Minulla on vanha, mutta täysin toimiva Lucznik-merkkinen puolalainen ilmakivääri. Olen sen saanut aikoinaan pikku nöösinä eräältä tutulta lahjaksi sillä ehdolla, että en koskaan sitä myy, anna enkä muutenkaan hävitä. Oli antajan edesmenneen isän entinen ase.
En ole asetta hävittämässä, mutta kiinnostaisi tietää, onko tuolla mitään esim. keräilyarvoa? Vanhahan tuo on! Löytyy mm. aseen numero ym. aseeseen kaiverretut tiedot.
Eli osaako joku kertoa mikä on aseen arvo ja kiinnostaako tuollaiset esim. keräilijöitä?
Lucznik ilmakivääri
6
1937
Vastaukset
- ultimate sniper
Aijaijai, tulee lapsuus mieleen, tuolla Lucznikilla meikäläisen ampumaharrastus sai alkuunsa! Maksoi muistaakseni Anttilan hinnastossa 80 markkaa ja kyllä tehossa piisasi, löi kevyesti naapurin poikien haenelit. Tarkka kuin mikä, vai johtuiko ampujasta...joka tapauksessa tuhansia ja taas tuhansia kuteja sen piipun läpi kulki kunnes jousi pikku hiljaa kuoleentui ja tiivisteet hapertui. Nuoremmat serkkupojat sen peri ja ryökäleet sahasi piipun poikki kun olivat onnistuneet tukkimaan sen jollakin moskalla.
Keräilyarvoa tuskin aseelle löytyy mutta se tunnearvo... - dianaimppu
Ensiksikin tulee mieleen tuon vanhan lutkun kunto, se vaikuttaa varmaan hyvin paljon hintaan. En kylläkään osaa arvioida millainen tuollaisen vanhan lutkun hinta voisi olla..ehkä 200-300 euroa..olisiko??
Itse 7 luokkalaisena kävin paikallisessa kelloliikkeessä, en muista miksi mutta sen nurkassa tiskin vieressä oli kaksi imppua ja molemmat oli Dianan lutkuja, lyhyt piippuinen ja pitempi piippuinen, muistaakseni lyhytpiippuinen oli alta viritettävä eli vinulla, muistanko oikein..himoitsin ja unelmoin impusta ja vanhemmat pisti vastaan eikä halunneet ostaa, säästin salaa viikkorahat ja kun hinta oli kasassa niin menin ja ostin kylmästi impun ja vein kotiin, ei tullut sanomista muutoin kuin siitä mistä olin saanut rahat, kerroin että säästänyt olen.
Väljäksi sen varmaan ammuin..kehityinkin hyväksi ja nopeaksi ampujaksi, kiitos siitä että myös katajanmarjoja riitti! Ampuma kokemuksesta oli hyötyä myös armeijassa sillä pääsin tarkka-ampujaksi ja nykyisinkin vielä yli viiskymppisenä teeret tippuu nätisti latvoista, tosin kaliiperi muuttunut .222:seen. - Kokkeli-64
Tuo on täysin toimivakin vielä ja itseasiassa erittäin hyvässä kunnossa. Lisäksi siinä on alkuperäinen hihna. Piippu taittuu tyvessä olevaa vipua itseensä päin vetämällä ja sitten käsin piippu taittaen alas. On myös melko tarkkakin vieläpä ja jousikin on toimintakuntoinen. Ikää en kyllä tarkalleen osaa sanoa, mutta minä olen saanut sen 80-luvun alussa ja henkilö jonka ase oli alunperin oli ollut jo vuosia ollut kuolleena. Eli ase on ainakin 60-70 luvulta? Mistähän sen iän saisi selville?
- Kokkeli-64
Itseasiassa löysin jutun kyseisen merkkisestä aseesta netistä ja taitaa ollakin vieläkin vanhempi eli ainakin 50-luvulta?
- romperape
Minä taasen ostin tänään rompetorilta aika hienokuntoisen Lucznik 87, en vaan tiedä mitä tuo numero tarkoittaa . Vipu on siinäkin josta painetaan jotta piippu aukeaa sekä liipasimen etuvedon säätö löytyy..."mielenkiintoista"
- Anonyymi
Mulla oli kans 70-luvulla ostettu Lucznik. Sillä lensi mökillä järveen asti, johon ei edes Gamo Hunterkaan pysytynyt. Tehokas siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887