Dissosiaatio

Aikuinen lapseni on saanut Dissosiaatio diagnoosin. Miten voin parhaiten auttaa tai tukea häntä tulevassa terapiassa. Voisiko joku saman diaknoosin saanut neuvoa?
Äitinä en ole osanut olla riittävän hyvä ja vastuullinen, joten viimeistään nyt korjaan puuteitani. En kuitenkaan haluaisi toimia enää väärin äitinä.
4163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noh itse oon saanut post-traumaattisen stressireaktion ohella dissosiaatio oire diagnoosin tosin nää kaksi on hyvin saman kaltaisia sairauksia. Noh oot läsnä, tuet lastas ja sano sille, jos haluat keskustella/ tukea multa voi sitä saada. Läsnä olo ja se, että oot tukena varmasti riittää.. ps. Kumpa munkin äiti ajattelis noin ): Oot ihana lastas kohtaan, kun oikeesti nyt ajattelet, miten voisit auttaa häntä.

Äänestä

Kuuntelu ja keskustelu auttavat parhaiten. Yleensähän dissosiaatiohäiriö johtuu lapsuuden traumoista. Ehkä lapsesi haluaisi puhua kanssasi lapsuuden tapahtumista. Ota kuitenkin huomioon että näin ei välttämättä ole.

Itselläni on dissosiatiivinen identiteettihäiriö ja syynä on lapsuuden/nuoruuden aikaiset tapahtumat. En kuitenkaan missään nimessä haluaisi keskustella niistä isäni kanssa.

Oletan että lapsesi on vielä kuitenkin suht nuori. Se on hyvä että saa apua ajoissa. Minulla meni 20 vuotta ennen diagnoosia ja ennenkuin viimein ohjattiin dissosiaatioon perehtyneelle ihmiselle. 90-luvulla koko dissosiaatio oli olematon asia. Vasta nyt siihen ollaan alettu perehtymään enemmän. Ennen dissosiaatio diagnoosia olen ehtinyt saamaan varmaan parikymmentä erilaista diagnoosia.

Äänestä
  • Kiitos vastauksistanne. Äitinä vain on niin raskasta olla.
    Minulle ei koskaan, ei kukaan, ikinä kertonut, että omaa lastaan täytyy suojella omalta isältään
    Mieheltä, johon rakastuin ja jonka toivoin lasten isäksi. Mies, joka muuttui täysin tultuaan isäksi ja omien sanojensa mukaan, menetti äidin lapsille
    Äidin pitäisi pystyä suojelemaan, mutta minä en pystynyt ja nyt pelkään menettäväni poikani.Äidin suru lapsen menetetyistä lapsuus vuosista on niin valtava, että murrun sen alla.
    Miten kerron aikuiselle lapselle, että äiti yritti, yritti enemmän kuin pystyi. Mutta hävisi isän voimalle ja joutui pakenemaan. Ja jätti lapsen yksin.
    On valtava taakka kantaa lapsensa lapsuuden traumoja.

    Tulipa purkaus, mutta tämä äiti toivoo todella, että osaisi edes nyt olla OIKEA ÄITI. Rakastan niin aikuisia poikiani ja haluaisin pyytää anteesi osaamattomuuttani äitinä.
    Toivon myös teille kaikkea hyvää elämäänne ja sitä, että voitte joskus keskustella historianne puhtaaksi.

    Äänestä

Luulen, että toi mies tossa se "pahis" on ollut. Sun pitäisi puhua sun lapsille, mustamaalaamatta turhaan kuitenkaan heidän isäänsä. Auttaisiko jos menisitte yhdessä perheterapiaan, ainakin sinä ja poika? Omien virheiden myöntäminen auttaa, ja anteeksipyyntö myös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


R(t)uska kirjoitti:

Aikuinen lapseni on saanut Dissosiaatio diagnoosin. Miten voin parhaiten auttaa tai tukea häntä tulevassa terapiassa. Voisiko joku saman diaknoosin saanut neuvoa?
Äitinä en ole osanut olla riittävän hyvä ja vastuullinen, joten viimeistään nyt korjaan puuteitani. En kuitenkaan haluaisi toimia enää väärin äitinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu