Mistä rahaa vuokralla asumiseen?

Öääääh

Asun vuokralla ja vuokra on 460e/kk. Joudun luultavasti lopettamaan nykyisessä työpaikassani (vaatekauppa) aivan näillä näppäimillä, koska oon tullut hirveän allergiseksi tekstiilipölylle. Aivastuttaa ja nenä vuotaa, henkeä ahdistaa ja silmät kutisee ja punoittaa, allergialääkkeet ja silmätipat ei ole auttaneet.
Uuden työpaikan yritän etsiä, mutta eihän se välttämättä aivan sekunnissa käy. Tammikuussa aloitan opiskelut jolloin pyörii opintotuki ja asumislisä, mutta en tiedä miten pärjään siihen asti jos töitä ei löydy. Saako sossusta oikeasti rahaa tälläisessä tilanteessa, kun tarvitsee väliaikaisesti apua? Asumistukeakin voin kai nyt saada? En voi lainata keneltäkään niin suuria summia ja kotia ei oo mahdollista muuttaa. Neuvokaa :(

3

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Asumistuki ehkä. Kela ei myönnä asumistukea hyvin lyhyille pätkille. On aikalailla siinä ja siinä saatko sitten asumistukea, jos työttömyysjakso jää lyhyeksi.

      Toimeentulotuki ehkä, työttömyyskorvaus ehkä. Nämä ovat vähän riippuvaisia toisistaan. Jos saat riittävän työttömyyskorvauksen, et saa toimeentulotukea. Jos et saa työttömyyskorvausta tarpeeksi/ollenkaan, toimeentulotuki on vaihtoehto.

      Väliaikaiseksihan tuo toimeentulotuki on tarkoitettukin. Ihmisten pitäisi pyrkiä elättämään itse itsensä, kuten olet tehnytkin.

      Jos mitenkään pystyt jatkamaan työssä, jatka. Jos se on terveydelle haitallista ja irtisanoutuminen on välttämätöntä, selvitä samantien ko. instansseista voitko saada näitä tukia.

    • sdfdsagfdsgfsddfgfsd

      Koita hankkia lääkärintodistus tuosta tekstiilipöly allergiasta. Siis jotain paperia ettet ole vain keksinyt jotain epätavallista syytä irtisanoa itsesi töistä. Voi olla ettei auta ja joudut silti johonkin tukikarenssiin kun olet irtisanonut itsesi töistä. Ehkä joku työterveyshuolto (jos seillaista firmalla on) voi auttaa asiassa.

      Jos tiedät että vuokran maksuun tulee myöhästymisiä, niin ilmoita niista soittamalla ETUKÄTEEN niin saat helpommin ymmärrystä asiallesi. Koita puhua aiheesta ja pyydä nöyrästi tarvittaessa uusi maksusuunnitelma. Asenne ratkaisee tässä että haluat oikeasti kyllä maksaa vuokran kunhan vain tuet lähtevät rullaamaan. PIdä huoli että mahdollinen uusi maksusuunnitelma pitää sillä sellainen "ei maksuja kuulu, aina vain selityksiä" rassaa molempia osapuolia ja menee helposti riitelyksi vain lopulta. Vuokrasuhteessa on tärkeää että molempiin osapuoliin voi luottaa.

    • Saikulle mars

      Terveydelliset syyt ei sitten ole mikään perusteltu syy ottaa lopputiliä (irtisanoutua töistään) ja siitähän seuraa luonnollisesti karenssi 3kk! Terveyssyistä pitää hakeutua saikulle, vaikka loppuelämäksensä, sillon saa kelasta saikkupäivärahaa ja asumistukeakin voi toki hakea. Älä siis irtisano itseäsi terveysperustein, 3kk:n karenssi ja toimeentulotukeen vähintään 20% alennus itseaiheutetun tulottomuuden takia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      413
      9112
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3710
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2173
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1367
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1125
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1095
    9. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      108
      1084
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1053
    Aihe