"Suvaitsevampi Suomi - pakko pois"

Alkoi tänään

Seuraavaa asiaa ei ole muistettu tai haluttu muistaa:

Suomen perustuslaki velvoittaa julkisen vallan huolehtimaan myös suomenkielisten yhteiskunnallisista ja sivistyksellisistä tarpeista.

Kampanja Suvaitsevaisemman Suomen puolesta alkoi tänään 8.9.2014 Helsingin seudun busseissa, lehdissä ja radiossa.

"Suvaitsevampi Suomi - pakko pois".

Vapaa kielivalinta kerää samalla rahaa informaatioon kielivalinnasta, valinnanvapaudesta ja monipuolisemmasta kieltenopetuksesta kouluissa.

- Useimmat oppilaat hyötyisivät enemmän muusta aineesta kuin pakkoruotsista. Pakkoruotsi sitoo oppilaat silloin, kun heidän tulisi saada tehdä kielivalintansa, sanoo puheenjohtaja Ilmari Rostila.

Kampanja näkyy joukkoliikenteessä, lehdissä, radiossa ja informaatiolehtisissä, joita jaetaan.

Tietoa rahankeräyksestä lisää osoitteessa:

ww.ruotsivapaaehtoiseksi.fi/rahankerays

Kerätyillä varoilla tiedotetaan mahdollisuuksista, jotka ruotsin vapaaehtoisuus avaa koulutuksen parantamiselle ja kieltenopetuksen monipuolisuuden lisäämiselle. Ruotsi on edelleen pakollinen kieli kaikilla kouluasteilla Suomessa.

Rahankeräyksen ja tiedottamisen lähtökohta on suvaitsevuus. Toinen lähtökohta on laajasti ymmärretty kansainvälisyys, joka käsittää kaikki ilmansuunnat.

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et-opelta

      Eroamalla kirkosta ja/tai erottamalla kirkosta kouluikäisen lapsen mahdollistaa perheelle valinnan vapauden peruskoulunkoulun katsomusaineessa "oman uskonnon" ja elämänkatsomustiedon eli ET:n välillä (sekä lukiolaiselle valinnan vapauden lukiossa).

      Kuten lapsiasiainvaltuutettu toteaa, nykyinen tilanne Suomessa ei täytä ihmisten yhdenvertaiselle kohtelullle (myös uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta) asetettuja vaatimuksia.

      ”Lapsiasiavaltuutettu huomauttaa lisäksi, että elämänkatsomustiedon opetukseen osallistuminen ei nykyiselläänkään täytä yhdenvertaisuudelle asetettuja vaatimuksia. Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluva oppilas, jolle on tarjolla oman uskontokuntansa mukaista uskonnonopetusta, ei voi osallistua elämänkatsomustiedon opetukseen. Tällä rajoitetaan erityisesti evankelisluterilaiseen ja ortodoksiseen uskontokuntaan kuuluvien oppilaiden oikeutta valita uskonnon opetuksen ja elämänkatsomustiedon opetuksen välillä. Nyt esitetty lakimuutos lisää käytännössä eriarvoisessa asemassa olevin oppilaiden määrää, kun yhä useampi muihin uskontokuntiin kuuluvista voi valita elämänkatsomustiedon opetuksen.”
      Lapsiasiavaltuutetun lausunto muiden uskontojen kuin evankelisluterilaisten ja ortodoksisen uskonnon opetusperusteiden tiukennuksesta perusopetuksessa ja lukiokoulutuksessa. Opetus- ja kulttuuriministeriölle 16.6.2014. Viite: Dnro 31/1010/2014, lausuntopyyntö 15.5.2014
      http://www.lapsiasia.fi/nyt/lausunnot/lausunto/-/view/1885559

      Lasten osalta mainittakoon vielä, että 12 vuotta täyttäneeltä lapselta tarvitaan suostumus (molempien huolajien allekirjoituksen lisäksi), ja 15 vuotta täyttänyt on jo itse eroaja jos haluaa, mutta lomakkeeseen tarvitaan molempien huoltajien suostumus. Lasten osalta tarvittavan lomakkeen saa tulostettua täältä: www.eroakirkosta.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      83
      3175
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      164
      1194
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      807
    Aihe