Löysin kerran jutun ruoka-aineista jotka sopivat tai eivät sovi kilpirauhassairauksista kärsiville, en löytänyt sitä nyt joten ajattelin kysyä asiasta.
Vaimolta poistettiin kilpirauhanen ja on aloittanut viimeviikolla lääkityksen, onneksi ei löytynyt mitään pahanlaatuista.
Aloitti puolella tabletilla ja nyt ottanut kokonaisen mutta valittelee levottomuutta yöllä. Leikkauksesta aikaa kuukausi. Viikko leikkauksen jälkeen kävimme ruskaretkellä jossa muutaman kilometrin kävelyreissu joka meni mukavasti. Eilen kävelyllä mutta jalat kipeytyivät niin että kävely meni köpöttelyksi.
Ruokavalio kun kilpirauhanen on poistettu ?
3
1725
Vastaukset
- Vennu
*http://koti.mbnet.fi/thyroid/kilppari/board.php?cat=3&fid=1&s=s*
Kilpirauhapotilaan ruoka-aineista- Sama
Vennu kirjoitti:
http://koti.mbnet.fi/thyroid/kilppari/board.php?cat=3&fid=1&s=s
Meni pieleen,mutta tämä toimiilinkistä tulostin vaimolle luettavaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873617
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871433- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.314987- 45907
- 95877
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78865Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125852