vatsalta selälleen

Ihmettelin, kun terkka kysyi jo 4 kk-neuvolassa, että kierähtääkö poika ympäri ja kun sanoin, että kääntyy kyllä selältä vatsalleen, vaan ei vatsalta selälleen, niin kehotti pitämään poikaa enemmän vatsallaan, että oppii liikkumaan! Ja minä kun luulin, että se vatsalta selälle kääntyminen opitaan vasta myöhemmin. Nyt poika on 5 kk, eikä käänny vieläkään. Ja vatsallaan ei viihdy juuri lainkaan. Minkä ikäisenä teidän vauvelit on oppineet tuon toisin päin käääntymisen?
95032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Meillä poika pyöri jo kahden ja puolen kuukauden ikäisenä vatsalta selälleen. Nyt kolme ja puoli eikä vieläkään toisinpäin.

Äänestä
  • muistaakseni molempiin suuntiin kolmeen kuukauteen mennessä,mutta muistathan että tämäkin on yksilöllistä ja kun lapsesi kääntyy jo toiseen suuntaan eli liikkuu ylipäätään jotenkin eikä jollota paikallaan niin varmaan ihan normaalia kuitenkin....

    Äänestä

Meidän typy kohta 8kk, on juuri vastikään alkanut kääntyillä mahalta selälleen vaivatta. Ei myöskään viihdy mahallaan ollenkaan! Selältä mahalle kääntyi 3kk vanhana, ja edelleen kääntyy hienosti, mutta joutuu "paniikkiin" kun sitten ei pääsekään eteenpäin :)

Tyhmiä terkkoja jos antavat ymmärtää että olisi jotenkin tärkeää että alkaisi jo kääntyillä. Pääasia että vauvasi on tyytyväinen. Sen päässä tapahtuu kehitystä koko ajan. Ehkä hän esittelee tulokset vasta myöhemmin, näin minä olen omastani ajatellut.

Joku sanoikin minulle, kun tuossa vähän aikaa sitten samaisella palstalla olin vauvani kehityksestä huolissani, että terveen vauvan kehityksen etenemistä ei voi estää. Se kyllä tulee itsestään ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Esikoiseni ei viihtynyt lainkaan vatsallaan lattialla, se kun hänen mielestään oli uniasento. Kun hän sitten n. puoli-vuotiaana keksi ryömimisen riemun, oppi hän samalla myös kääntymään selältään mahalleen, jotta pääsisi liikkeelle.

Mutta siihen mennessä hän oli kääntynyt vain selältä mahalleen.

Äänestä

Meillä tyttö on nyt 5kk ja on kääntynyt kerran vatsalta selälleen. Toisin päin ei käänny ollenkaan. Meille terkkari sanoi, ettei huolta ole pitkään aikaan ja että jotkut lapset oppivat kääntyilyn vasta puolenvuoden jälkeen.
Meillä on myös ongelmana se, että tyttö ei viihdy ollenkaan mahallaan. Siksi se on ongelma, että takaraivo on jäämässä kovin littanaksi. Tämä johtuu osittain siitä, että tyttö oli syntyessään sairas ja joutui makaamaan ensin sairaalassa. Tämä liikkumattomuus on vaikuttanut kallon muotoon ja nyt asiaa pahentaa se, ettei mahallaan viihdytä yhtään. Tylsää...

Äänestä
  • Olen silti hyvin kiitollinen siitä, että tyttö saatiin pelastettua ja on nyt terve:)

    Äänestä

  • Sanna kirjoitti:

    Olen silti hyvin kiitollinen siitä, että tyttö saatiin pelastettua ja on nyt terve:)

    ...vauva joutui olemaan ekat 3 viikkoa sairaalassa kun epäiltiin sairautta, jota ei sitten ollutkaan! Meidän vauvan kallo on myös hassun muotoinen; takaraivossa on kohouma, jonka pinta on ihan littana, ja jossa ei kasva tukkaa
    :-)

    Kiitos sinulle, ja kaikille muillekin vastanneille rohkaisusta! Antaa vauvan olla rauhassa ja kehittyä omaan tahtiinsa! Kyllä vauva varmasti jossain vaiheessa huomaa, että selälleenkin pääsee, jos vaan viitsii kääntyä!

    Äänestä

tänään neuvolassa että yleensä 6kk iässä kääntyillään vatsalta selälleen. Mun tyttö 5kk on vaan pari kertaa kääntyny selältä vatsalleen eikä kans viihdy pitkään vatsallaan. odotellaan :)

Äänestä

Meillä poikavaavi kääntyi vatsalta selälleen 1,5kk iässä, ensimmäisen kerran, toisin päin ei vielä mutta eikai ole tarkoituskaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


murmeli kirjoitti:

Ihmettelin, kun terkka kysyi jo 4 kk-neuvolassa, että kierähtääkö poika ympäri ja kun sanoin, että kääntyy kyllä selältä vatsalleen, vaan ei vatsalta selälleen, niin kehotti pitämään poikaa enemmän vatsallaan, että oppii liikkumaan! Ja minä kun luulin, että se vatsalta selälle kääntyminen opitaan vasta myöhemmin. Nyt poika on 5 kk, eikä käänny vieläkään. Ja vatsallaan ei viihdy juuri lainkaan. Minkä ikäisenä teidän vauvelit on oppineet tuon toisin päin käääntymisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu