Omilleen muuttaminen työttömän kanssa? TUET?

bernie

Aion mitä pikimmiten muuttaa pois kotoa. Asun täällä keskellä ei mitään, täällä ei asu ketään samanikäisiä eikä täällä ole ikäiselleni minkäänlaista elämää. Pitkät matkat ja suht huonot kulkuyhteydet yms yms ("vali vali"). Olisi tarkoitus muuttaa Espooseen tai Helsinkiin. Olen 21-vuotias ja opiskelen ammattikoulussa, olen kuitenkin käynyt lukionkin. Valmistun 1,5 vuoden päästä.

Aikoisin muuttaa pois yhden perheenjäsenen kanssa, joka on työtön työnhakija, ainakin tällä hetkellä. Hän on n. 24-vuotias.

Onko mitään hajua miten nämä tuet menevät kun samassa taloudessa asuu tämä yhdistelmä?

Ja mitenköhän helposti esim. sossu auttaa asunnon "järjestämisessä"? Omia säästöjä ei kummallakaan ole.

Sanon tähän väliin, että ihan oman mielenterveyden ja elämänlaadun kohentamisen kannalta muutto on tärkeää meille molemmille. :D

Nuo Kelan laskurit on vähän hämääviä, enkä uskalla niihin luottaa. Saako sossusta tukea, jos menee tiukille? Jos on/ei ole opintolainaa?

Sossulle ollaan joka tapauksessa menossa pian juttelemaan, mutta kiinnostaisi kuulla nyt jo etukäteen vähän näistä asioista.

2

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhohijaaaa

      >Aikoisin muuttaa pois yhden perheenjäsenen kanssa, joka on työtön työnhakija, ainakin tällä hetkellä. Hän on n. 24-vuotias.

      Riippuu kuka on tämä "perheenjäsen", veli/sisko vai poikaystävä/tyttöystävä.

    • uiuiuijui

      Kyllä aikuiset ihmiset järjestävät asuntonsa ihan itse. Mihin siinä sossua tarvitaan?

      Opiskelijalle kuuluvat opiskelijan tuet. Asumislisään ja opintorahaan ei vaikuta vanhempien tai perheenjäsenen tulot. Jos päädytte hakemaan yhdessä toimeentulotukea, opiskelijan laina huomioidaan tulona, jos sitä voi saada. Sillä ei ole merkitystä nostaako lainan vai ei, se on silti käytettävissä olevaa tuloa.

      Työtön perheenjäsen hakee sitten asumistukea omaan vuokrapuolikkaaseensa ja työttömyyskorvausta saa samalla tavalla kuin tälläkin hetkellä.

      Jos on muuttosuunnitelmia, niin sitten sitä alkaa järjestää raha-asioitaan niin, että on varaa muuttaa pois. Takuuvuokriin säästelette tarvittavan määrän ja alatte sitten etsiä sellaista asuntoa, mihin voisitte muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe