Noitatunturi

pyhäruska

Olemme lähdössä lappiin ruskareissulle ja suunnitelmissa olisi myös Pyhätunturilla käydä Noitatunturin laella.
Millainen reitti on kulkea? Onko vaikea kulkuinen vai helppo?

4

1231

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luontokeskus Naava

      Noitatunturin kierros on reilu 12km pitkä ja erittäin vaativa reitti jolle ei suositella lähtemään jos on hiemankin epävarma kunnostaan. Noitakurun kierros kannattaa kävellä myötäpäivään. Ensimmäiset kaksi kilometriä kuljetaan erittäin vaikea kulkuista kivi ja juurakko polkua pitkin Oravalammelle josta kiipeäminen Noitatunturiin alkaa. Reilu kilometrin nousu on erittäin vaativaa ja paikoin jopa hyvinkin vaarallista rinteillä olevista kivistä johtuen. Nousureitillä on myös eksymisen mahdollisuus koska polun merkit ovat erittäin heikot. Huipulle päästyä alkaa kilometrin lasku kohti Annikinlampea. laskuosuus on huomattvasti helpompi kuin nousuosuus ja polun erottaa maastosta hyvin. Annikinlammelta jatketaa noin 2km suht helppo kulkuista polkua karhunjuomalammelle josta taas jatketaan isokurun kautta takaisin luontokeskukseen noin 4km.

      Aikaa kannattaa varata noin 5 tuntia ja suositeltavaa olisi myös ilmoittaa luontokeskus Naavaan että on aikeissa lähteä Noitatunturin kiertoon.

    • jo valloitettu

      Olisimmepa mekin kerenneet lukemaan edellisen vastauksen ennen kuin Noitatunturin valloitukseen lähdimme.
      Tarkoitus oli kyllä käydä ensin Luontokeskuksessa saamassa vähän tietoja reitistä , mutta ovessa oli lappu, että olemme maastossa. Niin jäi siis tärkeä inffo saamatta.
      Tuskin olisimme lähteneet lainkaan ja emme ainakaan enää klo.17.00. Niin kuin nyt lähdimme matkaan.
      Reitti oli tosiaan vaativa, ainakin tälläisille vähemmän patikointia harrastaville.
      Mutta Noitatunturi tuli kuitenkin valloitettua ja saamme olla ylpeitä itsestämme, vaikka pimeys alkoikin jo loppumatkasta vähän haitata etenemistä. Kellon ollessa jo melkein 22.30 saavuimme vihdoin takaisin Luontokeskukseen, väsyneinä mutta silti onnellisina.

    • viimeksi kesäkuussa

      Allkupätkä Oravalammelle ei ole erityisen vaativa, kun korkeuseroja ei juuri ole. Jyrkkä nousu sieltä Noitatunturille pääosin kiveltä toiselle hyppimistä. Kiipeämistä ei kannata harkitakaan, jos keli on kostea, sileähköt kivet ovat tosi liukkaita.

    • Anonyymi

      ...10 vuoden kuluttua. Periaatteessa helpoin reitti ylös on hyvin merkitty. Merkitsemiseen on kuitenkin käytetty vihreää väriä (vanerilätkiä puiden kyljissä tai harmaiden metallitolppien maalauksena).

      Vihreä väri äärimmäisen vaikea hahmottaa osin vihreästä ympäristöstä, normaalivärinäköisillekin. Puna-viher-värinäköpuutteelisille, vihreä väri on vaikea erottaa harmaasta ympäristöstä. "Ampiaisteema" tmv. erottuisi opasteissa paremmin sekä kivikossa että kasvistossa.

      Vandaaliretkeilijät (?) ovat toki jo kokeilleet voimiaan tuoreisiin valumetallitolppaopasteisiin, suuri osa on väännetty mutkalle tai poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1576
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1062
    3. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      378
      977
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      975
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      924
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      851
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      169
      602
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      598
    Aihe