Vaakapanelointi - alhaalta vai ylhäältä

Pena

Teen saunaani vaakapaneloinnin. Onko se helpoin tehdä ylhäältä alas vai alhaalta ylös?

Koska kiinnitän panelit piilonaulauksella urospontista ja urospontti on aina ylöspäin, maalaisjärjellä ajateltuna olisi helpompi aloittaa alhaalta. Kuitenkin silloin tällöin saunan panelointia koskevissa valokuvissa (esim. viimeisin TM-rakennusmaailma) vaakapanelointi on aloitettu ylhäältä alaspäin.

Miten te olette tehneet?

13

13424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä

      Jos naulaat urospontista piilonaulauksella, niin silloin täytyy tietysti aloittaa alhaalta ylöspäin. Jos naulaat naaraspontista niin sitten ylhäältä alaspäin. Eihän se muuten onnistu.
      Itse laitoin ylhäältä alaspäin ja naaraspontista kiinni.

    • Reijo vaan

      ylhäältä alaspäin. Urospontti ajetaan pois viisteen (stv) tai pyöristyksen(stp) reunasta. Katon (kattohan on toki jo paneloitu) ja ylimmän panelin väliin nelosen naulan suuruinen rako. Siistillä pienellä raolla ei tarvitse listoja. Tällöin saat ylös täyden panelin.

      • ppp

        Jos katto ei ole suora, saa erittäin hyvännäköisen, kun tekee listat. Seinän ja listan väliin 4-5 mm kiilat, että ilmarako jää. On muuten huolitellun näköinen, eikä katon heitot haittaa.


    • -Loop-

      Teit kummin tahansa, niin aja siitä alimmaisesta paneelista naaraspontti pois, muuten se lohkeaa jossain vaiheessa.

      • qwe

        Itse tuon paneloinnin juuri tehneenä luovuin kuitenkin tuosta piilonaulauksesta. Viimeistelynaulaimella kun naulauksen tekee niin naulanjäljet käytännössä aikalailla jäävät huomaamattomaksi (paitsi tietysti rakennusvaiheessa kun kirkkaassa halogeenivalaistuksessa katsellaan).
        Kun luopuu piilonaulauksesta niin voi tehdä paneloinnin ongelmitta ylhäältä alaspäin jolloin se ylin lauta tulee taatusti oikein sirkkelöityä. Lisäksi etuna se että laudat tulevat todellakin hyvin koolaukseen kiinni kummaltakin sivulta ja eivät painaessa (kädellä, selällä) notku siitä irtonaisesta reunastaan (jonka pitäisi olla tiukasti kiinni koolauksessa sen viereisen laudan piilonaulauksella, mutta kun se uros ja naaraspontti en niin tiukkasti aina kiinnity)


    • arttu

      Kannattaa tarkistaa työn alussa, vaikka paneelipaketin muovin läpi, että paneelit on kaikissa paketeissa saman levyistä. Toleranssit voi olla aika isoja – esim 3 mm heitto eri erien välillä mahdollinen.... suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että eri seinien tasajako alkaa heittää, muutaman laudan sisällä jopa sentin. Jos leveys heittää kannattaa paneloida kiertämällä koko huone, niin vaihtelu pysyy paremmin hanskassa.

    • Anonyymi

      Miksi ei voi paneloida naaraspontti ylös

      • Anonyymi

        Miksi pitää nostaa 18 vuotta vanhaa avausta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pitää nostaa 18 vuotta vanhaa avausta?

        Miksi valittaa kysymyksistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi valittaa kysymyksistä?

        Mistä asti lapsellisia trolleja on kysymykseksi kutsuttu?


      • Anonyymi

        Siksi että vesi kerääntyy pontin pohjalle.


    • Anonyymi

      Tässä taas näemme ettei näinkin vaikeisiin rakentamisen pulmiin taida löytyä muualta vastausta kuin täältä kyselemällä !!!

      • Anonyymi

        Noh, pääasia että löysit jotain mistä valittaa. Helpottiko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      140
      5449
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      191
      4525
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4460
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4427
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      54
      4315
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4143
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3939
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      35
      3800
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3670
    Aihe