Aika usein sama vika. Kuuntelee musiikkia, sitten se loppuu ja tulee huutomerkki kuvaruutuun. Itseasiassa se huutomerkki on nyt tämänkin sivun yläosassa! Tietokone muuten kyllä toimii ihan normaalisti. Onko se joku virus?!
YouTube ei toimi, huutomerkki tuli?!
Neuvokaa viisaat
21178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Siis mihin se huutomerkki tarkallen ottaen tulee, siihen osoiterivin vasemmalle tai oikealle puolelle, vai jonnekin muualle?
Mikä selain?
Tuskin ainakaan virus, ne kun yrittävät pysytellä koneella ihan huomaamatta ja varastella pankkitunnuksia yms. Joku adware tms. voi kuitenkin olla mahdollinen.
Huutomerkki tuli siihen missä video näkyy. Niin ja tuli myös tuonne ylös jossa nyt näkyisi olevan ikean mainos. Nyt mainos näkyy. Siinä oli pelkkää valkoista ja siinä huutomerkki. Tätä on tapahtunut vaikka kuinka monta kertaa.
Kokeile asentaa Adblock plus. Toi voi olla jokin mainos.
Olisikin mainos mutta estää musiikin kuuntelun! Sen on pakko olla joku virus!
No ei kannata asennella niitä viruksia.
Ei välttämättä olisi estänyt. Mainoksia on monenlaisia.
Usko jo, se ei ole virus.
Mutta se saattaa olla joku muu adware tms. niljake. Kannattaa kokeilla esim. Malwarebytes Antimalware tai vastaavaa ohjelmaa jos se löytää jotain.
Älä kuitenkaan hurahda niihin kaikenmaailman spyware-poistajiin joita jossain mainostetaan, ne ovat enimmäkseen huijausohjelmia.
Voi myös olla että kyseessä on se että koneestasi puuttuu joku selaimen lisäosa/palikka jota se vaatii.
Kerro mitä selainta käytät ja anna esimerkki jostain videosta jota yritit katsoa, kokeilen itse samalla selaimella ja katson uteliaisuuttani mitä tapahtuu.
Nyt minulla on kaksi sivua auki. Tällä sivulla ylhäällä ei ole mainosta vaan iso valkoinen tila jonka keskellä ympyrän sisällä oleva harmaa pienehkö huutomerkki. Toisella sivulla näkyy normaali mainos, näyttävät jotain ellos lainaa kauppaavan. Sillä sivulla jolla mainos näkyy pystyn juutuubia katsomaan, sillä jossa näkyy huutomerkki en pysty.
Minulla ei näy mainoksia, (justkaan).
Adblock Plus pitää siitähuolen.
Adblock estää mainokset mutta pystytkö silti katsomaan juutuubia, siinähän niitä mainoksia on?
Eikä tämä mikään iso riesa ole, riesa kuitenkin.
Pystyy. Niissä ei vain näytetä mainoksia mutta videot toimii hyvin.
Esim. Ilta-Sanomat ei näytä videoita mainosblokkarilla, Iltalehti taas näyttää.
µBlock on huomattavasti kevyempi kuin ABP, toki vain chromium-pohjaisiin selaimiin.
Adblockin saa helposti pois päältä näiltä sivuilta joten ei ole suuri ongelma.
Jos ottaisin kuvan siitä huutomerkistä ja lähettäisin sen jonkun sähköpostiin? Tosin en ole ikinä lähettänyt valokuvaa kenellekään...
Se kyllä menee pilveen ja voisin varmaan sieltä sen jollekin lähettää. Onko vapaaehtoisia tutkimaan huutomerkin arvoitusta?
Ei sähköpostiin vaan tänne: http://www.aijaa.com/
Kuvan voi ottaa esim leikkaustyökalulla joka löytyy tuolla nimellä käynnistävalikosta.
Ja Aijaa.com palvelu antaa linkin jonka voi lähettää esim tähän ketjuun viestin kera ( Sillä pelkän linkin lähetys on kielletty)
Eihän se kuva ole tietokoneella vaan siellä pilvessä sähköpostissani vai mikä se nyt sitten onkaan.
Poista Flash player ja asenna sitten sen uusin versio.
Tuon Flash playerin vikako tuo huutomerkki on?
Kyllä.
https://blogs.adobe.com/dekesmith/2012/06/07/what-is-the-gray-circle-with-an-exclamation-mark-or-bang/
Semmoisia huutomerkkejä saa varmaan jos yrittää katsoa esim. Suomessa kiellettyä materiaalia.
Eivät ole Suomessa kiellettyä materiaalia, ihan tavallisia musiikkivideoita. Nyt on auki kaksi sivua, toisella se huutomerkki eikä mitään juutuubin videota, ei yhtäkään pysty katsomaan. Se missä ei ole huutomerkkiä toimii aivan normaalista. Eikä tämä ole edes mikään uusi juttu, kuukausia tällaistä ollut. Ei joka päiväistä mutta joka viikkoista.