EI SEN JOKA PUMPPAA
N.-TANKKIATOLLISEN VRK , VAAN EHKÄ EN SYDÄNEN JONKA JUMAÄ ANTOI
TAIVAASTA , ENSIN AADAMILLE SITTEN EEVALLE JNE.-
EHKÄ KÄYTÄNNÖSSÄ .... MUTTA EI NIITÄ TÖITÄ JOTKA TULEE ESIIN SIINÄ
OMAVANHURSKAUDESSA , SE ON VIELÄKIN SAA TA NAN TYÖ JA TOIMI.
SE PITÄÄ USKOA JA KUN SEN USKOT SAAT LAHJAVANHURSKAUDEN
JOKA ON JUMALAN TYÖ JA TOIMI .
LAITEANKO SAKRAMENTTI ASIA SILLAI KONTIKSEEN ETTÄ LOPETETAAN
PUHE OMIIN KÄSIIN OTTO , KOSKA SELLAISESTA EI VOI TULLA MITÄÄN
TARKOITAN ETTÄ SUOMEN KIRKKO OLISI PITÄNYT OLLA 50 KLERTAA
HUONOMPI , MITÄ SE HYT OLI JA ME KRISTITYT MYÖS, YMMÄRRÄTTEKÖ
JOS, NIIN HYVÄ , JOS ETTE, NIIN PAHA , KANNATTAA MUISTAA ETTÄ
JUMALA ON KAIKKI VOIPA , JEESUS ON HÄNEN POIKANSA MUTTA
JOKA HÄNEEN EI USKO ,SE EI PELASTU..