Canon Pixma MP190 ei tulosta, skannaa kyllä

epätoivoinen.

Eli otsikon mukainen monitoimitulostin, se siis skannaa kyllä ja kopioikin kunhan kopiointi tehdään sen omilla näppäimillä. Mutta kun yrittää tulostaa jotain niin ilmoittaa virheilmoituksen ettei joko virta ole päällä tai tulostinkaapeli ei ole kytketty. Eli olis mukamas offline-tilassa! Musteet on kyllä ok kun ne on vaihdettu vähän aikaa sitten.

Miten se voi muka olla offline-tilassa kun skannaus kyllä toimii?

Mitä tossa vehkeessä voi olla vikana ja mitä sille voi kotikonstein tehdä? Vai onko kierrätysromua tämäkin yksilö? Aikaisempi samanlainen tulostin alkoi tulostaa niin että hyppi rivejä välistä ja tulosteet meni ihan persiilleen.

Uskaltaako noita Canonin vehkeitä enää edes ostaa?

6

2292

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gggdgn

      Veikkaan, että kaapeli tulostimen ja tietokoneen välillä on nyt syyllinen. Se on joko huonosti tai kaapeli viallinen.

      Toisaalta, jos sinulla on tietokoneella vielä vanhan tulostimen ohjelma, niin se pitää vaihtaa uudempaan. Katso ohjauspaneelista montako tulostinta sinulla on ja mikä on oletustulostin.

      • epätoivoinen.

        Miksi skannaus sitten onnistuu jos kaapeli olisi huonosti tai viallinen? Ja olen kokeillut vaihtaa kaapeliakin, tuloksetta. Myös USB-porttia olen vaihtanut, tuloksetta.

        Lisäksi olen päivittänyt tulostinajurinkin, sekin tuloksetta.


      • gggdgn
        epätoivoinen. kirjoitti:

        Miksi skannaus sitten onnistuu jos kaapeli olisi huonosti tai viallinen? Ja olen kokeillut vaihtaa kaapeliakin, tuloksetta. Myös USB-porttia olen vaihtanut, tuloksetta.

        Lisäksi olen päivittänyt tulostinajurinkin, sekin tuloksetta.

        Jos ajurikin on vaihdettu ja ei skulaa, niin saattaa tulostin olla sökö. Yleensähän uutta ajuria laitettaessa uudesta tulostimesta tulee oletustulostin. Olisiko sinun mahdollista kokeilla tulostinta toisessa tietokoneessa? Jos se ei sillonkaan toimi, niin silloinhan asia on selvä.

        Minulla on kylläkin yksi tulostin, joka ei toimi tietokoneella, jolta nyt kirjoitan, ei sitten kirveelläkään. Mutta toisella tietokoneella se toimii normaalisti. Ota näistä selvää.

        Välähti nyt mieleen, että onko tulostimesi sinulle uusi? Konehan on jo vanhaa mallia, joten voisiko ongelma liittyä käyttöjärjestelmään?


      • epätoivoinen
        gggdgn kirjoitti:

        Jos ajurikin on vaihdettu ja ei skulaa, niin saattaa tulostin olla sökö. Yleensähän uutta ajuria laitettaessa uudesta tulostimesta tulee oletustulostin. Olisiko sinun mahdollista kokeilla tulostinta toisessa tietokoneessa? Jos se ei sillonkaan toimi, niin silloinhan asia on selvä.

        Minulla on kylläkin yksi tulostin, joka ei toimi tietokoneella, jolta nyt kirjoitan, ei sitten kirveelläkään. Mutta toisella tietokoneella se toimii normaalisti. Ota näistä selvää.

        Välähti nyt mieleen, että onko tulostimesi sinulle uusi? Konehan on jo vanhaa mallia, joten voisiko ongelma liittyä käyttöjärjestelmään?

        Tulostimen tulostus ei toimi sen puoleen Windowsilla kuin Xubuntullakaan (linux-pohjainen käyttis), skannaus sen sijaan kyllä toimii molemmissa. Täytynee kokeilla toisella koneella vielä mut tuskin toimii siinäkään.


    • outoja ovat

      Ne ajurit voi olla hyvin tarkastikin mallikohtaisia. Itse asensin joskus tulostimeen, jossa oli wifi-kortti ja tästä johtuen "w" nimessä ajurit, jotka ei tukeneet em. palvelua kun en sitä tarvinnut. Tuli jotain salauksen purku virhettä(!), eikä tulostus ollut kohdillaan.. ja kuitenkin se yritti tulostella n. 1000 A4:n pinkkaa merkki/sivu..

    • Myrtsipekko

      Mullaki on vanha Pixma ja ei oo kyllä mailman paras laite.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      50
      1168
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      84
      915
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      887
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      834
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      795
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      197
      710
    7. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      697
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      42
      673
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      637
    10. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      122
      615
    11. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      22
      613
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      586
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      545
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      520
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      79
      502
    17. 39
      485
    18. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      477
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      477
    Aihe