Omilleen muuttaminen työttömän kanssa? TUET?

bernie

Aion mitä pikimmiten muuttaa pois kotoa. Asun täällä keskellä ei mitään, täällä ei asu ketään samanikäisiä eikä täällä ole ikäiselleni minkäänlaista elämää. Pitkät matkat ja suht huonot kulkuyhteydet yms yms ("vali vali"). Olisi tarkoitus muuttaa Espooseen tai Helsinkiin. Olen 21-vuotias ja opiskelen ammattikoulussa, olen kuitenkin käynyt lukionkin. Valmistun 1,5 vuoden päästä.

Aikoisin muuttaa pois yhden perheenjäsenen kanssa, joka on työtön työnhakija, ainakin tällä hetkellä. Hän on n. 24-vuotias.

Onko mitään hajua miten nämä tuet menevät kun samassa taloudessa asuu tämä yhdistelmä?

Ja mitenköhän helposti esim. sossu auttaa asunnon "järjestämisessä"? Omia säästöjä ei kummallakaan ole.

Sanon tähän väliin, että ihan oman mielenterveyden ja elämänlaadun kohentamisen kannalta muutto on tärkeää meille molemmille. :D

Nuo Kelan laskurit on vähän hämääviä, enkä uskalla niihin luottaa. Saako sossusta tukea, jos menee tiukille? Jos on/ei ole opintolainaa?

Sossulle ollaan joka tapauksessa menossa pian juttelemaan, mutta kiinnostaisi kuulla nyt jo etukäteen vähän näistä asioista.

2

314

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhohijaaaa

      >Aikoisin muuttaa pois yhden perheenjäsenen kanssa, joka on työtön työnhakija, ainakin tällä hetkellä. Hän on n. 24-vuotias.

      Riippuu kuka on tämä "perheenjäsen", veli/sisko vai poikaystävä/tyttöystävä.

    • uiuiuijui

      Kyllä aikuiset ihmiset järjestävät asuntonsa ihan itse. Mihin siinä sossua tarvitaan?

      Opiskelijalle kuuluvat opiskelijan tuet. Asumislisään ja opintorahaan ei vaikuta vanhempien tai perheenjäsenen tulot. Jos päädytte hakemaan yhdessä toimeentulotukea, opiskelijan laina huomioidaan tulona, jos sitä voi saada. Sillä ei ole merkitystä nostaako lainan vai ei, se on silti käytettävissä olevaa tuloa.

      Työtön perheenjäsen hakee sitten asumistukea omaan vuokrapuolikkaaseensa ja työttömyyskorvausta saa samalla tavalla kuin tälläkin hetkellä.

      Jos on muuttosuunnitelmia, niin sitten sitä alkaa järjestää raha-asioitaan niin, että on varaa muuttaa pois. Takuuvuokriin säästelette tarvittavan määrän ja alatte sitten etsiä sellaista asuntoa, mihin voisitte muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1326
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1108
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      983
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      958
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      726
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      708
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      645
    Aihe