Myyntiaikojen pidentymiseen uskovien määrä on kasvanut keväästä.
Jo noin 46 prosenttia välittäjistä arvioi myyntiaikojen pidentyvän
seuraavan puolen vuoden aikana.
Tämä on hyvä merkki, jopa välittäjät uskovat laskuun. Totuus on romahdus !!
Jo noin 46 prosenttia välittäjistä arvioi myyntiaikojen pidentyvän
seuraavan puolen vuoden aikana.
Tämä on hyvä merkki, jopa välittäjät uskovat laskuun. Totuus on romahdus !!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiinteistömaailma: Asuntojen hinnat nousevat maltillisesti
Aika jännä juttu sinänsä että "tutkimusta" tekee kiinteistönvälittäjä, jonka tulotaso on kiinni myytävien asuntojen hinnoista. Tilanne täytyy olla todella paha ja alamäki jyrkkä ennen kuin kyseiset välittäjät ennustavat julkisesti hintojen kääntyvän laskuun. Kun sitten joskus tällainen tapahtuu, kauppa pysähtyy kuin seinään ja välittäjien tulotaso romahtaa, koska kaikki kaikki (tai ainakin ensiasunnon ostajat) jäävät odottamaan parempia aikoja.
Seuraavassa lyhyt lista, prioriteettijärjestyksessä siitä kuka korkeista hinnoista todella hyötyy:
-välittäjät
-tontinmyyjät
-asunnonmyyjät jotka muuttavat muualle Suomeen (pk-seudun rivarin hinnala saa uuden okt:n, uuden auton ja roimasti kulutusrahaa, muualla Suomessa)
-valtio (lyhyellä tähtäyksellä, pitkällä aikavälillä valtio häviää muun kulutuksen laskun kautta)
Joten vain hyvin marginaalinen ryhmä hyötyy hintojen noususta. Asunnonvaihtajat saavat hyvän hinnan vanhasta ja maksavat hyvän hinnan uudesta. Väliraha pysyy samana.
Loppujen lopuksi "suuren yleisän" etu olisi hintojen lasku, mutta markkinahinnat määräytyvät tarjonnan / kysynnän mukaan.
"Se ei ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa"
Kuitenkin kotitalouksien tulokehitys hidastunee jo hieman. Kuluttajien asunnonostoaikeetkin ovat hieman vähentyneet viime kuukausina, ja odotukset korkojen noususta ovat hiljalleen kohonneet. Siten onkin todennäköistä, että asuntojen hintojen nopea nousuvaihe alkaa tällä erää olla ohitse.
16 % tunnusti vaikean asian:
Kiinteistömaailman barometrin mukaan 15 prosenttia
välittäjistä ennustaa hintojen laskua.
Laskua ennekoitiin itä-ja pohjoissuomeen... eli näiden laskun odottelijoiden kotiseuduille
Kirjoittaja on hätääntynyt pitkään jatkuneesta asuntojen hintojen noususta.
No joutaakin alkaa laskea, ensin laskee kuitenkin ilmat pois typeryyksistä.
Tässä rommaus porukassa voisi olla aineksia ihan ihka uuteen lahkoon. Montako tarvitaan, jotta voi perustaa uskonnon? Riittääkö yksi lahtelainen vanhapoika?