ROA-kuuri!

kaunis iho kiitos

Olen aloittanut roa- kuurin, tai oikestaa sen rinnakkaisvalmisteen käytön 3viikkoa sitten. Painan n. 60kg ja annostus on ollut nyt 20mg/pvä. Sivuoireina ollut huulten ja päänahan kuivuminen. Nyt ilmeisesti pahenemisvaihe meneiilä, ihoon tullut kauheita isoja paiseita jotka jättää ihan kivat jäljet!! Annostusta olis tarkotus nostaa 40mg/pvä mutta nyt vaan pelottaa että uskallanko, paheneeko ihoni tilanne sillon vielä kauheemmaksi?? Olisiko vielä fiksua jatkaa näin ja antaa kehon vielä tottua nykyiseen annostukseen? tai kenties jopa hetkellisesti pienentää annostusta? Miten teillä muilla on vaikuttanut annostuksen nosto?

7

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enehkänostaisi

      En ole ihotautilääkäri tms eli ihan vaan omasta kokemuksesta puhun - en ehkä lähtisi nostamaan, pitäisin kyllä samana ja katsoisin n. kuukauden päästä mikä tilanne, onko pahenemisvaihe edelleen rajuna päällä... Itsekin söin roan pari vuotta sitten, taisi olla sama annostus alkuun kuin sinulla nyt. Pahenemisvaihe oli ihan kauhea (juuri sellaisia isoja paiseita) joten minun kohdallani annostusta hetkellisesti pienennettiin ja kun se pahenemisvaihe vihdoin hellitti niin yhtäkkiä olikin ihan täydellinen iho. Sinuna menisin ihan oman fiiliksen/oman kropan reaktioiden mukaan = jos pahenemisvaihe on todella raju niin hetkellinen pienentäminen voi olla paikallaan!

      Tsemppiä :)

    • kaunis iho kiitos

      Kiitos kovasti vastauksesta! Taidan vielä jatkaa nykysellä annostuksella ja seurata tilannetta :). Huhu tää pahenemisvaihe on kyllä rankkaa. Välillä tekis mieli vaa lopettaa koko kuuri! mutta pakko vaa koittaa kestää ja koittaa ajatella että jossain vaiheessa (toivottavasti) saan nauttia paremmasta ihosta!
      Muistatko nostitko annostusta jossain vaiheessa vai söitkö kokoajan max 20mg/pvä? Ymmärtääkseni 20mg minun painoiselle on tosi pieni määrä. Eli jossain vaiheessa toivottavasti sivuvaikutukset hellittää ja pystyn nostamaan annostusta niin että saisin kanssa pysyvän ja tehokkaan avun tähän ihoongelmaan.

      • enehkänostaisi

        Joo, se pahenemisvaihe oli itselläkin sellainen että meinasin vääntää itkua joka päivä... Oli niin epätoivonen olo mutta kyllä se parempi iho sieltä tulee!! Minun kohdallani ei annostusta nostettu missään vaiheessa, hetkellisesti pienennettiin ja sen jälkeen söin kuurin loppuun 20mg/pvä. Ja se sopi minulle oikein hyvin, ei tarvinnut nostaa missään vaiheessa mutta tämäkin on niin yksilöllistä. (Itse olin silloin n.50kg)

        Toivottavasti hellittää pian. Itselläni tosiaan sitten kun se pahenemisvaihe oli ohi niin se olikin sitten todella ohi, yhtäkkiä oli ihan kaikki paiseet poissa ja täydellinen iho tilalla. Kyllä se siitä!


    • kaunis iho kiitos

      Hetken näytti iho jo pikkasen rauhottuneen, mutta nyt taas tullut kipeitä isoja paiseita! :( . Juttelin eilen oman ihotautilääkärini kanssa ja on sitä mieltä että annostusta pitäisi nostaa 40mg/pvä ja määräsi minulle kortisonia. Onko kellään kokemuksia kortisonista isotretinoin aikana? Nyt alotin taas antibioottii kuurin, jos sais taas ees hetkeks rauhotettuu tän ihon tilanteen! :(

      • utelias ulla

        Käytäkkö sä Isotretinoinia ja erillistä antibioottia yhtä aikaa?


    • kaunis iho kiitos

      juu käytän. Ermyzin on muistaakseni nimeltään

    • tsemiitsemii

      Tsemppiä! Itse aloitin Toukokuun lopussa Roan syönnin ja elokuussa iho oli 99% finnitön/ paiseeton. Itkin meikatessani ja meikkejä pestessäni kun katsoin peiliin..lisäksi kasvoihin sattui koko ajan..

      Nyt jäljellä on arvet ja punoitus, mutta sekin paranee pikkuhiljaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe