Opiskeleeko kukaan yo:ssa Saksassa?
Olisi kiva kuulla, miten hakeminen käytännössä tapahtuu, ja muutenkin kokemuksia opiskelusta.
Erityisesti kiinnostaa tuo opintomenestyksen perusteella tapahtuva karsinta...eli siis heitetäänkö siellä yo:ista ekan vuoden jälkeen se huonoimpia arvosanoja/vähiten ovareita saanut porukka ulos vai mitä tehdään?
Onko siellä erikseen ulkomaalaiskiintiöt, vai joutuuko ulkomaalaiset "kilpailemaan" natiivien kanssa?
Tutkinto-opiskelijaksi Saksaan?
5
897
Vastaukset
- taimi
onko teillä ollu hyvä tofistus mennessänne yliopistoon? mitä kaikkia todistuksia ja numeroita katsotaan? mitä opiskelette ja missä?
- taimi
anteeksi, korjaus edelliseen
- Reppuli
Hei! itsekin olen suunnitellut opintoja Saksassa, ainoo vaan mikä vähän jännittää on se että Saksassa pitää päästä tentistä läpi viimeistään kolmannella yrittämällä, muuten menettää opiskeluoikeuden ja lisäksi oikeuden opiskella samaa ainetta missään muussa Saksan yliopistossa tai korkeakoulussa... Joku älypää tähän varmaan valottaa että on se kumma jos tentistä ei kolmella yrityksellä läpi pääse mutta on niitäkin tapauksia. Ja ulkomaalaiselle ei anneta tässä asiassa yhtään helpotuksia. Itseeni vaan jännittää, vaikka puhun suht hyvää saksaa, mut tieteellisen tekstin lukeminen ja kokeissa vastaaminen onkin sitten toinen juttu.. Kertokaa Saksassa opiskelleet omia kokemuksia tästä kolmen yrityskerran säännöstä, onko se ainheuttanut teille paineita? Kiitos vastauksista!
- entinen opisk.
Opiskelin koko tutkintoni Saksassa. En tiedä tarkemmin tämänhetkisistä pääsyvaatimuksista, mutta ainakin multa vaadittiin aikanaan kielikoe (suoritin yliopistossa, ennen hakupapereiden lähettämistä). Riippuu vähän, mitä aikoo lukemaan, kuinka hyvä yo-todistus pitää olla. Siis lääkis, oikis yms. opiskelupaikat haetaan ZVS:n kautta (siis keskuspaikka, joka jakaa opiskelupaikat koko Saksan alueella) ja moniin aineisiin haetaan paikkaa suoraan kyseisestä yliopistosta. Kannattaa ottaa yhteyttä yliopiston Ausländeramt:iin, sillä sieltä saa tietoa myös kielikokeesta.
Ei mua ainakaan ole kukaan heittänyt yliopistosta, vaikken ensimmäisinä vuosina kovin suorituksillani loistanutkaan. Lähinnä kolmasosa opiskelukavereista lähti vapaasta tahdostaan, kun ei opiskelu maittanut tai se osoittautui liian vaikeaksi. Aika moni saksalainen käy vaan kokeileen pari ekaa lukukautta.
Jos reputtaa kolmesti väli-/lopputenteissä, siis noin opiskelun puolivälissä tai ihan lopussa, niin silloin voi lentää yliopistosta. Mutta aika harva menee kokeileen onneaan, vaan silloin valmistaudutaan monta kuukautta tentteihin, joten reputtaminen on aika minimaalista.
EU-kansalaisilla ei mun tietoon ole mitään ulkomaalaiskiintiöitä, mikäli tarkoitat opiskelupaikan saantia. Opintosuoritukset mitataan ihan "natiivien" kanssa, eli ulkomaalaisena olet samalla lähtöviivalla.- Anna
Alkuun kannattaa siis mennä yliopiston sivuille (esim. www.uni-frankfurt.de) ja etsiä sieltä Ausländeramt. Sieltä saa lisätietoa pakollisesta kielikokeesta ja hakuprosessista. Hakuaika päättyy muistaakseni alkukesästä.
Suurimpaan osaan aineista voi ihan vaan kirjautua, lukion päästötodistus (käännetty saksaksi)ja kielikoe riittävät. Muutamat aineet kuten media tai lääkis vaativat hyvän keskiarvon (saksaksi numerus clausus), itse pääsin esim. lukemaan mediaa E:n papereilla.
Ulkomaalaiset ovat tosiaan saksalaisten kanssa samalla lähtöviivalla, helpotuksia ei ole. Itse olen päässyt jokaisesta tentistä ensi yrityksellä läpi, eli kyllä täytyy olla hieman huonoa onnea matkassa, jos kolme kertaa täytyy sama koe tehdä. Loppukokeet ja Magisterarbeit (kradu) tietysti jännittävät, mutta niihin on todellakin paljon aikaa lukea.
Alussa saksankieliset tieteelliset tekstit ovat tietysti vaikeita, mutta yliopistolla oppii todella nopeasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997760- 1075577
- 2754841
- 494763
- 743517
- 502808
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264