Maalarinteippi pois?

Remontin jälkeen jäi maalarinteippi ottamatta pois ikkunoista. Teippi taisi myös olla aika huonolaatuista, koska nyt se on liimautunut ihan kiinni ikkunaan. Ei irtoa tärpätillä eikä asetonilla. Maalinpoistokaapimellakaan ei saa irti.

Löytyykö täältä hyviä neuvoja?
94562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

moniin paikkoihin. toimisikohan se tässä? itse jouduin irroittamaan maalarinteippiä puhelimesta, siihen sokeripala kyllä teki naarmuja. vastauksia tuli paljon, katsele aikaisempia viestejä, ehkä sieltä löytyy sopiva.

Äänestä

Vastasin jo toisella palstalla, mutta toistoa...

Keraamisen liesitason puhstukseen tarkoitetulla kaapimella.
Kaapimessa on irroitettava/vaihdettava partakoneen terä.
Se on ainoa väline, jolla saadaan keraamiselle lasitasolle kiinnipalanut sokeri itse tasoa naarmuttamatta pois.

Se EI ole sama kuin maalinpoistoon tarkoitettu kaavin.

Jos toimivaa vinkkiä oikeasti haluat, niin käy nyt ihmeessä kodinkoneliikkeessä sellaista katsomassa!

Äänestä
  • sillä irtoo kaikki suttu.

    Äänestä

  • pete kirjoitti:

    sillä irtoo kaikki suttu.

    Mikä on ikkunahandy?

    Äänestä

  • onneton kirjoitti:

    Mikä on ikkunahandy?

    se on partakoneen terävä skraba kahvalla.

    Äänestä

Osta Windowoffia!

Se on tarkoitettu just tommooseen:

Äänestä

Ksyleenillä lähtee liima- ja tarratahrat, varo pintamaalia.

Äänestä
  • olleet tehtaan "tarralaput" otin ikkunanpesun yhteydessä irti keraamisen lieden puhdistamiseen tarkoitetulla terällä- lähti hyvin. En tiedä onnistuuko malarinteipin kohdalla. tarralaput lähtivät kastuneina ( ikkunaa pestessä) hyvin irti, myös liima.

    Äänestä

  • ikkunoissa kirjoitti:

    olleet tehtaan "tarralaput" otin ikkunanpesun yhteydessä irti keraamisen lieden puhdistamiseen tarkoitetulla terällä- lähti hyvin. En tiedä onnistuuko malarinteipin kohdalla. tarralaput lähtivät kastuneina ( ikkunaa pestessä) hyvin irti, myös liima.

    eli pakkausteippi joka tarttuu! hyvin sen jämät pitäs saada ikkunanpuitteista (valkoinen maali) pois. eli teippi jätti keltasen kettumaisen jäljen maaliin. jotenkis sulanut kun ei skraballa lähde?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onneton kirjoitti:

Remontin jälkeen jäi maalarinteippi ottamatta pois ikkunoista. Teippi taisi myös olla aika huonolaatuista, koska nyt se on liimautunut ihan kiinni ikkunaan. Ei irtoa tärpätillä eikä asetonilla. Maalinpoistokaapimellakaan ei saa irti.

Löytyykö täältä hyviä neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu