Säännölliset kuukautiset (28 päivän kierto) myöhässä neljättä päivää. Tein Clinic-raskaustestin jossa kontrolliviiva näkyi tummanpunaisena, toinen viiva sai väriä mutta jäi haaleaksi. Olenko tehnyt testin väärin vai plussasinko todella?
Viime päivinä on ollut hieman lämpöä ja toisinaan pientä kipua masussa, mutta ei kuukautiskivun tyyppistä. Ajattelin mahdollisesti liialla hermoilullani karkottaneeni kuukautiset. Rintoja ei arista enkä kovin pahoinkaan ole voinut.
Mietin testin tekemistä uudelleen viikon päästä..
Viime päivinä on ollut hieman lämpöä ja toisinaan pientä kipua masussa, mutta ei kuukautiskivun tyyppistä. Ajattelin mahdollisesti liialla hermoilullani karkottaneeni kuukautiset. Rintoja ei arista enkä kovin pahoinkaan ole voinut.
Mietin testin tekemistä uudelleen viikon päästä..
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haalea haamuviivakin on positiivinen...
Tein apteekin testin (maksoi joku 6e, en muista nimeä) molempiin ikkunoihin tuli viiva, mutta epäilin että en ole raskaana koska toinen viiva oli toooodella haalea. noh.. kävin sitten kuitenkin terveyskeskuksessa "varmistamassa" tuloksen.
Nyt olen 14 4 viikolla raskaana :)
Veikkaampa että sinäkin olet, joten onneksi olkoon :D
Joo, ihan sitä vaan, et onnea raskaudesta.. Tunnistin sut tosta profiilista.. En tiennytkään, että säkin odotat, siskolta piti eilen varmistella! Mutta onnea anyways =)
T. Entisen luokkakaverin isosisko ;)
Itselläni tuli myös TOOOOOOOODELLA haalea pallukka testiin ja tein varmuuden vuoksi toisen seuraavana päivänä, no sekin oli todella haalea, mutta raskaana ollaan! Sinäkin olet mitä todennäköisimmin eli onnea!
Minulla sattui samanlainen tapaus, että toinen viiva oli todella haalea - niin haalea, että hyvä kun erotin siinä todella olevan viivaa! Nyt sitten on rv 24 1 :)
siis raskaudesta!!! :)
Haalea viiva eli nk.haamu on plussaa. Haaleus johtuu siitä ettei hormoonia ole vielä istukasta erittynyt paljoa pissaasi. Saat myöhemmin vielä vahvemman viivan.
Kiitokset vastauksista, huojensi mieltäni, tosin poikaystävä nyt pyytää hankkiutumaan "äpärästä" eroon. Onnitteluni teille jotka saatte rauhassa odottaa ja piristystä alkavaan talveen.