Osaako joku sanoa aiheuttaako nuo yllämainitut lääkkeet pysyviä haittoja tmv?
Olen kärsinyt unettomuudesta n puoli vuotta ja joutunut käyttämään kyseisiä lääkkeitä unen saantiin. Sain vasta muutama päivä sitten diagnoosin burn outtiin joten nyt vasta voi paraneminen alkaa.
Lääkkeistä sanotaan ettei aiheuta riippuvuutta jne mutta onkohan tuo se totuus? Miten kokemuksia muilla on?
Käytin hyvin pieniä määriä mutta silti..
Tolvonia 30mg ja ketipinooria 25mg
ketipinor ja tolvon
10
610
Vastaukset
- aivan varmasti
aiheuttaa pysyvän riippuvuuden... = lääkärit pääsevät pysyvästi ulkomaanreissuilleen...
- vbgjulhilkj
Kokemuksia / faktaa, kiitos! Arvailut ja läpändeerokset voi jättää välistä!
- rutolammen antti
Ketipinor ei aiheuta riippuvuutta tai aivovaurioita, vaikutus on laantunut kovasti ajan myötä. nyttemmin olen jättänny pois.
Tolvonia en ole popsinnu 10 vuoteen joten siitä en osaa sanoa juuta enkä jaata. aika lievä rohto taitaa olla, tais lisätä ruokahalua jos oikein muistam...?
Joku lääkevastanen voi seuraavaks messuta kuinka ketipinor teki impotentiks.. :) - Lääkkeen valmistaja;
"Antipsykoottiset lääkkeet, joihin Ketipinorkin kuuluu, saattavat aiheuttaa rytmihäiriöitä, jotka voivat olla vakavia ja vaikeimmissa tapauksissa kuolemaan johtavia."
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=18783&
Ei ton vakavampaa... - uytrgefwdsZA<
Itse käytän 100mg ketipinoria unen saatiin..seuraavana päivänä on vaikeaa päästä ylös.
- Einäin
Ketipinor ei aiheuta riippuvuutta, koska jos aiheuttais ei sitä alle 18-vuotiaalle määrättäisi. Tolvonista en tiedä.
- mitämitäs
Määrätäänhän itte oon 13v ´ja mulle on määrätty ketipinoria.
- Pakko sanoa;
mitämitäs kirjoitti:
Määrätäänhän itte oon 13v ´ja mulle on määrätty ketipinoria.
Voi lapsi ressukkaa.
Lue tämä;
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=18783& - Eihän
Pakko sanoa; kirjoitti:
Voi lapsi ressukkaa.
Lue tämä;
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=18783&Ei ole sillä lääkärillä, joka 13-vuotiaille tota määrää kaikki muumit laaksossa. No mulle ketipinoria määrättiin nimen omaan nukahtamislääkkeeksi , myös mielialoja tasottamaan ja itsekkin olen alla 18-vuotias vielä.
- Anonyymi
Jos haluaa lukea ketipinorin käyttäjäkokemuksesta: https://madinfinland.org/laakevieroittautujan-matkassa-hyvasti-ketipinor/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171597
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29809Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34708Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653