Opinto-oppaassani lukee näin:
"Tiedekunnan dekaani voi erityisestä syystä vapauttaa opiskelijan toisen kotimaisen kielen ja vieraan kielen kielitaitovaatimuksista"
Miten tämä käytännössä onnistuisi? Mikä voisi olla tuollainen erityinen syy?
Vapautus kielitaitovaatimuksista
9
325
Vastaukset
- arveluavaan
Esimerkiksi se, että on käynyt yleissivistävän koulunsa ulkomailla, missä ei ole opetettu ruotsia. Semmoiselle olisi aika kova työ selviytyä ruotsin vaatimuksista.
Mikä vapauttaisi vieraan kielen vaatimuksista? Jos on vaikka kuuro-mykkä? Englantia on kuitenkin melko pakko osata lukea ja ymmärtää, muuten ei tule opiskelustakaan mitään.- 62893795869347567389
Onko jotain muita mahdollisuuksia?
Mietin, että pystyisinkö jollain tavalla välttämään nuo pakolliset kielten kurssit. - voit välttää
62893795869347567389 kirjoitti:
Onko jotain muita mahdollisuuksia?
Mietin, että pystyisinkö jollain tavalla välttämään nuo pakolliset kielten kurssit.Voit välttää kurssit osallistumalla ennen kurssia tasokokeeseen ja menestymällä siinä riittävän hyvin.
- 36585685789375979595
voit välttää kirjoitti:
Voit välttää kurssit osallistumalla ennen kurssia tasokokeeseen ja menestymällä siinä riittävän hyvin.
Voinko siis tosiaan saada tarvittavat opintopisteet suorittamalla pelkästään (kirjallisen?) kokeen?
- kipkop
36585685789375979595 kirjoitti:
Voinko siis tosiaan saada tarvittavat opintopisteet suorittamalla pelkästään (kirjallisen?) kokeen?
Minä ainakin selviydyin ruotsista pelkällä kirjallisella kokeella ja sen päälle keskustelukokeella. Arvosanaksi tuli hyvä. Mutta osaan ruotsia keskinkertaista lukioruotsia paremmin.
Vieraasta kielestä sain merkinnän muun riittävän kielenopiskelun perusteella.
Tutkipa oman tiedekuntasi vaatimuksia ja yliopistosi kielikeskuksen käytäntöjä.
- gtcxz345
Uusi ilmiö yliopistossa on, että siellä on joukoittain opiskelijoita, jotka eivät valmistu edes kandiksi, kun ruotsi on heille liian kova vaatimus.
Tähän tilanteeseen on tultu, kun ruotsia ei enää tarvitse kirjoittaa yo-kokeena. Yliopistoon tulee myös jonkin verran vain ammattikoulun käyneitä. Nämä usein luulevat ovelasti välttyneensä ruotsin opiskelulta. Mutta edestä se löytyy.
On varmasti tosi kiduttavaa yliopistotasolla käyttää aikaa ja voimia ruotsin opiskeluun, joten sen osaamiseen olisi syytä panostaa lujasti jo peruskoulussa ja lukiossa, niin voi yliopistossa keskittyä kiinnostavampiin asioihin. Vaatimuksiin kuuluva toinen kotimainen kieli ei tule poistumaan lähitulevaisuudessa.- 54768578957953793579
Osaan kyllä englantia ja ruotsia aika hyvin (lukion päättötodistuksessa 8 ja 9), mutta muutamat muut esteet ovat tiellä.
- Rasistiko?
Mistäs sinä tiedät, ettei toinen kotimainen kieli ole poistumassa lähitulevaisuudessa? Eikös vapaakielivalinta pyri siihen, ettei mitään kieltä syrjittäisi ja se turhanpäinen pakkoruotsin tuputus jokaisella kouluasteella loppuisi. Ei enää tarvitsisi kuulla sitä turhanpäiväistä perusteluja "eihän-sitä-koskaan-tiedä-jos-muuttaa-ruotsiin" tai "koska-se-on-toinen-kotimainen-kieli" tai ehkäpä "kielten-opiskelu-ei-koskaan-ole-pahasta", joilla pyritään perustelemaan pakkoa, jota ei voi järjellä käsittää.
- Huppetta
Itse sain vapautuksen kun olin jo suorittanut toisen samantasoisen tutkinnon eli laittoivat suoritusmerkinnän sillä perusteella. Varsinkin tuon englannin kohdalla ollaan tarkempia, koska tutkinnossa pitää opiskella nimenomaan sen alan sanastoa jonka opiskelija on. Aina voi kuitenkin yrittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979