anopit on peestä

kiukkuinenap

Must tuntuu, että anoppini yrittää antaa minusta huonon äidin kuvan. Huomauttelee, että lapsella iho punottaa, on väärän merkkiset vaipat ja muut ihonhoitotuotteet, ja katsoo ärsyttävällä virneellä kun nöistä sanoo. Kukaan muu ei ole koskaan huomautellut noin, vaan sanonut aina että olen hyvä äiti.

3

104

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä äiti

      Eikös se ole vain tosiasioiden toteamista ja niistä huolehtimista, jos lapsen iho punottaa, ja jos kertoo että joku toinen vaippamerkki olis ihoystävällisempi. Olisin kiitollinen sellaisesta neuvosta, koska lapsen iho-ongelmat rasittaa koko perhettä. Ja "ärsyttävä virne" voi ollakin vain ystävällinen hymy. Älä ole niin herkkänahkainen äläkä tulkitse neuvoja arvosteluksi. Äiti on kaikkien mielestä hyvä äiti, vaikka ei kaikkia käytännön asioita osaisikaan. Eihän tuollaiset neuvot arvostele sinun äitiyttäsi ollenkaan.

      Jos mietin, mitä sitten on "huono äiti", tulee mieleen äiti joka hakkaa ja laiminlyö lapsia, on kylmä ja kiukkuinen. Jos vauva on väärin puettu, vauvan iho punottaa tai hän sairastelee ja itkee, se ei ole kenenkään mielestä merkki huonosta äidistä. Älä siis sinäkään ajattele että tuollaisista käytännön hankaluuksista ei voisi puhua, ja luota itseesi äitinä, niin ei tarvitse loukkaantua pienistä.

    • miniä5

      Miksi sanot monikossa "anopit" kun puhut vain omasta anopistasi. Minulla on oikein mukava ja läheinen anoppi.

      • mun anoppi on jees

        Avaajalla lienee ollut jo monta anoppia - eikä ihme. ;)

        Minulla on kokemusta yli 20 vuoden ajalta vain yhdestä anopista ja hän on kyllä ihan ok. En vaihtaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      589
      1420
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe