coloroc betoni "tiili"

tom

heip
onko kellään tietoa kyseisestä talon ulkovuorausmateriaalista, pohdinnassa -80 luvun talon osto jossa moinen viritys, ei hassumman näköinen mutta vaikuttaa jotenkin heppoiselta tavaralta.

4

2519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TKP45

      Meillä on ollut kolmisen kymmentä vuotta coloroc-verhous, eikä ole murheita ollut.
      Coloroc on huoltovapaa eikä tiilistä tule kalkkia läpi kuten tiiliseinästä.
      Eli ihan hyvä ulkoseinämateriaali, jos se on ohjeen mukaan asennettu. Harmi vaan ettei ko. materiaalia saa enää.

    • RAKENNUSTARKASTAJAri

      EI KESTÄ AURINGON ULTRARADON SÄTEILYÄ JA MURENEE AJAN MITTAAN

      • Coloroc-tiiliverhous

        En tiedä mitä tarkoitetaan tuolla 'ultraradon säteilyllä', mutta on mitä on niin en voi yhtyä kommenttiin että coloroc-tiili murenisi. Minulla on ollut noin 30-vuotta keltaiset coloroc-tiilet, eikä yhtään tiiltä ole vielä murentunut, tai muuten vaurioitunut. Taloni sijaitsee sellaisella paikalla, että kesällä on paistetta ja syksyllä sadetta eikä tiilet ole moksiskaan. Sääli jos coloroc-tiiliverhous on poistunut markkinoilta. Minunkin olisi pitänyt laittaa paljon rahaa ja aikaa ulkoseinien maalaukseen, jos olisin valinnut lautaverhouksen.


    • Anonyymi

      Coloroc on Marmorocin alkuperäinen tuotenimi. 1990 Coloroc muuttui, uusi tuotenimi Marmoroc. Tuote vain paranneltu, tehty marmori rouheeseen, mitat samat.
      Löytyy myös 200mm korkeana.

      Edustajakin löytyy
      Finn Julkisivut
      www.julkisivut.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9889
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4992
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2471
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1501
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1434
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1351
    Aihe