Kansalaisraha kaikille,eli sama minimitulo jokaiselle mitä nyt kela maksaa.Maksu alkas heti syntymästä jotta lasten eriarvoisuus vähenisi ja sama mustalaisillekkin.Homman hoitas verottaja.Kaikki nykyiset tuet/lapinlisät/päivärahat//eläkesysteemit romukoppaan.Jokainen voisi työskennellä ilman mitään pyrokratiaa vapaasti ja maksaa yksityisen eläkemaksunsa.Työvoimapolitiikka minipalkka ja julkinen palkansopiminen unholaan.Verottaja kompensoisi tuen porrastetusti hyvätuloisilta pois,niin jokaiselle olis mielekästä työtä.Julkinen verorahoilla pyöritettävä kansalaisia kiusaava liituraita koneisto pois paperi saasteenteosta eli heti kolmasosa valtion ja kunnan joutavista virkapelleistä joutas tiliin,piakkoin porukka puolittusi nykyisestä.Veroprosentti tippus puoleen nykyisestä.
Suomi nousuun
22
256
Vastaukset
- pölijä
Millä luulet kustannettavan ,jos ei veroja keräämällä ?
- tomppeli joo
Aatteles pölöjä mitä maksaa satojentuhansien joutava verorahoella elätettävä herra armeija ????kansalais raha olisi vaen herne rokassa siihen verrattuna.
- duunari duunari
tomppeli joo kirjoitti:
Aatteles pölöjä mitä maksaa satojentuhansien joutava verorahoella elätettävä herra armeija ????kansalais raha olisi vaen herne rokassa siihen verrattuna.
Olishan duunareillekkin hommaa,joutas vitastotalot muutella asuinkäyttöön.
- kiiresti
duunari duunari kirjoitti:
Olishan duunareillekkin hommaa,joutas vitastotalot muutella asuinkäyttöön.
Kova pikainen asunnontarve jo uusille pakolaisille
- Kaffettelija
tomppeli joo kirjoitti:
Aatteles pölöjä mitä maksaa satojentuhansien joutava verorahoella elätettävä herra armeija ????kansalais raha olisi vaen herne rokassa siihen verrattuna.
Työtön virkamies kortistossa tulee huomattavasti halvemmaksi veronmaksajalle kuin 10 000 €/kk tienaava virkamies. Jos joku virkamies on oikeasti niin hyvä että hän on ansainnut 10 000 €/kk palkan, niin hän kyllä löytää töitä yksityiseltä sektoriltakin...
- tasa-arvo
joo mietitäänpäs jännä juttu, kyllä varmaankin jo yhden virannauttijan palkkamenoilla / virastohuonekuluilla ym, jo kahdeksalle kansalaisraha. Ottaen huomijoon tulotason, kansalairahaa ei nauttisi sen enenpi henkilöitä kuin nytkään sosijaalisiatukia,mutta kaikki voisivat vapaasti työskennellä kykyjensä mukaan ilman sossun ym," herra"verkoston painostusta ja pikkuhiljaahan kansalaisraha pieneneisikkin portaittain kun tulot nousis. Nuoret kouluttautus tuen turvin. Työllistyisivät heti opintojenjälkeen,myisivät itsensä työmarkkinoille katsomallaan palkalla, Amattilaisille maksettasiin parenpaa palkkaa ikään koulutukseen katsomatta, vain työtehon mukaan, minkä arvioisi palkanmaksaja. Vakituioset työsuhteet unholaan, kaikki samalle viivalle pätemään. abaut keskimäärin yksi virkamies kuluttaa verorahoja 6000 euroa kuukaudessa,eli jopa kymmenien veronmasajien verorahat.
- Vai miten se meni?
"KAKSin kirurgina toimii tässä kuussa pitkäaikaistyötön metsuri Pöllänen Kuhmosta, koska hänen palkkapyyntönsä oli alhaisin. Lisäksi hän on luvannut käyttää operaatioissa pelkästään omaa Huskuaan, jolloin sairaalassa säästetään myös instrumenttikuluissa."
Tätäkö olet ehdottamassa samalta viivalta pätemisellä?- meni miten meni !
Eipäs aloitteentekijän juttu olekkaan täysin aukoton, jos huoltiksen parlamentissä vielä hiukan hiosi.
- A Matti mies
Pollänen Kuhmosta veistelee kuulemma sthillillä puusta linnunpöntöt, kaikki luonnoneläimet yms, ja naisenkin "kaikkinensa" ,mutta hajua hän ei vaan vielä ole saanut aikaiseksi.
- puujalka
Heti yli kymppitonnin säästö per`` potilas,puujalan tekokin käy sui;sait heti mukaan ja pakettiin.
- miesten mies
taijat olla jonnijoutava ulijäämä liituraitapelle,tiliin kyllä joutasit leukailemasta ja sille kansalaesrahalle
- Jalmari Alkio
miesten mies kirjoitti:
taijat olla jonnijoutava ulijäämä liituraitapelle,tiliin kyllä joutasit leukailemasta ja sille kansalaesrahalle
Asiaa,,,, kaikki polsevikkiaikaiset pyrökratiat poistettava yhteiskunnasta....kansalaisille oma vapaus heti.
- Alred Tukijainen
miesten mies kirjoitti:
taijat olla jonnijoutava ulijäämä liituraitapelle,tiliin kyllä joutasit leukailemasta ja sille kansalaesrahalle
Tasapuolisuutta toivon !!!!!
Saan kaikkein eniten kaikenlaisia tukia ja avustuksia, en kuitenkaan pääse mihinkään juorukalenteriin,kuin nuo köyhät veronmaksajat........jurppii tämmönen peli.
- pielestä on lait
Paljon joutavia sosasun tukia esin,lesken eläke,mitenkähän se nykyaikaan oikeen istuu kun molemmat puolisot käy työssä, ei sinkuille tuu mitään tukia vaisinkaan mitään rahoja ?
- njikoj¨å
ompa juttu
- JESSE123nhuioph
Kannatan ajatusta.
- Herrapelko
Asiasta pitäs tehä kansalaisaloite.
- niin pitää
Totta, kuka laatisi adressin nimiä varten?
- ent,persu
niin pitää kirjoitti:
Totta, kuka laatisi adressin nimiä varten?
Persutko ?????
- Mastarin palkka.
Ei missään tapauksessa mitään ilmaista rahanjakoa työttömille typeryksille.
Fyysistä työtä saisi kunta tms hommata ja työllistäjä saisi tuon "kansalaispalkan" tukemaan työllistämistä.- Ymmärtämätön
Asiahan voisi olla käänteinen todellisuudessa mitä ? .
- verollelaske luojani
Kaksi mustalakkista herraa ovat tehneet nyt aloitteen,,,, kahdeksantuhannen koe henkilön tutkkimuksesta koko maan kattavasti, tässä kansalaisraha asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895