Ketkä he ovat jotka heittelevät roskia ympäri yleisiä paikkoja?? Töihin mennessä joka armoitettu aamu nämä grilliroskat, kahvimukit, tumpit ja ties mitkä roskat ovat pitkin nurmikoita, katuja ja toria. On se ihan hullua touhua. Ei kyllä itsellä tulisi mieleenkään heitellä roskia pitkin ja poikin, kun roskiksia on joka paikassa ja vaikka ei olisikaan, niin roskat voi jemmata. Olen monta kertaa nähnyt, kun mopokotterosta aukeaa ikkuna ja siitä vaan roskat mäkeen. Ei tässä mitenkään syyttävää sormea haluaisi osoittaa, mutta mutta... Miettikää vanhemmat, että nekin siivouseurot voisi käyttää järkevämminkin! Aina valitetaan, että kun nuorisolle ei ole paikkoja mihin mennä. Jos tämä roskaamisongelma saataisiin kuriin, niin varmasti nämä siivouksesta säästyvät eurot voitaisiin käyttää moponuorison hyväksi.
Kuka roskaa?
Roskille Ei
6226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Linnut levittää suurimman osan urpo
Joo, melkoisia kottraisia ne siellä mopokotteroissaan ovat..hah...ja roskat vaan lentelee.
Ihan perusteisiin kun palataan, niin roskaajat on näitä ilman mitään kasvatusta ja ymmärrystä vailla olevia eri-ikäisiä kakaroita. Ikä on numero, kypsyys mitataan käytöksestä. Ihminen, jolla jotain liikkuu päässä muutakin kuin kieli, ymmärtää katsoa ja arvottaa maailmaa jo ihan lähtökohtaisesti viihtyvyyden kannalta - ei se p***an levitys maailmaan paljon vaadi, mutta ei sitä paljoa enempää sovi toivoa materiaalia tarkkaillessa. Toivotonta porukkaa pääosin koko väki.
Ja kun miettii, että jos ei näitä roskia kukaan keräisi pois, niin millainen tämä ympäristö olisi? Huomaisivatkohan nämä roskaajat lainkaan eroa siistin ja siivottoman välillä? Olen kyllä huomannut, että työpaikan vessa on ihmeellinen paikka. Ainakin käsipyyhepaperia heitellään pitkin lattiaa ja kyllä siellä roskiksen vieressäkin on sitä ja tätä toimiston puolella. Onko ihmiset tosiaan näin siivottomia kotonaankin, vai onko tämä vaan silloin, kun tiedetään, että joku muu siivoaa? Ja miesten vessat on sitten luku sinänsä!
Jos näette jonkun pudottavan kulkupelistään roskia ulos, menkää koputtamaan ikkunaan ja sanokaa, että anteeksi teiltä putosi jotain. Nakatkaa pudotetut roskat takaisin ikkunasta sisään. Eiköhän opi pikkuhiljaa!
Näin teki eräs tyyppi aikoinaan, kun vähemmistöön kuuluva naishenkilö tyhjäsi tuhkakupin sisällön auton ikkunasta kadulle. Kaveri meni, kaapi tuhkat ja tumpit asfaltilta ja nakkasi ikkunasta sisään. Tämä on tosi juttu Kpäästä!
..tätä kokeiltiin ihan käytännössä paikallisen grillin pihassa toisen asiakkaan toimesta.. nätisti näkyi lentävän lemppulaisten autosta samat roskat kaaressa takaisin pihaan. typeriä, leveäperseisiä idiootteja.