Onko jakohihnanvaihdolle jokin ehdoton takaraja? Ostan Saksasta auton, jolla on ajettu 96tkm. Liikkeessä sanotaan, ettei hinhaa ole vaihdettu. On kuulemma tarkastettu ja hyvässä kunnossa ja että 120tkm asti voi ajaa ennen vaihtoa.
Sanooko vakuutusyhtiö jotain asian suhteen?
Jakohihna ja IV golf
13
2724
Vastaukset
- Golf
Mitä tekemistä vakuutusyhtiöllä on tuon asian kanssa?
- isäntä
En tosiaan tiedä, kunhan ajattelin. Jos hihna katkeaa ja kone pamahtaa solmuun niin korvaako vakuutus sen, jos esim. huoltokirja sanoo hihnan vaihtokilsoiksi 90tkm.
- golf
isäntä kirjoitti:
En tosiaan tiedä, kunhan ajattelin. Jos hihna katkeaa ja kone pamahtaa solmuun niin korvaako vakuutus sen, jos esim. huoltokirja sanoo hihnan vaihtokilsoiksi 90tkm.
tosiaankaan korvaa eikä korvaa liikekkään.Kun luet liikkeitten takuu ehdot niin huomaat että hihna ei kuulu niiden piiriin.Vaihde hihna ajoissa ettet joudu itse maksumieheksi.
- isäntä
golf kirjoitti:
tosiaankaan korvaa eikä korvaa liikekkään.Kun luet liikkeitten takuu ehdot niin huomaat että hihna ei kuulu niiden piiriin.Vaihde hihna ajoissa ettet joudu itse maksumieheksi.
Eli tossa tilanteessa vakuutusyhtiöllä on aika suuri osa ko. tilanteessa, jos kerrain ei korvaa... :)
Eli onko täällä jakohinhan vaihtaneita Wolkkaristeja. Jotkut puhuu et noin jakohihnan vaihtovälit on suosituksia. Jos kirjassa lukee 90tkm, nin en usko että hinha pamahtaa samana päivänä kun tuo tulee täyteen. Eri asia on jos se vaaditaan vaihtamaan, jotta vakuutusturva säilyy. - - - -
isäntä kirjoitti:
Eli tossa tilanteessa vakuutusyhtiöllä on aika suuri osa ko. tilanteessa, jos kerrain ei korvaa... :)
Eli onko täällä jakohinhan vaihtaneita Wolkkaristeja. Jotkut puhuu et noin jakohihnan vaihtovälit on suosituksia. Jos kirjassa lukee 90tkm, nin en usko että hinha pamahtaa samana päivänä kun tuo tulee täyteen. Eri asia on jos se vaaditaan vaihtamaan, jotta vakuutusturva säilyy.eikös se vaihtoväli ole 90tkm? Jos olisin asemassasi vaihtaisin pois.
Vaadi ainakin kirjallisena, suullisilla lupauksilla voi pyyhkiä... - isäntä
- - - kirjoitti:
eikös se vaihtoväli ole 90tkm? Jos olisin asemassasi vaihtaisin pois.
Vaadi ainakin kirjallisena, suullisilla lupauksilla voi pyyhkiä...Kaipa se järkevintä on vaihtaa tosiaan heti. Merkkiliikkeen luulisi antavan takuun hihnan hajoamisen suhteen.
Perkeleen kallis remppa toi kyl on, mut eipä kai mahda mitään. - vw pappa
isäntä kirjoitti:
Kaipa se järkevintä on vaihtaa tosiaan heti. Merkkiliikkeen luulisi antavan takuun hihnan hajoamisen suhteen.
Perkeleen kallis remppa toi kyl on, mut eipä kai mahda mitään.on se hihnan vaihto aina halvempaa kuin moottorin sisuskalujen vaihto.
- vw pappa
nythän on niin että hihna kyllä kestää.ongelmia aiheuttaa muut osat jakopäässä joita hihna pyörittää.moottorista riippuen niitä on erinäinen määrä.90tkm hihna kestää takuulla ja moottorista riippuen tuplamäärän.sitä en vaan käsitä mitä se vakuutusyhtiö tähän kuuluu.onko sulla joku erikoinen moottorivakuutus josta ei olla vielä kuultukkaan.yhteenveton sanoisin että vaihda hihna niin ei tartte miettiä.noista kilometreistä ei aina voi olla varmuutta.
- isäntä
Niin kaks asiaa menny sekasin kirjoittaessa. Jätetään toi vakuutuspuoli pois tästä...
Eli kone on 1.8T. Väittävät tosiaan, että ei tartte vielä vaihtaa? Luottaakko tuohon nyt sitten. Oli vähäsen suunnitelmissa ajaa talvi vielä ennen vaihtoa. - remmi
isäntä kirjoitti:
Niin kaks asiaa menny sekasin kirjoittaessa. Jätetään toi vakuutuspuoli pois tästä...
Eli kone on 1.8T. Väittävät tosiaan, että ei tartte vielä vaihtaa? Luottaakko tuohon nyt sitten. Oli vähäsen suunnitelmissa ajaa talvi vielä ennen vaihtoa.mitä sitä arpomaan jos se kerran on jokatapauksessa vaihdettava,loppuupahan jahkailu.ja saa kunnon yöunet
- korsto
Jakohinhna saattaa katketa 50 tkm:ssä tai voi mennä yli 200 tkm. Todennäköisyys katkeamiseen kasvaa kilometrien myötä. Mikäli haluat tietää koska katkeaa, ei ole mitään muuta konstia kuin ajaa niin kauan kun katkeaa. Vaurio johtuu yleensä kiristäjästä. Itse vaihdoin bensaPassattiin remmin juuri ja mittarissa on 83 tkm.
- kimmo
Yleensähän se on konemallista kiinni kuinka pahaa jälkeä remmin kateaminen tekee. Mulle on kuitenkin hieman epäselvää, että mitä koneelle käytännössä tapahtuu jos nin käy? Onko IV golffin kone arka asian suhteen?
Kuinka paljon muuten maksoi tuohon Passattiin vaihto ja mitä siihen käytännössä vaihdettiin? Kannattaako tehdä merkkiliikkeessä?
Golffien suhteen puhutaan 90tkm huollosta? Mitä tuohon kuuluu ja mitä kustantaa? - Jamo
kimmo kirjoitti:
Yleensähän se on konemallista kiinni kuinka pahaa jälkeä remmin kateaminen tekee. Mulle on kuitenkin hieman epäselvää, että mitä koneelle käytännössä tapahtuu jos nin käy? Onko IV golffin kone arka asian suhteen?
Kuinka paljon muuten maksoi tuohon Passattiin vaihto ja mitä siihen käytännössä vaihdettiin? Kannattaako tehdä merkkiliikkeessä?
Golffien suhteen puhutaan 90tkm huollosta? Mitä tuohon kuuluu ja mitä kustantaa?Arvaas kuule ottaako Doch-koneen venttiilit kiinni ? Vielä kun koneessa on pitsikansi eli 5v/pytty !! Maksaa muuten aika hyvin noi natrium-täytteiset pakoventtiilit, jopa motonetissä
Kyllä noissa moniventtiili koneista 99% kilahtaa jos kumilenkki katkeaa . . .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6467936Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662220Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292124- 1441696
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511229Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251218Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991103Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65834Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55751Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7727