Järkytyin kun huomasin valmennuskurssien hintojen pahimmillaan lähentelevän 6000€! Onko ne hintansa väärtejä vai tyhmien rahastusta?
VALMENNUSKURSSIT - rahastusta vai hyödyllistä?
11
630
Vastaukset
- oikkari
89% tänä vuonna päässeistä oli käynyt Pykälän kurssin. Eli en nyt usko että ihan rahastusta... :)
- "oikkari"
Eipä taida
- Fuksi14
Pykälän kurssit ovat aivan paskoja... Ei kannata mennä. Tänä vuonna opetus oli aivan laadutonta ja materiaalitkin kehnoja.
Pääsin kyllä sisään kevään valinnassa, mutten todellakaan Pykälän kurssien ansiosta.
- O14
Kyllä niistä hyötyä on. Suurin hyöty tulee kokeista ja mahdollisuudesta verrata edistymistään suhteessa muihin. Toisekseen opettajat osaavat avata vaikeampia käsitteitä ja teorioita. Kävin itse kaksi kertaa ja toisena vuonna pääsin sisään. Ensimmäinen kerta oli ehdottomasti hyödyllinen. Toisella kierroksella olisi melkein voinut ottaa vain etäpaketin, jolloin olisi saanut kokeet.
- Tassle
Hyötyä on. Tästä en usko juurikaan olevan erimielisyyttä. Paljonko on sitten aivan toinen kysymys. Yhdelle kurssi toimii todella kovana motivaation ja/tai rytmin lähteenä, toinen oppii kuuntelemalla ja kolmas taas hyötyy vain mahdollisuudesta verrata omaa osaamistaan muihin.
En usko, että 4000-6000€ kurssista hyötyy juuri mitään verrattuna 1000-1500€ kurssiin. Toisaalta opin parhaiten lukemalla itsekseni, joku jolle kuunteleminen on luontevampaa voi olla erimieltä, koska luultavasti kalliimmalla kurssilla on enemmän tunteja. Toivottavasti ainakin.
Jos pitäisi antaa neuvo, niin ota joku 600-1500€ välissä oleva kurssi, joka vaikuttaa sopivalta itsellesi. Ennen kaikkea tärkeintä on lukea ja opetella asioita itsenäisesti. Mikään kurssi ei kestä 8h päivässä, eikä yhdelläkään kurssilla voida käydä ja erityisesti kerrata asioita yhtä nopeasti kuin lukiessa. Suurin osa oikiksen pääsykoe urakasta ei ole asioiden ymmärtämistä, vaan niiden kertaamista ja pänttäämistä. En usko, että kurssi voi tätä paikata vaikka tunteja olisi 60 viikossa, päinvastoin kurssilla voidaan syödä aikaa omalta lukemiselta. - Kerrallasisään
Ei ainakaan montaa tuhatta euroa kannata maksaa. Itse pääsin ensimmäisellä yrittämällä sisään. Ostin vain kenraalikoepaketin yhden illan kertausluennon kanssa.
Sisään pääsee, jos on motivoitunut ja tekee töitä pääsemisen eteen. Ottaa lukemisen tosissaan, mikä on toki helppoa, jos oikeasti pitää alasta. - oikkari
Oikiksen pääsykokeissa kyse on vain ja ainoastaan siitä omasta lukemisesta. Jos jollekin kurssille menet niin suosittelen ottamaan jonkun iltakertauksen tai vastaavan. Aamu- ja iltapäivän tunnit säästäisin kokonaan sille omalle lukemiselle. Itse pääsin toisella yrityksellä Turun oikikseen ja vaikka lexin materiaalipaketin tilasin, en kokenut siitä olleen minulle mitään hyötyä. Tärkeintä on löytää itselle se paras tapa oppia asioita ulkoa.
- TPS!!!!
Sisään pääsee lukemalla, ei sillä että joku jakaa sinulle ylimääräisiä muistiinpanoja, tiivistelmiä yms tai että selittää samaa asiaa, joka jo kirjoista löytyy. Itse pääsin Turkuun ilman kurssia, kova lukumotivaatio ja halu sisäälle tiedekuntaan olivat valttia. Myönnettäköön, että kyllä monille kursseista voi olla apua.
Tilanne on sikäli täysin korni, sillä suuri osa, jotka haluavat oikikseen, ottavat kurssin - vaikkakin oikeasti pääsisivät sisään varmasti ilmankin - tämän takia sisäänpäässeistä suuri osa on käynyt kurssin! Kaikessa on aina hyvät ja huonot puolensa, ja jokainen on erilainen oppija - mutta muistakaa, kurssi ei takaa sisäänpääsyä eikä ole välttämätön edellytys! - catcat
Voin suositella lämpimästi Pykälän kursseja, ylivoimaisesti parhaimmat kurssit Helsingin oikikseen! Kahtena vuonna kävin ja toisella kerralla tärppäsi.
- 2014 hakija
lukutekniikkakurssista eniten hyötyä. Aika kuutamolla oisin ollut ilman.
- ampukaamuapäähän
Itse maksoin omasta kurssistani viime vuonna 990 euroa plus materiaalimaksu 400. Mitä aikaisemmin varaat, sitä halvemmalla saat, ainakin Valmennuskeskuksella vuodenvaihteen jälkeen ilmottautuneet makso 300€ enemmän ku minä.
Valmennuskeskuksen opettajat on ainakin mun kohdalla ollu mahtavia, ja ne on auttanu huimasti. Myös tiedekunnassa jo sisällä ollut kurssin tutori oli hyvä tyyppi, ja motivoi ja tuki paljon. Tuskin olisin ilman kurssia päässyt, aika pahasti meinas pää levitä.
Ainakin itse suosittelen kurssia kenelle tahansa, joka kuulemalla oppii. Ei kai siinä muuten mitään pointtia ole. Mut 6 000€ on rahastusta, hyi hele.
Onnea valitsemallesi tielle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801