Koska mahdetaan hoksata oikeasti sellainen seikka, että kosteuksia tullaan mittaamaan maailman tappiin. Ei luulisi olevan mahdoton juttu järjestää valmiita reikiä antureitten pujottamiselle jo rakennusaikana. Nykyinen systeemi on idioottimaista hommaa. Aina asunnon vaihtuessa tulee joku mittareinensa ja joskus on kanttia porata vesieristekin puhki. Jos on porattu muutaman vuoden välein useita reikiä, niin lattiahan on aivan seula vähitellen. Kuka niitä silikooneja vaihtaa niissä rei'issä säännöllisesti. Ei kukaan ja sinne haurastuvat. Anturireiät olisivat varmasti tärkeämpiä kuin moni muu juttu talossa. Kuten vaikkapa useimmiten turha radonputkitus.
Koskahan hoksataan
4
1007
Vastaukset
- ppp
Eikä tulisi halvin konsti kalliiksikaan, kun upottaisi valuun kaksi piuhaa, joiden päät on kuorittu. 2-3 cm:n etäisyydelle toisistaan vaikka lattiakaivon viereen. Johtojen toisista päistä saisi vaikka puunkosteusmittarilla tarkistettua, onko kyseinen kohta vesieristeen alta kuiva vai ei.
Vaikka kyllähän noita hienojakin systeemejä jo on, mutta harva niitä mökkiinsä laittaa.- Vanhempi suunnittelija
Huokoskosteuden saisi selville valmiista reiästä jollain hygroskooppisella tulpalla, jonka asukas voisi lähettää punnittavaksi. Luonnollisesti se kapseloitaisiin tiiviiseen putkiloon matkan ajaksi.
Iso ongelma on se, että kosteutta on paljon niin ettei sitä koskaan huomata eikä siitä ole haittaa. Turhia hälytyksiä tulisi jatkuvasti aluksi kunnes rakenteet opittaisiin tekemään kertakaikkisesti niin etteivät ne kostu. Turhaan tai ei. - ppp
Vanhempi suunnittelija kirjoitti:
Huokoskosteuden saisi selville valmiista reiästä jollain hygroskooppisella tulpalla, jonka asukas voisi lähettää punnittavaksi. Luonnollisesti se kapseloitaisiin tiiviiseen putkiloon matkan ajaksi.
Iso ongelma on se, että kosteutta on paljon niin ettei sitä koskaan huomata eikä siitä ole haittaa. Turhia hälytyksiä tulisi jatkuvasti aluksi kunnes rakenteet opittaisiin tekemään kertakaikkisesti niin etteivät ne kostu. Turhaan tai ei.Mielenkiintoinen ajatus näin teoriassa. Mutta taitaa mennä liian vaikeaksi käytännössä toteutettavaksi.
Mikähän se anturi-lähetin-systeemi oli, minkä saa jemmata valuun ja kosteus voidaan mitata rakenteita rikkomatta tietyllä vastaanottimella? Mahtaako olla vehkeitten kauppa käynyt ja mikä on systeemin luotettavuus/mittatarkkuus? Varsinkin 10/20 vuoden kuluttua?
Felix qui potuit rerum cognoscere causas...
- raksaaja
Eihän moisi anturireikiäkään saisi kosteudelta tiiviiksi.
Jospa tulevaisuudessa pystyttäisiin kosteus mittaamaan luotettavasti materiaalien läpi, silloinhan sitä mittausta voitaisiin tehdä mistä vain, eikä vain siitä lattakaivon vierestä.
Mittausanturin sijoittaminen valmiiksi valuun lienee se tämän päivän paras ratkaisu, ja sen voi toteuttaa jo nyt valmiiksi tulevaisuuttta varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727